Originální název: Azincourt

ISBN: 978-80-7381-575-2
Vyšlo jako audiokniha

BB art (2009) 978-80-7381-575-2 382
Nezjištěno / Jiné Vyšlo jako audiokniha. Audiotéka, čte Dušan Sitek

V románu Azincourt předkládá Bernard Cornwell čtenáři barvitý obraz okolností, jež vedly k jedné z nejslavnějších a také nejkrvavějších bitev stoleté války mezi Anglií a Francií, i bitvy samotné. Došlo k ní 25. října 1415 v den svatého Kryšpína mezi severofrancouzskými vesnicemi Azincourt a Tramecourt. Anglické vojsko krále Jindřicha V. zde na hlavu porazilo mnohem početnější vojsko francouzské, když znovu využilo skvělých bojových schopností svých lučištníků.
Proto není hlavním hrdinou románu anglický král, ale lučištník Nicholas Hook, na jehož osudech může čtenář sledovat události z pohledu prostého bojovníka.
Tažení, kterým chtěl Jindřich přimět Francouze, aby uznali jeho právo na francouzský trůn, začalo obléháním přístavu Harfleur (dnešní Le Havre) v severní Normandii. Obléhání se však nečekaně protáhlo, a když navíc Angličany těžce zasáhla epidemie úplavice, zdálo se, že se budou muset vrátit domů s mizivým ziskem. Za této situace se Jindřich V. rozhodl táhnout do Calais, aby aspoň ukázal Francouzům i světu, že je v této zemi pánem. Také cesta do Calais se však protáhla, neboť Francouzi blokovali přechody přes řeku Sommu, a když se nakonec Angličanům přece jen podařilo Sommu překročit, vlákali je Francouzi do pasti. Tak došlo k tomu, že směšně malé Jindřichovo vojsko, znavené dlouhým pochodem a sužované hladem a nemocemi, bylo nuceno utkat se v boji s mnohem početnějším vojskem francouzským, aniž vědělo, že s ním svede bitvu, která nejen vejde do dějin, ale stane se i legendou.
Téma bitvy u Azincourtu později básnicky zpracoval William Shakespeare ve hře Jindřich V.

