Jak to všechno bylo, pane Werichu?

Jak to všechno bylo, pane Werichu?

XYZ - 2008
ISBN: 978-80-86864-92-1

XYZ (2008) 978-80-86864-92-1 313

Igor Inov (1930-2003) vlastním jménem Igor Ivanov, ruský básník a překladatel, milovník české literatury a dlouholetý přítel Jana Wericha. Věnoval se i divadelní a literární historii, měl pevné vazby na českou kulturní obec. V roce 1971 vydal v Moskvě monografii o Janu Werichovi, jejíž prodej byl po zásahu československých orgánů pozastaven. Publikace vyšla v tuzemsku poprvé až v roce 1992 pod názvem "Jak to všechno bylo, pane Werichu?" Inov proslul také jako překladatel významných českých básníků Vítězslava Nezvala, Františka Halase, Františka Hrubína a Vladimíra Holana. Překládal i prózu Ivana Olbrachta, Marie Majerové, Eduarda Basse a dalších. Díky němu řada tuzemských literátů pronikla do povědomí ruských čtenářů. Jeho vlastní básnická tvorba je neodmyslitelně spjata s krajinou Podkarpatské Rusi. Inov byl rovněž velkým příznivcem díla Karla a Josefa Čapkových. Aktivně se podílel na činnosti Společnosti bratří Čapků v Petrohradě. (Založil/a: skjaninka)

Igor Inov Igor Inov
*1930 - †2003

vladislaus
  12. 6. 2015, 20:02
Pro mne tato kniha byla objevná, protože podrobnou historii Osvobozeného divadla jsem neznal. Autor tuto divadelní scénu i její oba protagonisty dokázal velice pěkně přiblížit čtenáři českému i ruskému. Bohužel byla u nás i v SSSR hned po vydání zakázána. Naštěstí neupadla do zapomnění úplně, byla by to obrovská škoda.