Narrenturm

ISBN: 978-80-85951-57-8

Leonardo (2009) 978-80-85951-57-8 473
Leonardo (2005) 80-85951-41-X 473
Leonardo (2003) 80-85951-36-3 473

Tuzemskému čtenáři již dobře známému zaklínači Geraltovi vytvořil jeho autor Andrzej Sapkowski celý fantastický svět, hrdinu své nové trilogie naopak nechává prožívat dobrodružství ve světě našem, v zemi, kde se od nepaměti stýkaly vlivy a střetávaly zájmy české, polské a německé. Píše se rok 1425, husitským Čechám jde o přežití, a tak vzdorují celému křesťanskému světu. V té době mladý slezský šlechtic Reinmar z Bělavy zvaný Reynevan projeví zvláštní nadání, jak si proti sobě poštvat spoustu nepřátel a jde mu o přežití.
Jenže ouha! Reinmar z Bělavy není Geralt z Rivie.
Není vycvičený zaklínač, ale jen dobrý medik a o poznání nešikovnější čaroděj. Doba však nepřeje studiu na Karlově universitě se nepřednáší, ale sváří o pravdu kalicha. Ještě méně přeje doba magii - svatá inkvizice je bdělá a neúprosná.
Není mistr meče, pouze úspěšný záletník, zato však prachšpatný bojovník. První vlastnost ho dostane do ohrožení života, ta druhá jej v nové situaci dává všanc pronásledovatelům.
A protože je Reynevan navíc velmi mladý, a tím pádem velmi naivní, jeho nebezpečné dobrodružství by záhy skončilo tragicky. Naštěstí se však má možnost poučit o tom, že "přátelství je věc veliká a krásná" a amor vincit omnia. Nicméně vyhráno zdaleka nemá, mstitelé se nevzdávají a ani ptáci nejsou tím, čím se zdají být...

