Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Sharpova pevnost

89%
4 30
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Sharpova pevnost Originální název: Sharpe's Fortress
Poprvé vydáno celosvětově: 1999

Nejnovější vydání:
Oldag - 2007
ISBN: 978-80-86508-93-1
Počet stránek: 347
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 9x v oblíbených
v přečtených 50x v přečtených
v knihovně 14x v knihovně
k přečtení 4x k přečtení
právě čte 1x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Oldag (2007) 978-80-86508-93-1 347

Třetí kniha série Richard Sharpe.

Román Sharpova pevnost přináší další z řady příběhů Richarda Sharpa, nyní už praporečníka britské koloniální armády a hlavního hrdiny mnohadílného seriálu Bernarda Cornwella, v němž autor líčí boje Britů v Indii a později slavné bitvy napoleonských válek v Evropě v letech 1799 až 1820.
Je prosinec roku 1803 a Richard Sharpe je jmenován praporečníkem armády sira Arthura Wellesleyho (pozdějšího vévody z Wellingtonu), jenž se snaží dovést do konce takzvanou maráthskou válku o nadvládu nad Indií. Již od počátku své důstojnické kariéry má však Sharpe problémy a brzy zjišťuje, že měl raději zůstat seržantem. Je totiž přidělen ke skotskému pluku, v němž je jako Angličan cizí. Navíc jím důstojníci pohrdají a nechtějí ho přijmout mezi sebe, neboť vyšel z mužstva. Proto je pověřen nezajímavou funkcí zástupce zkorumpovaného velitele zásobovací služby. Hned po příchodu na nové působiště však odhalí rozsáhlé rozkrádání vojenského materiálu, do něhož je zapleten kromě jeho nového nadřízeného také Sharpův odvěký nepřítel seržant Obadiah Hakeswill. Ten mu navíc ukradne šperky z pokladu sultána Típúa. Obojí, umocněné starým nepřátelstvím, je dostatečným důvodem k tomu, aby se proradný seržant snažil Sharpa odstranit. Hakeswill má na své straně mocné spojence, zatímco Sharpe se může spolehnout jen na vlastní důvtip a statečnost a na svého sluhu, arabského chlapce, kterému zachránil v předchozí bitvě život. Situace, v níž je Sharpe nucen čelit úkladům svých nepřátel, ho nakonec dovede zpátky k jeho původnímu třiatřicátému královskému pluku, s nímž se pod velením plukovníka Wellesleyho zúčastní obléhání a útoku na nedobytnou pevnost Gawilghur. V ní se shodou okolností skrývá britský přeběhlík a zrádce William Dodd, kterého Sharpe pronásledoval v předchozím příběhu Sharpův triumf. A zde, na náhorní plošině před Gawilghurem, Sharpe opět bojuje za vítězství Britů, ale především za vlastní hrdost.

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

janeicka
80% 80% 80% 80% 80%
  7. 12. 2013, 21:30
Poslední díl indického tažení, kde se Richard Sharp musí vyrovnat se svým povýšením, což v případě obyčejného vojáka bez urozeného původu nebylo vůbec snadné, proto se setkává spíše s neúctou a přehlížením. Ale to by nebyl Richard Sharpe, aby všemožné nástrahy opět bravurně nepřekonal :-) Sice trochu slabší díl než ten minulý, ale pořád zajímavý.
M.Hynecek
60% 60% 60% 60% 60%
  19. 9. 2014, 11:14
Jsem rád, že se z Dicka Sharpa nestal Míra Dušín, čehož jsem se obával u předchozího dílu. Ze všemi "padouchy" si to vyřídil s grácií. Jinak celkově mě bavily předešlé dva díly víc.
Heimdall
80% 80% 80% 80% 80%
  15. 10. 2011, 3:56
Předchozí díl byl o dost lepší, ale i přesto jsem si toto Sharpovo dobrodružství užíval. Jako největší bonus všech Sharpovek považuju Poznámky o historii.