Bledý jezdec

BB art - 2015
ISBN: 978-80-7507-533-8

BB art (2015) 978-80-7507-533-8 368
BB art (2007) 978-80-7381-045-0 367

Druhá kniha série Saské kroniky.

Na konci 9. století se téměř celá Anglie ocitá v rukou dobyvačných vikinských, především dánských kmenů a odolává jim pouze západosaské království pod vládou krále Alfreda. Dánové, jak jsou tito Vikingové nazýváni, však chtějí dobýt i Wessex a přitáhnou s velkým vojskem, aby si podmanili i tuto poslední zemi. Po jejich zrádném vpádu do Wessexu, když dánský vojevůdce Guthrum porušil sjednaný mír, je Alfred nucen uchýlit se jako psanec s nepočetným houfem věrných do bažinaté oblasti kolem ústí řeky Pedredan. Zdá se, že osud jeho království a tím i celé Anglie je zpečetěn. Alfred se však nevzdává, rozesílá do všech koutů země posly a pomalu shromažďuje vojsko, s nímž chce vytáhnout proti Dánům do boje, porazit je, a tak zbavit Anglii jejich vlivu, aby ji mohl později sjednotit pod svou korunou. Se shromažďováním vojska mu vydatně pomáhá Uhtred, který má také hlavní zásluhu na vítězství Sasů v rozhodující bitvě u Ethandunu. Uhtred, potomek northumbrijského velmože, v deseti letech osiřel, padl do zajetí Dánů a v jejich zemi vyrostl v muže, byl vycvičen na válečníka a přijal za své vikinské způsoby. Třebaže pro něj není z mnoha důvodů lehké se rozhodnout, ke které straně se přidat, v pravou chvíli si uvědomuje, že je Sas, a odhodlaně se postaví po bok krále Alfreda.
V nesnadném Uhtredově dilematu hraje rovněž roli zásadní odlišnost osobností obou mužů. Král Alfred, velmi zbožný křesťan a vzdělaný člověk, nemá Uhtreda příliš rád, neboť ho považuje za pohana a arogantního válečníka se způsoby barbarských Vikingů, a Uhtred má zase králi za zlé, že se obklopuje kněžími a nechává se jimi příliš ovlivňovat. Přesto se tito dva muži ocitnou vedle sebe v jedné bojové řadě a jejich komplikované spojenectví vede saské vojsko do boje o samu existenci Anglie.
Tím však Uhtredovo váhání, ke které straně se věrně a navždy přidat, nekončí...

Richie
  15. 1. 2013, 3:25
Druhý díl popisuje známé osudy Anglie, kdy je král Alfred poražen Dány a zahnán do bažin. Dějiny Anglie se tehdy mohly odvíjet úplně jiným směrem, pokud by se Alfred nedokázal z porážky rychle vzpamatovat a znovu pozvednout boj proti dobyvatelským plánům Dánů.
Cornwell příběh svého hrdiny Uhtreda nechává plynout ve svižném tempu, nic příliš neokecává, jde rychle na věc - děj má spád a dokáže natolik zaujmout, že je těžké se od knihy odtrhnout. Podařilo se mu skvěle skloubit napínavý dobrodružný příběh válečníka s historicky velmi zajímavou dobou středověké Anglie. Toto druhé pokračování ságy o Alfredu Velikém se mi líbilo ještě o něco více než první díl a dokonce si ho dovolím ohodnotit 5 hvězdičkami.
achilles
  7. 11. 2015, 18:01
Krásně románově zmapované nájezdy Vikingů a počátky Anglie, především její katolizace. Autor, dle mého mínění, až trochu podjatě nepřímo kritizuje křesťanství a upřednostňuje pohanství Dánů, které ukazuje jako lidovější, nenásilné ( nenásilné rozumějte jako, že své bohy nikomu nevnucují) a spravedlivější. A právě díky Uhtredovi se to jeví jako správné. Až se protiví to věčné modlářství křesťanů, ale zatímco v prvním díle se podvědomě přeje Dánům, v tomto díle se sympatie přelijí k Anglii. Zajisté je to především kvůli Uhtredovi a díky smrti dánského vůdce Ragnara.
Gallienus
  29. 10. 2015, 18:04
Opět velmi dobré, ale k nejlepším bych tento díl neřadil, asi z mé strany nebylo nejchytřejší číst tuto sérii od konce, nicméně stalo se. V tomto díle je Uhtred ještě mladíček, který se nebojí nikoho a ničeho, moc neuvažuje o následcích a do všeho se vrhá po hlavě... Přiznám se, chybělo mi tam víc sarkasmu a cynismu, kterým později tak trefně hodnotí lidi a okolí kolem sebe a také ta trocha jeho stařecké moudrosti. Přesto musím říct, že číst Bernarda Cornwella je opravdové potěšení.
Aratar
  22. 8. 2014, 9:16
Dle mého názoru je druhý díl ještě o chlup lepší než Poslední království. Naprosto mě dostalo rozuzlení souboje Uthreda se Steapou a uzdravení malého Edwarda. Jen zvěrečný střet přišel trochu nečekaně a zasloužil by si více prostoru. Jinak oceňuji autorovu práci s prameny a fakt, že kostra příběhu je opravdu věrně inspirována skutečnými reáliemi.
tomdra
  29. 1. 2012, 14:09
Tento díl byl lepší než ten první. Sice ty cizí názvy a jména se špatně čtou, ale příběh je od začátku až do konce moc napínavý. I když Uhtred přijde o svého syna a pár dobrých přátel. Už se těším na třetí díl Páni severu.
Destro
  23. 8. 2016, 11:45
Bernard Cornwell dokáže opravdu krásně zachytit atmosféru tehdejší doby a na tomto pozadí poté vystavět příběh, který od začátku do konce nenudí. Pro mě jeden z nejlepších dílů série. Nevím, jestli se mi to jenom zdá, ale přijde mi, že autor se mohl inspirovat Zaklínačem Andrzeje Sapkowského při vytváření Uhtreda. (sirotek vychován Dány = zaklínači, 2 meče - jeden má do bitvy přes rameno, Ethelwold = Marigold, Iseult je čarodějka atd.)
rightname
  11. 2. 2015, 14:44
Druhý díl se mi líbil o něco víc než první. Ten mi přišel trochu moc podle schématu, který píše Ken Follet (něčí syn nemá bezdůvodně rád hlavního hrdinu, později se dostane k moci, hrdinu lživě obviní...), ale přesto to bylo zajímavé. Ale druhý díl už mi přišel jako skvělé čtení bez nějakého "ale".