Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Páni severu

91%
5 53
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Páni severu Originální název: The Lords of the North

Nejnovější vydání:
BB art - 2007
ISBN: 978-80-7381-169-3
Počet stránek: 319
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 21x v oblíbených
v přečtených 88x v přečtených
v knihovně 28x v knihovně
k přečtení 13x k přečtení
právě čte 1x právě čte
si přeje 3x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
BB art (2007) 978-80-7381-169-3 319

Třetí kniha série Saské kroniky.

Dne 6. května roku 878 porazilo saské vojsko, vedené wessexským králem Alfredem, u Ethandunu dánské dobyvatele v čele s vojevůdcem Guthrumem. Krátce nato uzavřel Alfred s Guthrumem mír a poražený vůdce Dánů pak přijal křesťanskou víru a nové jméno Æthelstan, čímž dosáhl toho, že ho Alfred uznal za krále Východní Anglie. Jednání mezi Alfredem a Guthrumem však pokračovala a v roce 886 spolu ve Wedmoru podepsali mírovou smlouvu, která rozdělovala tehdejší Anglii na dvě sféry vlivu - Wessex a jižní Mercie zůstaly podle této dohody saské, zatímco Východní Anglie, severní Mercie a Northumbrie připadly Dánům. Tak vznikl Danelaw, rozsáhlé území, kde po nějakou dobu vládli dánští králové.
Na těchto historických základech staví Bernard Cornwell svůj další román Páni severu, třetí díl rozsáhlé ságy z doby Alfreda Velikého, v němž autor pokračuje v líčení příběhu Uhtreda z Bebbanburgu, mladého northumbrijského velmože vychovaného Vikingy, pána bez panství a válečníka bez vlasti. Hned na začátku románu však Cornwell víceméně opouští rámec historicky doložených faktů a přenáší děj na sever do Northumbrie, což, jak uvádí v doslovu k této knize, je na konci devátého století jako přechod ze světla do temnoty, neboť o tehdejších poměrech v Northumbrii je dnes známo jen velmi málo. To však autorovi poskytuje větší svobodu pro vytváření románového příběhu, kterou využívá svým typickým způsobem a předkládá nám knihu plnou dramatických událostí a hrdinských činů, ale také zrady, odpuštění, pomsty, a v neposlední řadě i lásky.

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

vladislaus
60% 60% 60% 60% 60%
  28. 12. 2016, 15:13
Uthred několikrát píše ve svém vyprávění, že se dožívá 80 let. To je prostě neuvěřitelné, při způsobu, jakým žije. Je to agent 007 středověku.
Richie
80% 80% 80% 80% 80%
  23. 2. 2013, 20:51
Třetí díl Saské kroniky nezaostává za předchozími. Děj skvěle plyne, hlavní hrdina Uhtred jde z jednoho dobrodružství do druhého. Zažívá okamžiky triumfů i pádů, ale stále neztrácí ze zřetele svůj hlavní cíl - získat zpět své rodové panství Bebbanburg. Celý příběh Uhtreda se výborně prolíná s historickými událostmi za vlády Alfréda Velikého, doby, kdy se rozhodovalo o budoucnosti Anglie - zda bude saská či dánská.
Knihu jsem přečetl za necelé dva dny a už se těším na další díl.
Gallienus
80% 80% 80% 80% 80%
  31. 10. 2015, 15:39
Obsahuje spoiler spoiler V dalším pokračování Cornwellovi ságy o Uhtredovi z Bebbanburgu se náš hrdina vrací do své domoviny. Vinou zrady se z něj však stává otrok a pouze touha po pomstě mu umožní přežít příkoří osudu. Po téměř dvou letech otroctví získá svobodu, tu však musí vyměnit za přísahu králi Alfrédovi a ten jej posílá opět do svého rodiště jako člena své diplomatické mise. Uhtred má nyní příležitost na tak dlouho odkládanou pomstu. Opět skvěle napsané, od udělení maximálního hodnocení mě odradil exorcismus otce Beocca. Jak mám autora rád, tak tohle se mu nepovedlo, ta změna chování u Thyry byla nejen nepatřičná, ale i nereálná.
tomdra
80% 80% 80% 80% 80%
  8. 3. 2012, 18:11
Už od prvního dílu jsem se nemohl dočkat jako to celé bude pokračovat. Příběh mě moc baví a už se těším na poslední čtvrtý díl, jak to vše dopadne.