Apage Satanas!

Apage Satanas! Originální název: Apage Satanas!
Poprvé vydáno celosvětově: 2010

Moba - 2016
ISBN: 978-80-243-7127-6

Moba (2016) 978-80-243-7127-6 336
Moba (2010) 978-80-243-4030-2 335

Přítelkyni Ludmily z Vartemberka trápí podivné sny. V pitoreskním reji se jí zjevuje dílna obklopená skálami a démon, který se necudně zmocňuje jejího těla. Její otec povolá exorcistu, jenže Ludmila ví, že Anna není blázen. Začne se vyptávat v okolí Bezdězu a záhy narazí na znepokojující fakt, že něco podobného zažily i jiné urozené dívky. Naštěstí se právě vrací domů její manžel Oldřich z Chlumu se svým pomocníkem panošem Otou. Případu se ujmou a začnou bojovat nejen s krutým vrahem, ale také s pověrami a intrikami severočeské šlechty... (Založil/a: Smouk)

Vlastimil Vondruška Vlastimil Vondruška
*09.05.1955

vladislaus
  6. 1. 2014, 13:23
Jednoduchá detektivka z primitivní doby, o které moc historických záznamů není, takže si autor historii přizpůsobuje. To není věc, které fandím.
Tanmut
  10. 7. 2013, 0:12
Z anotace: Přítelkyni Ludmily z Vartemberka trápí podivné sny. V pitoreskním reji se jí zjevuje dílna obklopená skálami a démon, který se necudně zmocňuje jejího těla.

Věnování: Mé ženě Aleně.
Zany
  26. 5. 2011, 9:01
Milá Majdule, o detektivkách pana Vondrušky se jako o historicky přesných mluvit nedá ani náhodou, jsou tak maximálně historicky přibližné, plné anachronismů - zcela běžně v nich vystupují rody, které v té době nežily, hrady, které nestály, města, která neexistovala... Jen namátkou - přídomek Berka získali páni z Dubé díky svému kořistnictví až někdy na počátku 14. století, paní Ludmila mohla těžko jezdit nakupovat do Liberce, když první zmínka o tehdy ještě vesnici je až z roku 1352, hrad Hrubý Rohozec vznikl až někdy na přelomu 13. a 14. století a poprvé je doložen z přídomků Markvarticů až r. 1322 a 1323... a tak by se dalo pokračovat...
rt12
  4. 3. 2015, 16:10
Mně osobně nevadí, že si autor historii přizpůsobuje. Není to literatura faktu, ale historický román s detektivní zápletkou, ve kterém jsou nepřesnosti, podle mne , dovoleny. Spíš mi trvalo než jsem se v románu ,,usadila", což se mi u Vondrušky nestává. Po začtení šlo vše jako po másle - propracovaná zápletka, napětí, dějové zvraty, rozřešení - vše co od detektivky a autora očekávám. Líbilo se, i když o kapičku méně než jiné jeho knížky.
Rames
  10. 6. 2013, 19:21
Odpočinkové čtení, které nikoho neurazí. Je to konec konců román a ten má za úkol pobavit. Kniha je rozdělena na dvě části. V první části knihy nazvané Ludmila je ona hlavní hrdinkou. V druhé části nás provází její manžel Oldřich z Chlumu a jak se dá předpokládat je to přímo deus ex machina.
Hazakiros
  2. 11. 2013, 2:21
Ach jo, vždycky se najde nějaký šťoural, který hledá kdejakou chybičku! Nejspíš jeden z těch, kteří budou honem honem psát, že Třeskoprsky ve skutečnosti neexistují.
Hynek z Dubé si začal sám říkat Berka již v době života Oldřicha z Chlumu. A nebylo to na základě loupení, nýbrž přesně naopak.
Jinak jde o další napínavou detektivku.
dollyk
  10. 9. 2016, 7:18
Detektivka o vzívání ďábla a konspiraci, která měla za úkol svrhnout krále z trůnu. Dobrý, ale ne tak skvělý, jak jsem čekal. Třeba vykreslení postav vyloženě pokulhává a celou dobu jsem měl pocit, že jsou ty charaktery jaksi umělé a neosobní.
we.ri
  5. 5. 2015, 20:27
Mě se to líbilo, byla jsem spokojená. Předchozí dvě knihy mě, pravda, bavily o něco více, ale vinu přikládám tomu, že jsem četla tři případy Vondruškových hrdinů za sebou. Každopádně já jsem objevila knižní žílu, která mi sedí a která mě opravdu baví :-)
Majdule
  14. 4. 2011, 22:26
Detektivky Vlastimila Vondrušky jsou inteligentní, poutavé, napínavé a navíc historicky přesné, takže nejenom, že se člověk skvěle baví, ale ještě se mnohé dozví :-). Tahle konkrétní je zvláštní tím, že v první polovině knihy vůbec nevystupuje tradiční hrdina této série Hříšných lidí Království českého královský prokurátor Oldřich z Chlumu. Hlavní roli přebírá jeho žena Ludmila z Vartemberku. A Oldřich mi prostě chybí. Ovšem ve chvíli, kdy se objeví na scéně, dostane příběh obvyklý spád a šmrnc. Do konce jsem jej potom přečetla jedním dechem.

---------------------

Omlouvám se Zanymu a čtenářům za povrchní poznámku o historické přesnosti, zbytek zůstává v platnosti. Snad jen dodám, že atmosféru umí Vondruška vykreslit skvěle, i když se, jak jsem byla usvědčena, dopouští nepřesností.
chdasa
  7. 2. 2014, 8:20
hezky se čte, na rozdíl od jeho jiných jeho knih, tuto jsem přečetla celou a rychle,byla jsem spokojená