Poslední království

BB art - 2015
ISBN: 978-80-7507-532-1

BB art (2015) 978-80-7507-532-1 360
BB art (2006) 80-7341-732-4 358

První kniha série Saské kroniky.

Anglický chlapec Uhtred se narodil v devátém století jako syn northumbrijského velmože. V deseti letech osiřel, upadl do zajetí a dánský válečník ho přijal za vlastního a naučil vikinským způsobům. Uhtredův osud je však nerozlučně spojen se západosaským králem Alfredem, jenž vládne jedinému anglickému království, které ještě odolává náporu Dánů.
Uhtred dorůstá v bojích mezi Angličany a Dány a za střetů mezi křesťanstvím a pohanstvím. Dlouho si není jistý, ke které straně se věrně a natrvalo přidat, až ho krveprolití za jednoho zimního úsvitu přitáhne k Angličanům. Práh mužnosti překročí v okamžiku, kdy Dánové zahajují svůj dosud nejprudší útok na Alfredovo království. Sňatek jej připoutá ještě pevněji k Západním Sasům, a když se jeho žena a dítě ztratí v chaosu za dánského vpádu, musí se v bitvě na mořském pobřeží utkat s nejsilnějším z vikinských náčelníků. Tam také v hrůze střetnutí hradeb štítů poznává, komu se zaváže věrností a kam skutečně patří.
Poslední království zahajuje novou ságu z ranně středověké Anglie, která barvitě líčí historii Alfreda Velikého a jeho nástupců na trůně. Na pozadí jejich osudů spřádá Bernard Cornwell příběh křížících se závazků a slibů věrnosti, zdráhavé lásky a nesmírného hrdinství. V Uhtredovi vytváří jednu ze svých nejzajímavějších a nejpůsobivějších heroických postav a dynamickým, vášněmi naplněným dějem Posledního království dosahuje jednoho z vrcholů své dosavadní bohaté tvorby.

Richie
  8. 12. 2012, 21:02
Čekal jsem výborné čtení a nebyl jsem zklamán. Cornwell píše lehce a přitom dokáže skvěle zaujmout, jeho romány mají spád, jsou čtivé a zároveň jsou velmi věrné historickým skutečnostem. Období Alféda Velikého bylo obdobím formování středověké Anglie, kdy se rozhodovalo, zda si dánští nájezdníci Anglii podrobí či ne. Příběh saského chlapce Uhtreda - zajatého a vychovávaného Dány v obávaného válečníka - má velký potenciál a já se už těším na další díly této série. Doporučuji a hodnotím 90%.
achilles
  7. 11. 2015, 18:14
Od začátku velice poutavý historický román a hlavně návykový. Překvapuje mě, jakým způsobem dokázal autor vytvořit ze surových Dánů, zlodějů,násilníků a vrahů, celkem kladné postavy, kterým čtenář fandí. Není to pouze tím, že Uhtred je na jejich straně, ale i díky neustálému pletichaření anglických hrabat o moc, zatímco úmysly Vikingů byly jasné a zřetelné-pouze loupit. Pohanství Dánů je také čistší a přijatelnější, než začínající křesťanství Angličanů.
Aratar
  21. 8. 2014, 16:44
Moje první knížka od Cornwella a rozhodně se jedná o špičku mezi historickými romány. Po pomalejším rozjezdu nás Uthred seznámí s aktuální situací v Anglii, na níž zrovna pořádají nájezdy nelítostní Dánové. Vyprávění je pěkně vystavěno. Líbila se mi ich forma a rozdělení knihy do třech částí, kdy děj od Uthredova dětství přes dospívání graduje k finální účasti ve štítové hradbě. Střet dvou národů je zde zároveň vnímán jako střet dvou náboženství (Alfredovo křesťanství proti dánskému pohanství).
tomdra
  29. 1. 2012, 14:12
Obsahuje spoiler spoiler Byl to zajímavý příběh malého chlapce Uhtreda, jak přišel o bratra,otce i celou svoji rodinu a domov. Nakonec přežil díky laskavosti nepřítele. Už se těším na druhý díl Bledý jezdec a jsem zvědavý jak to bude pokračovat dál.
Pindule
  20. 11. 2013, 16:45
Opět poutavý příběh, z doby kdy Anglie byla napadena Dány. Zajímavou postavou je sám Alfred Veliký a dále i katolizace území, kterému neujde ani hlavní hrdina.
rightname
  14. 12. 2014, 21:54
Čte se to dobře, ale jedna ze základních zápletek je už mnohokrát opakovaná (nenávist od dětství, falešné obvinění...), v tom mi to hodně připomnělo knihu Na věky věků. Uvidíme, jak to bude dál.
Foligno
  21. 6. 2013, 7:54
Velmi pomalu se to rozjíždí, není to sice zkraje extra čtivé, ale vydržte, má to cenu, protože s následujícími díly je to extradílko.
Wulfgar
  4. 2. 2012, 12:20
Série Saské kroniky nabízí pohled na zajímavé, a asi ne tolik známé období anglických dějin. Anglie jako taková vpodstatě neexistuje, je rozdělena na několik menších saských království, na které začínají útočit divocí Vikingové hledající snadnou kořist. Hlavní hrdina Uhtred je také velmi zajímavá postava. Jedná se o Sasa, kterému v 10 letech Vikingové (Dánové) zabíjejí otce. Dánský náčelník si ho vezme k sobě a dále ho vychovává ve vikingském duchu. Tehdejší Anglie už byla z většiny křesťanská, Uhtred byl před zajetím také jako křesťan vychováván, v dánské rodině se však stává zpět pohanem. Přesto se však považuje stále za Sasa, i když jsou mu Dánové nábožensky i stylem života bližší, což v jeho dalším životě způsobí nekolik rozporů a zvratů. Také u Sasů mu pohanství dost znesnadní další postup, nikdy nedostane nic zadarmo. Tuto knihu a vlastně i celou sérii (zatím 5 dílů, v UK už vyšel šestý) můžu určitě doporučit, velmi kvalitní historický román, který mě osobně nadchl a nikdy jsem se při čtení nenudil. 95%.
rafzaw
  2. 2. 2012, 13:42
Očekával jsem od této knihy víc, dokonce jsem chtěl hned v knihovně vypůjčit celou sérii, avšak po přečtení jsem nakonec další knihy série již nečetl, možná se ještě k autorovi vrátím...
Ragnar
  29. 12. 2010, 16:14
První díl mě naprosto fascinoval a donutil koupit další díly. Zahrnuje první nápor Vikingů na Saskou Anglii. Kniha mě rozhodně upoutala a poučila. Rozhodně ji můžu doporučit.