Markýza de Sade

Originální název: Marquise de Sade

Ikar - 2008
ISBN: 978-80-249-1015-4

Ikar (2008) 978-80-249-1015-4 297

Renée-Pélagii de Montreuil je jedenadvacet let, když se provdá za markýze de Sade. Dva dny před svatbou ho vidí poprvé a rázem se do šarmantního a duchaplného muže zamiluje. Sní o romantické lásce, ale čeká ji peklo. Příběh jedné z nejextrémnějších lásek, jaká kdy byla prožita. (Založil/a: Imzadi)

Sibylle Knauss Sibylle Knauss
*05.07.1944

soniaf
  14. 12. 2011, 13:16
Kniha se mi líbila a v podstatě i odpovídá historickým událostem, o nichž píše. Samozdřejmě se můžeme domnívat, co přesně si asi mezi sebou vykládali manželé de Sade, ale myslím že autorka to ztvárnila dobře. Ještě bych chtěla reagovat na komentář pod sebou, protože s ním nesouhlasím. Markýz de Sade byl známý zvrhlík a když se člověk pouští do knihy o něm, musí předpokládat, že se tam o nich taky bude psát. (Na jeho manželku i zbytek rodiny jeho excesy samozdřejmě měli vliv a jeho uvěznění také) Autorka to ale zbytečně nerozpitvává a nedělá z toho senzaci. Prostě jenom popíše některé z jeho skandálů, ty největší, jež vedli k jeho uvěznění nebo měli nějaký výraznější dopad na jeho rodinu. Naopak bych řekla, že v knize je hodně rozebíraný jeho rodinný život, poměry ve společnost atd. Například mě mnohem více šokovalo zjistit, že ženy z vyšších společenských vrstev nikdy nekojily a měli potom záněty prsní žlázy, než líčení několika málo skandálů markýze de Sade. Hlavní hrdinkou je v příběhu manželka markýze a je to velice dobře ztvárněný charakter ženy té doby. Z mého pohledu jsem jí musela litovat. Za sebe můžu říct, že mi knihy přišla naopak docela vkusná, dobře zpracovaná, s poměrně přesnými historickými fakty a společenskými normamy. Markýz de Sade byl asi pěkně velký egoista !!
Barborelka
  6. 7. 2011, 19:00
Byla jsem teda hodně, ale opravdu hodně zklamaná.....Knihu jsem nedočetla, jelikož jsem nemohla zkousnout vulgárnosti, které hraničily s nechutností....