Experiment člověk

Poprvé vydáno celosvětově: 1983

Svoboda - Libertas (NS Svoboda) - 1983
ISBN: 25-092-83

Svoboda - Libertas (NS Svoboda) (1983) 25-092-83 728

Druhá z řady reprezentativních antologií světové science fiction přináší povídky a novely autorů z Itálie, Japonska, NDR, Norska, Polska, SSSR, USA a Velké Británie.

Fredric Brown, Konrad Fiałkowski, Øyvind Kvernvold Myhre, Gilda Musaová, Gaku Konisi, Arkadij & Boris Natanovič Strugackij, C. M. Kornbluth, Gert Prokop, Roger Zelazny, Ursula K. Le Guinová, Brian W. Aldiss (Založil/a: Imzadi)

HELLBOY-DB
  2. 2. 2016, 19:04
- Leze, leze po obloze (Pi in the Sky) --- (1945) --- Fredric Brown --- 80%
- Homo divisus (Homo divisus) --- (1979) --- Konrad Fiałkowski --- 40%
- Mlha na Glyder-fachu (Tåke på Glyder Fach) --- (1977) --- Øyvind Kvernvold Myhre --- 20%
- Experiment žena (Esperimento donna) --- (1979) --- Gilda Musaová --- 80%
- Autosen (Sonĝoramo) --- (1976) --- Gaku Konisi --- 80%
- Pokus o útěk (Popytka k begstvu) --- (1962) --- Arkadij & Boris Natanovič Strugackij --- 80%
- Malý černý kufřík (The Little Black Bag) --- (1950) --- C. M. Kornbluth --- 80%
- Timothy Truckle (Timothy Truckle) --- (1977) --- Gert Prokop --- 40%
- Copak nohy se kradou? (Wer stiehlt schon Unterschenkel?) --- (1977) --- Gert Prokop --- 40%
- Smrt nesmrtelných (Der Tod der Unsterblichen) --- (1975) --- Gert Prokop --- 40%
- Sněhurka a muž z 20.století (Schneewittchen und der Mann aus dem 20. Ja...) --- (1977) --- Gert Prokop --- 60%
- Mrtví přece nekradou, ne? (Tote stehlen nicht, oder?) --- (1977) --- Gert Prokop --- 40%
- Přátelská služba (Ein Freundesdienst) --- (1977) --- Gert Prokop --- 40%
- Monstrum Samuel (Samuel, das Monster) --- (1977) --- Gert Prokop --- 60%
- Hra na život a na smrt (Spiel auf Leben und Tod) --- (1977) --- Gert Prokop --- 60%
- Zvoník (Die Drossel) --- (1977) --- Gert Prokop --- 80%
- Růže pro Kazatele (A Rose for Ecclesiastes) --- (1963) --- Roger Zelazny --- 0%
- Svět je les, les je svět (The Word for World Is Forest) --- (1972) --- Ursula K. Le Guinová --- 80%
- Vzpoura genů (Gene-Hive) --- (1958) --- Brian W. Aldiss --- 60%

Těch prací, které dokážou svým obsahem něco sdělit, případně pobavit tu není vyloženě málo, ale protože ty z opačného konce se tu vyskytují taky, připadal jsem si při zdolávání této sbírky jak na horské dráze. Samostatnou kapitolou tu tvoří osm detektivních příběhů od Prokopa, bohužel na chuť jsem jim moc nepřišel a tak těch pár zapamatovatelných, které tu za něco stály, ten nijaký dojem z celku moc nezachrání. ===60%
Tina.T
  30. 11. 2016, 12:34
Jak vidno, co člověk, to názor. Mě se povídky od Gerta Prokopa líbily moc, opakovaně se k nim vracím. Teď právě je poněkolikáté čtu, hledám informaci k autorovi a narazila jsem na komentář Hellboye, tak jdu Prokopovi napravit reputaci :-)
Když pominu fakt, že jde o díla 40 let stará, tak autor překvapivě přesně popsal pocity strachu při všudypřítomných odposleších, střet Starého a Nového světa (tady překvapivě (U)Nighted states a zbytku světa a postava detektiva Timothy Truckle byla vykreslena velmi dobře. Dneska už tam samozřejmě člověk najde úsměvné momenty (popis výkonnosti Napoleona by dnes odborníky asi pobavil), ale to lidství tam zůstalo a proto i po letech se k tomu vracím.
Prokop se k Timothymu vrátil v knize Tři minuty věčnosti, taky doporučuju, kvalitu si udržel.