Open : otevřená zpověď

Originální název: Open

Jota - 2010
ISBN: 978-80-7217-800-1

Jota (2010) 978-80-7217-800-1 414

Autobiografie Andreho Agassiho je upřímnou výpovědí jednoho z nejlepších tenistů nedávné minulosti. Agassi se šokující otevřeností popisuje svůj tenisový i soukromý život, a to od raného dětství, kdy ho stejně jako předtím jeho sourozence přivede tyranský otec k tenisu a nutí dennodenně trénovat. Z Andreho vyroste zázračné tenisové dítě, k tomuto sportu však cítí hlubokou nenávist.

Kniha představuje pronikavou sondu do duše i mysli mladého muže, kterému nebylo dopřáno normální dětství a musel se vyrovnávat s dominantním otcem i sám se sebou a posléze vzdorovat slávě, ztrátě soukromí, zájmu médií, která ho oslavovala i odsuzovala. V tomto nekonečném boji hledá smysl svého života a často uvažuje o konci kariéry. Agassi do nejmenších detailů analyzuje sám sebe, své niterné pocity, své tápání sportovním i soukromým životem. Obšírně se zmiňuje i o svých blízkých, přátelích, spolupracovnících a soupeřích (především o Petu Samprasovi), striktně se však vyhýbá jakýmkoli bulvárním podrobnostem.
Kniha je napsaná svérázným, ale fascinujícím stylem; vše se v ní odvíjí v rychlém tempu, s téměř filmovým vyobrazením detailů z autorova života. Andre Agassi, legenda světového tenisu, přitahoval vždy pozornost svou výraznou hrou, ohromujícími výsledky, ale také kontroverzním vzhledem a sňatky se slavnými ženami.

. (Založil/a: slide)

Andre Agassi Andre Agassi
*29.04.1970

knihoshit
  26. 1. 2015, 12:25
Jakožto tenista už pomalu 20 let, a velký fanoušek Andreho a spousty tenistů jeho generace, jsem byl ve všech směrech naprosto potěšen.
Hlavně se mi líbí pravdivost, jakou je jeho kniha napsána, kdy se i doznává, že užil doping a to dodává hned po situaci, kdy tvrdil, že ho neužil.
Nijak mě tato informace nezklama, ale spíš jsem byl rád, neboť příběh pro mě najednou znamenal o něco víc.
Žádné lži, prostě karty na stůl, četl jsem mnoho biografií tenistů, ale nic se nevyrovná autobiografii a ještě když je pravdivá.
MJBEE
  27. 8. 2016, 10:13
Pro me strhujici cteni plne zajimavosti, postupneho objevovani nitra Andreho, se spoustou vtipu i dojemnosti. Opravdu povedena kniha.
sui
  28. 12. 2015, 17:47
Ač nejsem zrovna fanda Agassiho, tak knížka se mi líbila. Přišla mi hodně otevřená, doporučuju! Mám rád knížky o sportovcích a tahle patřila k těm nejlepším.
Soundtrack
  6. 6. 2014, 17:21
Fanouškům tenisu nemůžu nedoporučit, četl jsem v angličtině, proto se zdržuju nějakých hlubších rozborů a shrnu to do pár vět - bavilo mě to, hlavně popisování soupeřů a turnajů, části o rodině jsem občas přeskakoval. Jen mi přišlo, že se Andre často opakoval.
mluvitipravdu
  11. 7. 2012, 22:32
Začátek knihy mi velmi připomněl moudro jakéhosi pražského tramvajáka, cituji: "Já když se ráno vzbudim a nic mě nebolí, tak si myslim, že už jsem snad mrtvej."