LOCUS - To nejlepší z fantasy a science-fiction

LOCUS - To nejlepší z fantasy a science-fiction Originální název: THE LOCUS AWARDS

Laser-books - 2007
ISBN: 978-80-7193-240-6

Laser-books (2007) 978-80-7193-240-6 480

Seznámit čtenáře s antologií Locus – To nejlepší z fantasy a science fiction a nehýřit přitom samými superlativy je obtížné. Jde totiž o pečlivě sestavený výběr mistrovských povídek fantastického žánru posledních třiceti let. Kniha vychází z množství skvělých prací odměněných cenou Locus, což je ocenění udělované každoročně čtenáři stejnojmenného odborného magazínu, jenž je ve světě pokládán za patrně nejdůležitější zdroj informací o literární fantastice. Editoři Jonathan Strahan a Charles N. Brown na sebe vzali nelehký úkol vybrat z vítězných povídek ty nejlepší a zároveň nejpopulárnější příběhy. Vznikl tak výběr, který přímo demonstruje sílu žánru – jeho tematickou rozmanitost, čtenářskou atraktivitu, myšlenkovou i stylistickou volnost a především sílu ničím neomezované autorské představivosti. Jste-li příznivcem literární fantastiky, není proč váhat, a pokud je pro vás science fiction a fantasy pouze únikovým čtením plným nesmyslných vesmírných bitev a kouzelných amuletů, přesvědčte se, že i tyto žánry mají, stejně jako obecná literatura, svoje hlubiny a vrcholy. A tato kniha přináší jednoznačně pouze vrcholná díla od těch nejlepších autorů. Povídky: Gene Wolfe: Smrt doktora Ostrova (The Death of Doctor Island) * U. K. Le Guinová: Předvečer revoluce (The Day Before the Revolution) * Harlan Ellison: Jeffinovi je pět (Jeffty Is Five) * John Varley: Kam oči nedohlédnou (The Persistence of Vision) * G. R. R. Martin: Ve znamení kříže a draka (The Way of Cross and Dragon) * Joanna Russová: Duše (Souls) * Octavia E. Butlerová: Dítě mé krve (Bloodchild) * James Tiptree Jr.: Jediná správná věc (The Only Neat Thing to Do) * Pat Murphyová: Zamilovaná Rachel (Rachel In Love) * Lucius Shepard: Krásná dcera šupinářova (The Scalehunter´s Beautiful Daughter) * Terry Bisson: Medvědi objevují oheň (Bears Discover Fire) * John Kessel: Buffalo (Buffalo) * Connie Willisová: Dokonce i královna (Even the Queen) * John Crowley: Pryč (Gone) * Bruce Sterling: Maneki Neko (Maneki Neko) * Greg Egan: Strážci hranice (Border Guards) * Ted Chiang: Peklo je nepřítomnost Boha (Hell is the Absence of God) * Neil Gaiman: Říjen předsedá (October in the Chair) (Založil/a: Blueberry)

