Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Nástup

60%
3 13
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Nástup Originální název: Nástup

Nejnovější vydání: (Všechna vydání)
Odeon - 1973
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Odeon (1973)
Naše vojsko (1952)
Československý spisovatel (1951) 463

Řezáčův historický román se brzy po svém vydání stal pilířem socialistického realismu, konkrétně ukázkovým exemplářem budovatelského románu.

Krátce po skončení války se čtyři mladí muži vydávají do pohraničí, aby převzali Grunbach (později Potočná). Jedná se o kraj, kde je stále ještě mnoho německého obyvatelstva, se kterými se nově příchozí musí potýkat, chtějí-li vybudovat základ pro socialistickou spolčenost.

Román nezapře spoustu dobrodružných prvků, přesto ale převládá tendenčnost, schematičnost a černobílé vidění světa. (Založil/a: kamie)

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

kamie
60% 60% 60% 60% 60%
  22. 11. 2010, 15:51
Řemeslně výborně napsané, pronásledování německých "sabotérů" přináší dobrodružné prvky, které přidávají na čtivosti, ale díky nedostatečně hlubokému vidění světa a tendenčnímu zaměření se kniha se posouvá někam úplně jinam. Všechny motivy, které dělaly z Černého světla geniální psychologickou prózu, se zde ztrácejí. Všechno se zjednodušuje, pitvoří. Řemeslnost zkrátka nestačí.
Týpa
100% 100% 100% 100% 100%
  18. 3. 2016, 21:40
Kniha je výborně napsaná a patří k mým oblíbeným.Samozřejmě je poplatná době,ve které vznikla.Myslím,že autor znal velmi dobře problematiku osidlování pohraničí i když to samozřejmě idealizoval.Řekl bych,že to tak nějak asi bylo a i proto,že kniha je z našeho kraje dávám jí plný počet bodů.
MilkaF
40% 40% 40% 40% 40%
  30. 5. 2014, 10:14
Místy celkem čtivé, ovšem postavy, to je opravdu bída. Od začátku je jasné, kdo bude kladným a kdo záporným hrdinou, nic mezi tím neexistuje. Některé scény působí opravdu úsměvně (scéna s odchodem Rudé armády, "prozření" pracovníka pošty po přečtení Komunistického manifestu). Opravdu ukázkové dílo budovatelského románu...