Ukradený domov

Ukradený domov
Originální název: Ukradený domov

Knižní klub - 2008

Knižní klub (2008) 112

Kniha získala literární cenu "Magnesia Litera - 2009 - Kanzelsberger cena čtenářů".

Ve vzpomínkách autora oživuje český venkov 40. a 50. let očima chlapce. Jeho rodinu stihne typický osud "kulaků" - konfiskace majetku a násilné vystěhování. Četné humorné postřehy a zajímavé detaily z tehdejšího všedního života tvoří spolu s fotografiemi z rodinného archivu působivý a věrohodný portrét doby, která se nám z paměti pomalu vytrácí. Autorem předmluvy ke knize je Arnošt Lustig. (Založil/a: skjaninka)

Jiří Šimon Jiří Šimon
*05.04.1936 - †2008

vladislaus
  1. 12. 2012, 10:10
Tato kniha údajně získala nějakou cenu, ale není dle mého názoru ničím vyjímečná. Tyto vzpomínky jsou vhodné pro žijící příbuzné autora jako rodinná historie, ale k tématu kulaků a života českého venkova 40. a 50. let kniha nepřináší nic nového.
Utrinos
  2. 7. 2016, 18:52
Jedná se skutečně spíše o rodinné vyprávění, jako by člověk poslouchal vyprávět dědu o svém životě. Chápu, že kdo očekává knihu s historicky přesnými informacemi, může být zklamán. Mě však vyprávění bavilo, jedná se o příjemné lidský popis událostí. Místy však byly informace a minipříběhy zbytečně strohé a zasloužily by si více prostoru.
marienka222
  24. 1. 2015, 12:13
Kniha se mi líbila, je pravda, že název úplně nevystihuje obsah, neboť o vystěhování se zde píše jenom asi posledních 10 stran, ale dýchala na mě z příběhu atmosféra vesnice a doby, o které autor mluví. Souhlasím s níže uvedeným komentářem, že by se skoro mohlo jednat o rodinnou kroniku, objektivních historických údajů tam mnoho není, ale myslím, že to autor ani nesliboval. Z knihy jsem měla příjemný pocit, připomínalo mi to vyprávění mých prarodičů a jejich vrstevníků. Normálně bych dala 60%, ale protože mi přijde příliš drsné zdejší 40%
hodnocení, hodnotím 80%, abych zlepšila průměr :-)