HPL
  18. 6. 2015, 0:05
Přes spoustu zajímavých témat a nápadů zůstává faktem, že poměrně dost povídek nedokáže strhnout (což mělo za následek neustále odkládání knihy – déle než 3 měsíce) a ty dobré nápady bohužel málokdy dotažené do konce. Kniha pro mě tedy byla bohužel spíše zklamáním. Nemálo povídek mě vyloženě nudilo, nicméně se samozřejmě našli jiné, které to vyvážily.
Jako výběr lepší průměr, čekal bych zkrátka víc, některé povídky opravdu naprosto zbytečné a neoprávněné. Jiné zas s promarněným potenciálem. Hlavně ze začátku bylo hodně nudných.
V souhrnu slabší 4* Nejlepší povídky: Šupinářova dcera a Jediná správná věc.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
• Smrt doktora Ostrova je příběh plný sociálního zamyšlení. Je vystlán abstrakcí (místy krapet chaotickou či těžkopádnou) a fantazie z něj přímo odkapává. Význam názvu navíc pochopíte až na konci. Povídka je zajímavě napsána, má brilantní nápad a působila na mě (kdovíproč) unikátním dojmem, ale mohla mít větší hloubku a závěr by potřeboval doladit. Škoda, že toho od Gena u nás moc nevyšlo. --> 82%
• Předvečer revoluce je pln sentimentu, pěkně napsán, ale bez barvitých detailů a i to zamyšlení se mohlo ponořit hlouběji. Boj proti času, jehož konec jde totálně do ztracena, s příliš komorní pointou. --> 49%
• Jeffinovi je pět byl nadějný kousek od Harlana Ellisona, bohužel stál totálně za *o*n*. Dost o ničem, připomíná hříčky, které si dopřává King. Navíc mě udivila ta změna jména v názvu. Nejslabší povídka sbírky. --> 40%
• Kam oči nedohlédnou je pěkně pochmurně barevná vize budoucnosti. Do jaké míry je to sci-fi si musí každý odpovědět sám. Děj chvílemi na hraně podivnosti, ale zvědavost přesto žene tempo vpřed. Navíc název je zvolen velmi ironicky.Rozhodně to mělo něco do sebe, ale bylo toho příliš k domyšlení a konec postrádal grády. --> 64% (hlavně za originalitu)
• Ve znamení kříže a draka jakožto Martinovku jsem již samozřejmě četl a je super - krásná vize, jeho sci-fi ne sice v nejlepší, ale velmi nadprůměrné formě. Takhle má vypadat pojednání o náboženství! Dokonalej komtur Torgaton a i hl. hrdina je v pohodě. Kéž by se i v dnešní společnosti náboženská společenství nad sebou trošku zamyslely. Na čase je už pár století. --> 81% (na víc je to příliš krátké)
• Duše mě neskutečně nudila, a je to druhá nejhorší povídka sbírky. Konec byl sice zajímavý a netradiční, ale za takto dlouhé čekání plné nudy takového kalibru, že každé druhé slovo bylo bla, rozhodně nestál. Povídku jsem navíc byl rozhodnut v půlce přeskočit (ale na Eojův popud jsem se rozhodl nelámat hůl). Za pochvalu však stojí vnímavost k "vikingské" kultuře (rohy na helmách). -->43%
• Dítě mé krve je nápadité, originální, a obsahuje jak skvělé Tliky, tak bohužel i nevyužitý potenciál. Mohlo toho být víc a jít víc do hloubky. Takto vyzní příliš komorně, navíc konec je dost o ničem. --> 73%
• Jediná správná věc je krapet dětská, leč vskutku originální rozprava. Nerušivě, netradičně tradiční sci-fi dobrodružství s několika originálními myšlenkami. Skvělá hl. hrdinka i konec. Druhá nejlepší povídka sbírky. Snad jen mohla být trochu hovorovější. --> 78%
• Zamilovaná Rachel byla taky zajímavá, ale poněkud fádní. Děj příjemně plynul, ale vlastně se toho zas tak moc nestalo. --> 62%
• Krásná dcera Šupinářova je plná neomšelosti, pěkných popisů, povedeného vývoje postavy, obsahující reálný konec, a navíc brilantního Griaula!. Takhle nějak si představuju správnou pohádku.
~ parádní Griaule! Před autorem smekám. Navíc bonus za správně (ne)přeložené slovo "kaverna" a další body za feely a brianin. Jednoznačně převyšuju zbytek tvorby v této sbírce. --> 87%
• Medvědi objevují oheň jsou dost o ničem, přesto netradiční hříčka. Autor si nicméně musel jet dobře... -->56%
• Buffalo má nudný začátek a zlepšení jsem se bohužel nedočkal. Přes zajímavé zpracování a sdělení zkrátka nedovedu pochopit obsazení povídky v podobné sbírce. --> 51%
• Dokonce i královna je další velmi zajímavé a originální zamyšlení. Přes počáteční nelibost musím ocenit autorčin přístup a fantasii. Pobavila narážka na Vetřelce a u konce jsem se vyloženě zasmál. --> 82%
