Píseň meče

Píseň meče Originální název: Sword Song

BB art - 2008
ISBN: 978-80-7381-414-4

BB art (2008) 978-80-7381-414-4 311

Čtvrtá kniha série Saské kroniky.

Po uzavření míru mezi saským králem Alfredem a vůdcem dánských Vikingů Guthrumem v roce 878 ve Wedmoru došlo k rozdělení anglických zemí na dvě sféry vlivu - Wessex a jižní Mercie zůstaly podle mírové smlouvy saské, zatímco Východní Anglie, severní Mercie a Northumbrie připadly Dánům. Tak vznikl Danelaw, rozsáhlé území, na němž po nějakou dobu vládli dánští králové. Hranici mezi saskými zeměmi a Danelawem určovala stará římská silnice z Londýna do Chesteru, takzvaná Watling Street.
Přestože se Guthrum obrátil na křesťanství a stal se prakticky Alfredovým spojencem, nelze mluvit o naprostém míru, neboť nadále pokračují vpády vikinských nájezdníků, kteří pronikají do vnitrozemí po Temži. Proto se Alfred rozhodl zřídit na důležitých místech Wessexu burhy, opevněná městská hradiště obsazená stálou posádkou.
Jeden takový burh buduje z Alfredova pověření hrdina románu Uhtred z Bebbanburgu, ale když přijdou zprávy o tom, že Lundene, tehdejší Londýn, obsadili se svým vojskem norští bratři Thurgilsonové, žádá Alfred Uhtreda, aby nájezdníky vyhnal. Bratři Thurgilsonové však vědí, že pokud se chtějí zmocnit Wessexu, musí získat Uhtreda na svou stranu. Je to neklidná doba a Uhtred je nucen zvažovat, do jaké míry je vázán přísahou věrnosti, kterou složil Alfredovi.
Nad Wessexem se však stahuje ještě jiné mračno. Alfredova dcera Æthelflaed je již vdaná za mercijského velmože, avšak krutý zvrat osudu způsobil, že právě ona se stává hrozbou pro království svého otce. Uhtred z Bebbanburgu se tedy znovu vydává do boje a opět zní píseň jeho meče.

Richie
  24. 4. 2013, 0:49
Čtvrtý díl Saské kroniky - Píseň meče - je už podle názvu prošpikován dalšími krvavými dobrodružstvími neohroženého válečníka Alfréda Velikého - Uhtreda z Bebbanburgu. Děj se v převážné míře odehrává v raně středověkém Londýně nebo v jeho okolí a soustřeďuje se okolo bojů Sasů s dánskými a norskými nájezdníky a dobyvateli.
Cornwell se stálou kvalitou popisuje tuto těžkou dobu rodící se Anglie a dovedně spojuje své fiktivní hrdiny a jejich dobrodružství se skutečnými historickými událostmi a postavami. Kniha se čte velmi dobře, lehce a přitom dokáže udržovat v napětí. Velmi oceňuji, že autor nesklouzává k přílišnému popisování a natahování děje - ten má naopak spád a tím je kniha čtivější. A tak se opět těším na další pokračování této výborné ságy.
achilles
  13. 11. 2015, 21:14
Jak sám autor píše ve svých historických poznámkách na konci, v tomto dílu je příliš románových fikcí. Zvláště dobrodružství o únosu dcery Alfreda Aethelflaed se mi jeví příliš pohádkové a snad i zbytečné v takovém veledíle, jako Saské kroniky jsou. Každopádně to příliš neubírá na kvalitě románu.
tomdra
  11. 2. 2012, 16:53
Tato kniha byla od samého začátku tak napínavá, že jsem ji přečetl během chvilky. Škoda, že se už nedozvím, jak to dopadlo po návratu do Lundenu a další bitvy potom. Chtělo by to aspoň ještě jeden díl.