Sharpův triumf

Poprvé vydáno celosvětově: 1998

Oldag - 2007
ISBN: 978-80-86508-88-7

Oldag (2007) 978-80-86508-88-7 351

Druhá kniha série Richard Sharpe.

Románem Sharpův triumf pokračuje Bernard Cornwell ve svém mnohadílném seriálu o vojáku britské armády Richardu Sharpovi.
Odehrává se v pohnutých letech období 1799 až 1820 a s jeho prvním příběhem se mohli čtenáři seznámit v knize Sharpův tygr.
Píše se rok 1803 a anglické vojsko pokračuje v boji o nadvládu nad Indickým poloostrovem s takzvanou Maráthskou konfederací. Sharpe - už ne vojín, ale seržant - se stane svědkem zrádného činu anglického důstojníka, který dezertuje od vojska Východoindické společnosti a přebíhá na stranu Maráthské konfederace. Sharpe se vydává za přeběhlíkem a při jeho stíhání proniká hluboko na území ovládané nepřítelem, kde musí čelit nejen nebezpečí, ale i velmi rafinovaným pokušením, o jakých se mu dosud ani nesnilo. Navíc za ním jde jako stín jeho největší nepřítel, proradný seržant Obadiah Hakeswill, který je rozhodnut jednou provždy s Sharpem skoncovat.Cesty zrady nakonec vedou do malé vesničky jménem Assaye, kde britský velitel sir Arthur Wellesley (budoucí vévoda z Wellingtonu) stojí s malou armádou proti přesile maráthského vojska, jež je nejen mnohem početnější, ale má k dispozici daleko víc děl. Přesto se Wellesley rozhodne bojovat, a Sharpe se tak ocitá v ohni bitvy, která se po skvělém vítězství Angličanů stane základem Wellesleyho budoucí pověsti. Sharpe však bere i tento boj jako další příležitost k tomu, aby se vyznamenal a mohl postoupit v armádní hierarchii výš. Nejdřív ovšem musí přežít vražedné šílenství bitvy. A právě zde, u Assaye, si uvědomí své skutečné ambice, stejně jako to, že jich může dosáhnout.

janeicka
  7. 12. 2013, 21:19
Společně se Sharpovým orlem asi mé nejoblíbenější knížky série, především díky skvělému vylíčení bitvy u Assaye. Souhlasím s komentářem Heimdalla, britská armáda byla ve své době ta nejdisciplinovanější, i proto si dokázala poradit s tak velkou přesilou. Díky Sharpovým indickým tažením jsem si nesmírně oblíbila postavu sira Arthura Wellesleyho, který se právě touto bitvou zviditelnil.
aceCZ
  10. 12. 2013, 7:21
Richard Sharpe a jeho další dobrodružství. Opravdu ale opravdu bych nechtěl být v kůži těch, kteří šli v první linii při zmiňované bitvě u Assay proti palbě nepřátelských děl. Byli to opravdu velcí válečníci a vítězství si rozhodně zasloužili. Velmi se mi též líbila pasáž s "Welleslyho" brodem - jedním z klíčových rozhodnutí velitele. A bylo správné? Přečtěte si tuto knihu a zjistíte, jak to nakonec s R.Sharpem dopadne. PS. A doufám, že tem zmetek O.H. zase nevstane z mrtvých...
Král Jelimán
  27. 9. 2014, 10:37
Perfektní popis dobových reálií i samotné bitvy, člověk je vtažen do děje ani neví jak. Opravdu působivé.
M.Hynecek
  26. 5. 2014, 11:49
Možná je to tím, že jsem nečetl knihy hned po sobě, ale kdy se udála změna v Sharpově chování a smýšlení? V první knize se mi na něm právě tohle líbilo, že nebyl tak strašně kladná postava, ale ve své podstatě pěknej lotr, který přemýšlí o dezerci a úkoly, mu svěřené, plní jen z donucení. Kdežto v druhé knize už je z něj příkladný voják, který zná své povinnosti. Doufám, že to nepůjde takhle dál. Jinak popis bitvy u Assaye opravdu nemá chybu.
Heimdall
  12. 10. 2011, 21:01
Nádherně a živě popsaná bitva u Assaye. Jeden z největších úspěchů Wellesleyho a potažmo celé britské armády vůbec. I když většina byla tvořena Indama, ale nejkvalitnější jádro Skoty. Jistě měli to usnadněné neprofesionalitou soupeřící armády. Těžko by slavili úspěch, kdyby se utkali třeba s Francouzi nebo Prušáky.