• Pryč má dobrou pointu i nápad, leč je přesto poněkud prázdné a zápletka by si zasloužila detailnější využití. --> 66%
• Maneki Neko nabízí sice velmi pěknou atmosféru, nicméně by zasloužila více vysvětlení. Konec nápaditý, leč také zasloužil vice rozvést. --> 80%
• Strážce hranice mě nebavil technickým popis "hry". Musím přiznat, že autorovo časté používání "vědeckých" termínů mi vážně nesedlo. Postupně se naštěstí vše trochu vyjasní. Myšlenka vážně zajímavá a povedená, podání přesto poněkud méně stravitelné. --> 71%
• Peklo je nepřítomnost boha pro mě zůstává přes velmi pěkné provedení až moc velká a naivní blbost. Přitom to téma se dalo uchopit daleko šikovněji. --> 68%
• Říjen předsedá trošku dře s překlady jmen, jinak má ale vyprávění vynikající atmosféru. --> 71%
Zhabza
  17. 7. 2013, 20:00
Ačkoliv je kniha, už z podstaty věci, plná skvělých povídek, překvapivě jsem našel spoustu jiných, které mě naprosto minuly. Jako celek si ale jiné hodnocení, než pět hvězdiček určitě nezaslouží.
eoj
  19. 11. 2013, 14:24
- Gene Wolfe: Smrt doktora Ostrova - 70% - nahlédnutí do "ústavu", kde je hodnota psychyckého zdraví jedince vyvažována životem jedinců "méně důležitých", ale především pokus o pohled do hlavy jednoho z nich. Ochutnávka pro autorova rozsáhlejší díla na toto téma.
- U. K. Le Guinová: Předvečer revoluce - 70% - Další nostalgická záležitost. Mě za srdce nevzala, přesto není nudné.
- Harlan Ellison: Jeffinovi je pět - 10% - povídka mne vyloženě nudila, opravdu si autor myslí, že někdo před 30 rokem života bude takhle nostalgický?! já tedy ne
- John Varley: Kam oči nedohlédnou (The Persistence of Vision) - 60% SF jen velmi lehce líznutá povídka o skupině hluchoslepých a jejich životě v komunitě.
- G. R. R. Martin: Ve znamení kříže a draka (The Way of Cross and Dragon) - 70% sympatická jednohubka od mistra žánru, který ale není mým oblíbeným.
- Joanna Russová: Duše (Souls) - 60% - už jsem chtěl povídku zabalit, když se do fiktivního historického vyprávění konečně vloudila SF linka. Čekání na ni však na mne bylo přece jen delší.
- Octavia E. Butlerová: Dítě mé krve (Bloodchild) - 90% - Z popisu E.T.'s v této povídce vystupuje cizost, jinost mimozemského života, již mám moc rád.
- James Tiptree Jr.: Jediná správná věc (The Only Neat Thing to Do) - 80% - vesmírná sf o mladé dívce a její první průzkumnické výpravě, při které narazí na novou mimozemskou rasu.
- Pat Murphyová: Zamilovaná Rachel (Rachel In Love) 90% - emocemi extrémně nabitý příběh o dívce-šimpanzici. I takový cynik jako já měl co dělat, aby zatlačil slzu. Delší dílo v obdobném duchu bych nedal. Tohle bylo tak akorát.
- Lucius Shepard: Krásná dcera šupinářova (The Scalehunter's Beautiful Daughter) - 70% - Netradiční fantasy o VELKÉM drakovi a jeho vyvolené.
- Terry Bisson: Medvědi objevují oheň (Bears Discover Fire) - 80% - civilní příběh na okraji SF žánru, velice příjemně napsaný.
- John Kessel: Buffalo (Buffalo) - 50% - Další poměrně civilní příběh, který mne ale ničím nezaujal
- Connie Willisová: Dokonce i královna (Even the Queen) - 80% - překvapivě zábavné dílko na téma ženská perioda.
- John Crowley: Pryč (Gone)
- Bruce Sterling: Maneki Neko (Maneki Neko) - 90% - pokus o náhled do mentality jisté části japonské společnosti skrze popis jednoho perného dne jejího člena. Velmi blízká budoucnost, která dnes již táměř splývá s realitou. Sterlinga mám opravdu rád, take jsem si s chutí znova přečetl.
- Greg Egan: Strážci hranice (Border Guards) - 90% - autor který Science v názvu žánru bere vážně. U Egana obvyklé přemítání nad možným fungováním posthumánní společnosti, říznuté hrátkami s kvantovkou. Prostě klasika Egan.
- Ted Chiang: Peklo je nepřítomnost Boha (Hell is the Absence of God) - 60% - fikce ze světa, kde o sobě dává bůh vědět (prostřednictvím andělů) podstatně víc než v tom našem. Trochu nudné.
- Neil Gaiman: Říjen předsedá (October in the Chair) - 80% - osvěžující jednohubka. Gaimana nemusím každý den, ale takhle jednou za čas to sedne.