Modlitba za Černobyl

Poprvé vydáno celosvětově: 1997

Doplněk - 2002
ISBN: 80-7239-082-1

Doplněk (2002) 80-7239-082-1 229

Zdá se nám, že víme o Černobylu všechna fakta, jména, čísla... Je přirozené, že lidé chtějí zapomenout a věřit, že černobylská tragédie je minulostí. Novinářka S. Alexijevičová jezdila do oblasti katastrofy tři roky a hovořila s lidmi různých zaměstnání, osudů, názorů, generací. I český čtenář má nyní možnost nahlédnout do jejich svědectví, často velmi sugestivně a syrově podaných. (Založil/a: skjaninka)

Světlana Alexijevič Světlana Alexijevič
*31.05.1948

achilles
  15. 2. 2016, 9:06
Hodně kruté vyprávění. Těžko uchopitelné. Nedokážu si to představit -nejprve neznalost, neinformovanost, pak beznaděj a hrůza. A k tomu opěvovaný Gorbačov, že "vše máme pod kontrolou". Doporučuji všem k přečtení, toto dílo ukazuje zrůdnost komunismu, jeho nezájmu o lid a pouze zájmu o moc.
Ivulina
  13. 8. 2015, 7:34
Velmi silné, často neuvěřitelné, k smíchu a pláči zároveň..
Líbí se mi třídění knihy, ta sestává z desítek monologů svědků havárie, jejího maskování, řešení jejích následků. Výpovědi jsou různorodé, některé techničtější, jiné čistě subjektivní a lidské, dočtete se o tolika aspektech života a smrti lidí v zasažených oblastech Běloruska, až vám půjde hlava kolem a podíváte se na celou věc trochu jinýma očima.
V podstatě všichni známe 'Černobyl', ale nikdo o něm nic nevíme.
MMacicekk
  26. 11. 2015, 16:55
Hodně emotivní zpovědi různých svědků této havárie. Po přečtení monologu manželky hasiče jsem myslela, že snad nebudu ani schopna knihu dočíst. Neumím si představit, že bych musela opustit tak narychlo svůj domov, místo, kde jsem vyrostla, zanechat tam vše a už se nikdy nemoct vrátit.
dzoko
  11. 7. 2016, 22:32
Po prečítaní určite prehlasujem - My ľudia narodený v "nežnej" dobe by sme si mali vážiť každý aspekt svôjho života. Mrazivá kniha, ktorá ponúka autenticķý záber ako reagovali ľudia na výbuch v Chernobyle. Malá nepatrnosť a bezohľadnosť komunistického systému zabila a ochromila milióny mladých životov, ktorý mali najkrajšie roky len pred sebou. Jeden výbuch zmenil celkový postoj hodnôt ľudí natoľko, že dnešné ekonomické problémy sú len žart oproti osudu, ktorý im bol udelený. Autorka spracovala samotné príbehy viac než exceletne, takisto dať tejto knižke menej než 5 hviezdičiek je proti môjmu morálnemu presvedčeniu.