Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Ta třetí

86%
4 29
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Ta třetí Originální název: Ta třetí

Nejnovější vydání: (Všechna vydání)
Melantrich - 1988
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 9x v oblíbených
v přečtených 40x v přečtených
v knihovně 14x v knihovně
k přečtení 23x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 3x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Melantrich (1988)
Československý spisovatel (1959)
Vilímek (1939) 618

Příběh drobného úředníka z konce 1. republiky, který kličkuje mezi dvěma láskami. Havlíček se zde soustředí na podrobnou analýzu jediného mužského typu. Vložil do ní dušezpytnou jasnozřivost i nevšední kompoziční um. Krok za krokem s metodickou důkladností obnažuje Havlíček svého hrdinu Mánka uprostřed jeho soukromí s rozvětvenými rodovými vztahy i v jeho citovém zmítání mezi Adélou a Mildou. Celým příběhem se vine umělecké konfrontace typu mužského slabocha s typem fyzicky a morálně zdravého ženství. (Založil/a: kamie)

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

nevermore
100% 100% 100% 100% 100%
  11. 6. 2013, 20:36
Po vynikajícím Neviditelném jsem se dostal i k Té třetí a zlouskat se mi ji povedlo za 3 dny. Myslím, že lepšího psychologa negativních hlavních postav, než je Havlíček, bychom u nás hledali těžko. Proč je ale zrovna "Ta třetí" tak zapadlá, netuším. Jinak bych snad jen všem doporučil někdy nečíst ty anotace na rubu knihy, po pravdě nikdy jsem nechápal, proč tam v kostce převypráví kompletní příběh i se závěrem. Zas*aný spoilery. :/
janeicka
100% 100% 100% 100% 100%
  30. 8. 2014, 14:03
Obsahuje spoiler spoiler

Nikdy se asi nepřestanu divit tomu, jak se některé charaktery a vzorce chování naprosto shodují nyní i před 80 lety. Slaboch Jiří, čtyřicátník, po čtyřletém vážném vztahu s dvacetiletou, energickou, přímou a krásnou Adélou se po letech setkává se starou známou stejného věku, obětavou a milou Mildou. Druhou polovinu knihy bylo perfektní sledovat Jiřího životní boj, jak se má správně zachovat, vždy jeho odhodlání večer před činem a jeho váhání v den konečného rozhodnutí, stejně jako jeho prvotní nadšení pro Mildu a hořký konec s Adélou - její chování bylo naprosto předvídavé a tušila jsem, že provede něco takového, lidé (ženy) se opravdu nemění. Bohužel ani tu poslední věc ve svém životě nedovedl Jiří udělat pořádně...

"Konečně bylo všechno naprosto neodvolatelné. Již se nic nezmění, již se nic nedá odložit. Ne, nebyl to sen, z kterého se ráno probudí. Spotřeboval do dna lásku dvou žen a hle, nakonec již nikde není lásky! Obě dvě byly svrchovaně šlechetné. Obě ho nezištně zprostily slibu, když o to žebral. Jedna dala na cestu dar své krásy, aby mu chvíli rozloučení učinila nezapomenutelnou. Druhá na něho vyplýtvala všechnu svou dobrotu a něžnost. On učinil, co nejhoršího může člověk učinit: bral plnými hrstmi a nyní se zalyká svým nepotřebným bohatstvím!"
Keatin
80% 80% 80% 80% 80%
  11. 10. 2012, 15:19
Snad se takových Mánků vyskytuje v dnešní době co nejméně. Jiří Mánek, hlavní hrdina, který jednoduše řečeno neví, co chce a patlá se v tom teda na "vysokou patlalovskou". Být jeho matkou, tak mu i ve čtyřiceti pořádně naplácám a donutím ho ke všem domácím pracím, být Adélou, tak se na něj z vysoka víte co, i když k té jsem také moc sympatií nepocítila...a být Mildou, tak si řeknu:"Och, bratrance si nikdo nevybírá," a dám od něj ruce pryč. Ano, hrdina nesympatický, ale Havlíček opět ukázal, jakým je skvělým spisovatelem psychologických románů. Nepřikrášluje pravdu, píše o realitě, o vztazích tak, jak probíhaly a jaké byly ...proto vysoké hodnocení, protože pan Havlíček prostě umí.
Uzavřený_účet_9045
100% 100% 100% 100% 100%
  3. 1. 2013, 11:57
Pokud znáte takového Mánka, kterému popletla hlavu mladá holka, tak si to o dost víc dokážete přiblížit dnešní době. Zlehka napsané těžké téma. Moc dobře se čte.