vladislaus
  28. 10. 2013, 15:10
Knihu jsem četl hlavně kvůli popisu bitvy, ta omáčka kolem mne moc nebavila. Příběh lučištníka Hooka je dost naivní a romantický. Přesto je kniha čtivá a zábavná.
spirlice
  12. 9. 2013, 21:42
Bitva se odehrála mezi vesnicemi Azincourt a Tramecourt, v prostoru sevřeném dvěma pruhy lesa. Na severozápadní straně se rozložili Francouzi pod konetáblem Karlem z Albretu a blokovali tak Angličanům cestu do Calais. Předešlé noci hustě pršelo a prostor mezi oběma vojsky se silně rozbahnil. Síly, které za úsvitu 25. října Jindřich mohl postavit k boji se odhadují na 1000 rytířů, 6000 lučištníků a několik tisíc dalších prostých pěšáků. Proti 10 až 12 000 Angličanů stálo několikrát početnější francouzské vojsko (odhady se pohybují mezi 25 a 40 000; nemalou část z nich tvořila těžká rytířská jízda). Početní výhoda Francouzů však byla spíše zdánlivá, neboť mezi oběma pruhy lesa se stejně nemohli rozvinout do větší šířky než jejich protivníci a utvořili tak sestavu se třemi sledy do hloubky. Jeden z nejpamětihodnějších okamžiků nastal ještě před vlastním bojem, kdy král Jindřich V. dodával svým mužům odvahu řečí, kterou později básnicky zpracoval William Shakespeare ve hře Jindřich V.
Th3 T3mpt3r
  5. 3. 2012, 21:38
Jak jsem již napsal u Cornwella, dokáže čtenáři navodit atmosféru tak, že si dotyčný dokáže představit, jak to v onom období nejspíše vypadalo. Tato kniha celkově je mistrovským dílem v žánru historického románu. Autor skvěle navázal fiktivní děj do historie a vytvořil tak skutečný mistrovský kousek. Nezbývá, než smeknout klobouk.
Plue
  20. 2. 2016, 20:13
Nebylo to špatné čtení, autor mě dokázal vtáhnout do tehdejší doby. Avšak příběh mě moc nenadchnul, nedočkala jsem se žádneho dechvyrážejícího zvratu a kniha mi přišla zdlouhavá. Strasti Nicholase Hooka sloužily pouze jako kulisa - k propojení událostí - masakru v Soinssonsu a bitvy u Azincourtu. Nejvíc jsem si užila "Historickou poznámku" na konci knihy.
yvona
  19. 4. 2013, 7:14
I když je to kniha o bitvě a autor často popisuje válečné hrůzy, je úžasná. Je to strhující příběh, který je v závěru knihy doplněn historickou poznámkou. Vřele doporučuji všem přátelům historických románů.
shawn
  1. 12. 2010, 1:14
Azincourt je naprostá pecka mezi historickými romány. Děj je patřičně dynamický i rozvláčný zároveň, když je to potřeba. Dumas byl ve svých románech někdy až úsměvně romantický a uhlazený. Cornwell je naproti tomu místy dost naturalistický a z jeho děl na vás přímo dýchne ona špinavost a syrovost...která tak jinak výbornému Dumasovi chyběla.
Azincourt se tak může podle mě směle řadit k autorovu dalšímu dílu, věnovanému Stoleté válce - Hledání svatého grálu..jehož hrdina, lučištník Thomas je v tomto románu dokonce krátce zmíněn.
NiennaTasartir
  27. 7. 2016, 10:37
Skvělá historická knížka. Sice se jmenuje Azincourt, ale samotnému Azincourtu je věnována až poslední kapitola, zbytek jsou spíš souvislosti nebo nedůležité události (tedy jsou důležité jen pro vývoj postavy). Škoda, že hlavní postava je tak natvrdlá, ale zároveň umí všechno a zná všechno (což je historicky fakt nemožné). Ale četlo se to dobře.
Foligno
  21. 6. 2013, 7:49
Velmi dobrá knížka,člověk až na konci zjistí, jak se autor snaží o opravdovou autentičnost.
Do doby, než jsem narazil na tuto knihu, jsem o této bitvě vůbec nevěděl.
machetero
  21. 9. 2012, 19:56
Kdo má rád knihy se středověku, tak si určitě užije. Výborný příběh, drsná realita života ve středověku, natož potom během války. Po přečtení této knihy šáhnete po dalších jeho knihách.
Pullo
  7. 1. 2012, 17:02
Skvělá kniha, velice se mi líbí, jak tento autor dokáže skvělý příběh proložit skutečnými fakty a surovou středověkou realitou. Takže poté co knihu přečtete, máte nejen skvělý zážitek z příběhu, ale dozvíte se mnoho o tom, jak to v té době s velkou pravděpodobností chodilo. Dále se mi líbí, že nijak nešetří tehdejší kněží a církev všeobecně a to nejen v této knize. No a ty popisy bitev a potyček to je opravdu paráda.
Čtyři hvězdy jsem dal jen proto, že tento autor má ještě lepší kousky. Ale všeobecně bych řekl, že cokoliv od Cornwella bude perfektní, tento autor prostě umí. Zvláště však doporučuji sérii z doby Alfreda Velikého ta je jedinečná.
Wracker15
  2. 1. 2010, 14:35
Další z vynikajích knih od Bernarda Cornwella. Jeho historické romány z období středověku pro mě mají jednu úžasnou vlastnost- kdykoliv se do nějaké začtu, pak ji přečtu doslova jedním dechem. Nejinak tomu bylo i u Azincourtu. Smekám před uměním tohoto Pana spisovatele.