Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Sharpův tygr

94%
5 37
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Sharpův tygr Originální název: Sharpe's Tiger
Poprvé vydáno celosvětově: 1997

Nejnovější vydání:
Oldag - 2006
ISBN: 80-86508-74-9
Počet stránek: 350
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 12x v oblíbených
v přečtených 59x v přečtených
v knihovně 20x v knihovně
k přečtení 27x k přečtení
právě čte 1x právě čte
si přeje 1x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Oldag (2006) 80-86508-74-9 350

První kniha série Richard Sharpe.

Knihou Sharpův tygr zahajuje Bernard Cornwell mnohadílný seriál příhod vojáka britské armády Richarda Sharpa, prostřednictvím jehož dobrodružných osudů provází autor čtenáře historií pohnutých let v období 1799 až 1820. Je to doba vojenských tažení, dlouhých obléhání a slavných bitev; doba napoleonských válek, ale také bojů britských koloniálních vojsk o ovládnutí Indie.
A právě zde, v Indii, příběhy Richarda Sharpa začínají. Píše se rok 1799 a britská armáda táhne k Seringapatamu, opevněnému sídelnímu městu maisúrského sultána Típúa. Vojínu Sharpovi, který uvažuje o dezerci, se náhle naskytne zvláštní příležitost uniknout tyranskému seržantu Hakeswillovi i nudnému vojenskému životu, jenž neuspokojuje jeho dobrodružnou povahu. Dostane od velitele armády generála Harrise úkol, aby se jako předstíraný dezertér pokusil proniknout do Seringapatamu a spojil se tam se zajatým britským zvědem plukovníkem McCandlessem, který ví, jakou past Típú na Brity nastražil. Nebezpečné poslání zavede Sharpa do exotického prostředí orientálního města, v němž musí vynaložit všechen svůj důvtip i odvahu, aby si zachoval život, a navíc zachránil britskou armádu před porážkou.
V dalších dílech seriálu bude mít čtenář možnost prožívat spolu s hlavním hrdinou Sharpem námořní bitvu proti Francouzům u Trafalgaru, bitvu u Salamanky nebo obléhání Badajozu při španělském tažení, vítězství nad Francouzi u Waterloo a jiné slavné boje tohoto období.
Přestože jde o příběhy se všemi atributy romantického žánru, jako jsou statečné činy, láska, zrada nebo boj o čest a slávu, Cornwell se v nich - jako ostatně ve všech svých románech - na striktně drží historických faktů, které uvádí v závěrečné poznámce a obvykle ještě doplňuje mapkou, jež podrobně zachycuje postavení vojsk při bitvách nebo obléháních.

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

janeicka
100% 100% 100% 100% 100%
  7. 12. 2013, 21:07
Kdysi má první kniha od Bernarda Cornwella, ve které jsem velmi rychle přišla na chuť jeho příběhům, ale hlavně Richardu Sharpovi, fiktivní postavě z doby napoleonských válek :-) Skvělé seznámení s britskou armádou a její působností v Indii, které není všeobecně moc známé. Postavení Richarda Sharpa nebylo na počátku jeho vojenské cesty vůbec jednoduché, ale se vším se dokázal vypořádat po svém - i proto dál čtu jeho dobrodružství, která mě stále baví.
aceCZ
100% 100% 100% 100% 100%
  10. 12. 2013, 7:17
...a tak jsem se i já seznámil s vojínem Richardem Sharpem. Abych pravdu řekl, asi bych nechtěl být v jeho kůži, ale celé jeho dobrodružství jsem s ním v podstatě po boku prožíval. Úchvatné vyprávění, spousta zajímavostí a hlavně vše opřeno o události, které se skutečně staly. Bernard Cornwell se právě stal dalším mým oblíbeným autorem.
Nejlepší část knihy pro mě - dobývání Seringapatamu - a zbytek si už přečtšte sami. Rozhodně to stojí za to.
Král Jelimán
80% 80% 80% 80% 80%
  27. 9. 2014, 10:44
Na Cornwellovi oceňuji, že i Sharpovi protivníci mají svoje pohnutky, svoji logiku a nejsou to prostě jen hloupí záporáci na odstřel. Jako celek mi ale "tygr" přišel o něco slabší než "triumf".