Podtitul: Indická báseň

Argo - 2003
ISBN: 80-7203-531-2

Argo (2003) 80-7203-531-2 137
Vyšehrad (1995)

Povídka Siddhárta napsaná v letech 1919 až 1922 nese podtitul "indická báseň". Vskutku básnickým jazykem se v ní vypráví příběh bráhmanského syna Siddhárthy, který hledá pravdu a smysl života. Hermann Hesse (1877-1962) si při hledání cesty z myšlenkových a společenských krizí své doby i z krizí vlastních bere na pomoc myšlení Východu. Vedle čínské moudrosti jsou to především prvky hinduismu a zejména buddhismu, k němuž autor dlouhá léta inklinoval. Buddhismus však naprosto nebyl nějakým jeho "vyznáním" a povídka Siddhártha je dle Hesseho vyjádření výrazem osvobození od svázanosti indickým myšlením. V podstatě zde jde o velmi německé hledání svébytné osobní existence, vlastního já. Nikoli skrze nějakou nauku, ale osobním úsilím. Lidské moudrosti se nelze naučit pomocí doktriny, je nutno k ní dospět vlastním životem. (Založil/a: Liška)

vladislaus
  13. 9. 2014, 19:53
Až do poslední kapitoly jsem chtěl dát knize jen 4 hvězdičky, protože pořád něco scházelo do dokonalosti sdělení. V poslední kapitole to přišlo! Jedna z nejlepších posledních knižních kapitol, kterou jsem přečetl.
Introvert
  17. 3. 2015, 13:27
,,...Slova nedělají dobře skrytému smyslu, všechno je pokaždé trochu jiné, když se to vysloví, trochu zfalšované, trochu bláznivé - a to je také dobré a velmi se mi to líbí, a jsem srozuměn i s tím, že to, co je pro jednoho člověka pokladem a moudrostí, zní druhému jako bláznovství."

Nechala jsem tuto knihu, aby se citátem ze závěrečné kapitoly okomentovala sama. Nebudu dodávat vůbec nic, neboť pokud bych to udělala, přesně to by se stalo.
Ariko
  16. 11. 2014, 18:48
Kniha není jen filosofickým vhledem do buddhismu, ale také popisem kusu života jejího zakladatele. Kniha se mi líbila tím, jak oboje dokázala skloubit ve čtivý celek
miiichalka
  10. 4. 2016, 17:55
Knížka je zvláštní.... asi jsem od ní čekala víc, ale pravdou je, že jsem ji četla jedním dechem a své kouzlo má. Nechala jsem se ráda unést nádechem východní filosofie a silným příběhem a rozhodně doporučím. Jen se prosím vyvarujte očekávání a jen čtěte!
Sacrifice
  30. 10. 2014, 22:21
Chovám sympatie k útlým knihám ještě více než k útlým ženám. A potkat útlou ženu, která by člověka naplňovala klidem tak, jako tato kniha, tak jste potkali bohyni :)
Zdekal
  29. 5. 2016, 22:29
Nadherna kniha. Mam z ni radost a obdivuju, ze ji autor takhle mistrně napsal. Kdo ji četl, tak vi. Kdo ne, ale chystá se, užijte si ji! A kdo si ji přečíst nechcete, tak si dělejte, co chcete.
Arakkis
  28. 12. 2012, 13:09
Krásně napsaný příběh o hledání smyslu života, štěstí, rovnováhy. Siddhartha během svého putování za Pravdou zkusí všechny možné životní role od žebrajícího askety až po bohatého a váženého obchodníka, aby nakonec odpověď našel uvnitř sebe. Přestože se jedná o krátkou povídku, dá čtenáří spoustu námětů k přemýšlení. Pozitivum knihy je určitě to, že o životních otázkách jen polemizuje, ale nedává nějakou jednoduchou ultimátní formuli k tomu, "jak být šťastný". Koneckonců takový recept by odmítl i sám Sddhartha.
dollyk
  9. 9. 2016, 20:40
Tomuhle se říká literární orgasmus, ale (jak píše Hesse v jiné své knize Stepní vlk) jen pro pomatené. Díky komukoli, kdo na tom nese podíl viny, že mezi takové pomatence patřím. Jen málo knih, které jsem kdy četl dosahovalo takové dokonalosti.
Daniel Polášek
  2. 5. 2016, 16:45
Obsahuje spoiler spoiler Hermann Hesse v této knize vytahuje prvky východní filosofie, zasazuje je do krásného příběhu plného zajímavých postav a na závěr to celé podtrhuje v úžasné kapitole, kde Siddhártha rozmlouvá se svým přítelem Góvindou a snaží se mu vykreslit, že moudrost a štestí není vždy záležitost vědění a nauky a že to, co říkáme, často není úplně to co si myslíme a že to co si myslíme, není úplně to, kým doopravdy jsme. A kdo jsme? To můžeme nalézt pouze my sami skrze náš životní příběh a zkušenosti. Z knihy si člověk pravděpodobně vezme pouze to, co už v sobě jednou nalezl a procítil. Hodně moudrosti na málo stránkách.
Sniperjozef
  8. 2. 2016, 22:12
Naprosto souhlasím s vladislaus. Celá kniha je úžasná, čtivá, místy vtipná, místy smutná...pokaždé tam něco chybělo. Poslední kapitola ovšem byla... jak to říct? Pro mě snad skoro až tabu života odkrývající. Úžasný stav jsem po poslední kapitole zažil. Ke knížce se velmi rád v blízké době vrátím
jjitka
  13. 10. 2013, 11:50
Neholduji filozofickým textům a filozofickým úvahám, v tom se odrazilo nejspíš i mé čtení. Avšak když Siddhhartha potkává krásnou Kamalu, přece jen se autorovi podařilo oslovit i mě. I tak ale hodnotím třemi hvězdičkami, přece jen to můj šálek kávy není.