Keatin
  12. 4. 2015, 19:38
Reynevan mě bavil, i když jsem měla strach, že zasazení do doby husitské mi nebude blízké. Trochu mě rušilo latinské výrazivo, ale Sapkowski prostě umí psát, takže se dalo zvyknout na neustále listování do poznámek.
illy
  23. 4. 2013, 10:07
Po nejakých osmi letech jsem se vrátil k husitské trilogii, s tím že jsem třetí díl nečetl a tak si zopáknu i dva předchozí. Co říct. Sapkowski je prostě výborný spisovatel, pro nás atraktivní umístění do naší historie je veliké plus. Reynevan se řítí z průseru do průseru a pomáhají mu jeho kumpáni. Neustále se prchá, utíká a zdrhá, vše je zhusta okořeněno magií a sem tam nějakou akcí. Tahle kniha stojí určitě za pozornost a její čtení je výborná zábava. Hurá na další díl....
silvaren
  13. 12. 2011, 17:39
Nadšená ze zaklínače jsem se vrhla na Narrenturm a bohužel musím přiznat, že jsem jej nedočetla. Jazykově i stylově bylo vše v pořádku, ale po Geraltově jízdě Narrenturm často škobrtal a drhnul, sem tam jakoby by byl nastavovaný a předvídatelný.
Plue
  12. 9. 2015, 13:43
Když jsem četla první stránky, docela jsem se vyděsila, že to v tomhle duchu bude psané celé - přehršel jmen, chaos... Nakonec se z toho vyklubalo vcelku pohodové čtení. V ději jsem ale zatím postrádala nějakou větší zápletku, kniha zkrátka jen popisuje Reynevanův útěk. Vtipně, předvídatelně.
nečik
  20. 10. 2011, 11:12
Věž bláznů - Narrentrum je parádní počteníčko. Sapkowski je skvělí lingvistik a spojení magie a středověku se mi zde velice zamlouvá. Navíc jsem se příjemně pobavil v závěrečných kapitolách, které se odehrávají právě ve veži bláznů.
Zhabza
  21. 4. 2011, 18:17
Po prvním přečtení jsem trochu rozpačitý. Způsob jakým vykresluje A. Sapkowski husitskou dobu spolu s citlivě zapracovanými prvky magie vytváří výborný, pohlcující svět. A už jen kvůli tomu stojí za přečtení. Bohužel děj, jako by tu byl jenom proto, aby čtenáře tímto světem provedl. Možná, že až dočtu poslední díl, objevím něco co mu dá celkový smysl.
Daniel IV
  24. 8. 2015, 18:43
Reynevan, Šarlej a Samson medák jsou postavy opravdu výjimečné. Toto trio je chvílemi tak hrozně komické, že jsem se neubránil hlasitému smíchu ve vlaku cestou z Krkonoš. Kniha mě velice překvapila a rád se pustím do dalších dílů.
Janiska
  24. 5. 2011, 11:06
Kdysi jsem ji měla v rukou, avšak nedočetla a v ději se ztrácela, nyní jsem ji doslova zhltla. Byla jsem občas v rozpacích z některých scén, např. létající lavice a následný sabat, ale proč ne..asi je to tím, že se román odehrává v reálném světě, do kterého mi to až tak úplně nesedělo :-))) Jsem zvědavá na další díly.
Rychart
  28. 12. 2014, 10:33
První díl mám přečtený, pokračuji dalším. Mám obavu, že až s trilogií skončím, budu mít literární absťák (stav, kdy si říkáte: "Co teď se životem?"). Pár kamarádů mě od husitské trilogie zrazovalo s tím, že nedosahuje kvalit zaklínače. Já říkám: Kam se hrabe zaklínač! Říkám s mírnou nadsázkou, přeci jen je to něco jiného, v neposlední řadě také otázka chuti...
Neuroxerus
  25. 9. 2011, 19:49
Moc pěkná kniha, a (po dočtení Božích Bojovníků) příjde mi jako dobrý úvod:-)..Líbí se mi propojení podložených historických faktů a fantasy, které to krásně všechno oživuje:-)..
Jiří Procházka1
  1. 10. 2015, 21:06
Ze začátku mě to bavilo, Sapkowského mám rád - občas. Bylo to jako učebnice dějepisu, jen lehce říznutá tajemnem. Ale pak byly nudné pasáže dlouhé ... a dlouhé... a jenom nudné Husitská doba mě zajímá, i podrobná historie. Ale nuda se prolíná celou knihou, raději si vezmu skripta z dějepisu. A když se budu chtít pobavit, vezmu si prvního Zaklínače. Sorry, tenhle pokus nevyšel. Ale proč to nevydat, když to je Sapkowski.
Vanilka
  28. 6. 2014, 23:52
Sapkowski se mi vždy četl dobře, ale touto trilogií mě vážně zaujal. Pro mě dokonalé spojení středověku, magie i historických faktů. Myslím, že právě s tou historickou částí si dal pan Sapkowski docela práci. A o to víc mě kniha bavila, že je děj zasazen do Čech a přilehlého (i když mě téměř neznámého) Slezska.
elenče
  21. 1. 2012, 17:47
Postava Reynevana sice silně připomíná hrdiny Waltariho románů, kteří svým bojem za svou pravdu ničí život všem, na nichž jim záleží, a přežívají jen díky pomoci přízemnějších přátel, ale neskutečná přesnost historických reálií dělá z celé trilogie téměř povinnou četbu pro všechny historiky pozdního středověku. A navíc nás zavede do oblasti Slezska, které dnes jen málokdo vnímá jako zemi, tak těsně spjatou s našimi dějinami.
jarmart
  2. 9. 2011, 20:19
Pekne zachycena doba Husitu. Zaujalo mne, ze se autor nebal zaclenit cernou magii a to rovnou ve spojeni s hlavnim hrdinou.
Dragosani
  1. 12. 2010, 19:59
Celkově geniální trilogie se spletitými událostmi,perfektně vykreslenými postavami a dějem,tak,jak je u Sapkowskeho zvykem!Střídá se realita doby husitské s famózně zakomponovaným románovým dějem Reinmara,který se setkává se všemi významnými osobami té bouřlivé doby okolo roku 1420.A když zabrousí do detailů rodových vazeb,heraldiky a toho kde a jak skutečně páni žili...to člověka pošle do kolen :))