Sharpův Trafalgar

Poprvé vydáno celosvětově: 2000

Oldag - 2008
ISBN: 978-80-86508-99-3

Oldag (2008) 978-80-86508-99-3 336

Čtvrtá kniha série Richard Sharpe.

Píše se rok 1805 a podporučík Richard Sharpe se vrací z Indie domů, aby vstoupil do nově založeného pluku střelců. Plavba na Calliope, velké obchodní lodi Východoindické společnosti, pro něj má být odpočinkem od neustálého válčení na indických bojištích a vše nasvědčuje tomu, že odpočinkem víc než příjemným, neboť mu osud přivedl do cesty krásnou lady Grace, manželku britského diplomata lorda Hala. Lady Grace ho zprvu přehlíží a zdá se pro něj nedosažitelná, ale později podlehne jeho mužnému kouzlu a oba se vrhají do riskantního milostného dobrodružství. Idyla však brzy končí, protože zrádný kapitán Calliope dovede svou loď do zajetí francouzské válečné lodi Revenant, jež křižuje Indickým oceánem a přepadává britská obchodní plavidla. Přichází však nečekaná pomoc v podobě britské válečné lodi Pucelle, jíž velí Sharpův přítel kapitán Chase. Chase pronásleduje Revenant už delší dobu, a jakmile se nyní dozví, že na jeho palubě je muž, který veze důležitý dokument o intrikách Francouzů proti britským zájmům v Indii, bez váhání se za ním pouští napříč Indickým oceánem. Když ale po dlouhé honbě podél afrických břehů narazí Revenant u Cádizu na kombinovanou francouzsko-španělskou flotilu, zdá se vše ztraceno.
Na obzoru se však objeví jiná flotila, vedená britským admirálem Nelsonem, a Sharpe má příležitost pomstít se svým nepřátelům v kruté námořní bitvě, která se jednoho říjnového dne rozpoutá u mysu Trafalgar.

janeicka
  7. 12. 2013, 21:39
To by nebyl Richard Sharpe, aby se náhodou cestou z Indie nezapletl rovnou do jedné z nejznámějších námořních bitev - do slavné bitvy u Trafalgaru, kde hrdinný admirál Nelson rozdrtil spojenou španělsko-francouzskou flotilu, ale za tu nejvyšší cenu. I díky strhujícímu závěru a netradičnímu prostředí 5*
M.Hynecek
  6. 11. 2014, 19:16
Ze všech Sharpových, dosavadních dobrodružství se mi toto líbilo zatím nejmíň. Přišlo mi, že autor chtěl hrozně napsat knihu z bitvy o Trafalgar, ale moc nevěděl jak tam Sharpa dostat, a také co k tomu vymyslet za příběh. Proto do knihy narouboval milostnou zápletku, která mě osobně vůbec nezajímala. Jediné co bylo perfektní byla pasáž samotné bitvy. Jestli něco Cornwell umí, tak je to jeho vyprávění bitevních pasáží. Úpně jsem slyšel jak lítají třísky, sviští kule, duní děla a skučí ranění. To jak byl napsána bitva u Trafalgaru se mi líbilo dokonce víc než popis bitvy u Assaye. Těším se na pokračování.