Velký Géz

Velký Géz

Odeon - 1978
ISBN: 0106978

Odeon (1978) 0106978 475

Historický román z doby nizozemského protihabsburského odboje v 16. stol., kdy jeho nositeli byli námořní a lesní gézové. Hrdinové díla, hrabě Hendrik van Brederode - Velký géz - (zemř. 1568) a jeho sekretář, prožívají válečná a milostná dobrodružství, setkávají se s historickými osobnostmi své doby a jsou svědky života a neokázalého hrdinství lidu. (Založil/a: slide)

zeus
  16. 11. 2015, 8:37
Kniha zajímavá, barvitá, dobře se čte. Jsem sice v historii dost zběhlý, ale tohle... tohle Vás vtáhne do Nizozemí II. pol. 16.stol. Super čtení na podzimní a zimní večery u krbu se sklenkou sherry.
Fefin Lišák
  10. 10. 2012, 11:26
Po knize jsem šáhl spíše náhodou, jako čtenář historických románů mě to k žánru sice tíhlo, na druhou stranu jsem neměl žádná převeliká očekávání. Knížka v některých aspektech překvapila, v jiných nezklamala, jindy ji tvořili pasáže jalové a nezajímavé. Přece jenom průměrné hodnocení ji nepřísluší. Za vcelku povedené nastínění událostí, jež nejsou v Čechách moc známa. A taky za některé úžasně vylíčené pasáže a stylistické obraty mě dokázali nadchnout, pobavit i rozesmát.
Příběh je vcelku prostý. Hlavní postavou je (alespoň do půlky knihy) měšťanský synáček Floor vyrazivší do světa na zkušenou a nakonec upíchnuvší se u Velkého Géze, Hendrika van Brederode, jehož prostřednictvím se setkáváme s postavami jako Vilémem Oranžským, hrabětem Egmontem a admirálem Hoornem a jinými figurami dění před slavnou buržoazní revolucí. Velice barvitá mozaika náboženských a etnických střetů v Holandsku vévodkyně Markéty Parmské a kardinála Granvella, zobrazené nálady lidu a atmosféry doby. Slibné historické pozadí mi kazilo snad možná až příliš despotické a mystické ztvárnění krále Filipa II. Ovšem vzhledem k národnímu cítění autora není divu.
Jalová beletristická pasáž mladého Floora vrcholícími zaláskovanou pasáží mezi Floorem, jeho sestrou a osazenstvem loďky křižující holandské kanály naštěstí ustupuje postavám a děním přece jen zajímavějším. Čím dál více prostoru se od osobních životů dává politice, dějinám, tlachání a politikaření nad korbelem piva strhují historické události jako podání petice proti zostřené inkvizi, myšlenky vzniku hnutí gézů, odvolání Granvella, povstání proti Markétě Parmské … a měšťanský synáček Floor ustupuje postavě daleko zajímavější, hýřivější a zábavnější – právě Velkého Géze Hendrika van Brederode. Příběh sám je ukončen událostmi před bitvou u Rheindalenu, kde vojska Viléma Oranžského porazila oddíly vévody z Alby, a která je považována jako začátek ozbrojeného osmdesátiletého povstání nizozemských provincií proti Španělské nadvládě.

Kniha pro mě – jako čtenáře majícím v oblibě historická vyprávění a historické romány – nebyla špatná. Nebyl skvělá. Ale nebyla špatná. Ačkoli bych ji hodnotil přece jen mírněji, než ji hodnotím zde, nemohu si vedle „harlekýnek“ a tuctových knížek trhající rekordy pomoci …