Originální název: Truckers

Talpress - 2009
ISBN: 978-80-7197-295-2

Talpress (2009) 978-80-7197-295-2 224 titul Na cestu
Magnet-Press (1996) 80-85847-67-1 196 titul Velká jízda

Pod podlahou Obchodu se rozprostírá svět deset centimetrů vysokých nómů, svět skrytý očím velkých lidí. Jak všichni nómové dobře ví, Obchod byl stvořen všemocným bří Arnoldové, aby v něm mohli spokojeně žít a našli v něm „Vše pod jednou střechou". A tudíž nemůže existovat nic takového jako Zvenčí. Dává to dokonalý smysl. Tedy alespoň až do chvíle, kdy se objeví skupinka nómů, kteří přijeli na náklaďáku, tvrdí, že jsou Zvenčí, mluví o Dnech, Nocích, Sněhu a podobných bláznivých pověrách. A nakonec objeví ohromující zprávu - Obchod bude zbourán. Muskulín, jeden ze Zvenkovanů, musí vymyslet odvážný plán útěku, který, pokud se povede, navždy změní nómí pohled na svět.

Terry Pratchett Terry Pratchett
*28.04.1948 - †12.03.2015

Rames
  16. 9. 2013, 14:24
K mému překvapení tuto knihu nepřeložil Jan Kantůrek.
Možná že to je důvod proč, bohužel, tuto knihu musím ohodnotit tak málo, na to, že je to geniální Terry Pratchett. Tedy " musím" , jasně že nemusím ale Jan Kantůrek dává do překladu i srdce a je to hodně znát, také hravost s jakou používá češtinu se těžko dá najít u jiného překladatele. Promiňte paní Hrychová.
Ale abych jen nekritizovala , Velkou jízdu jsem přečetla za dva dny a stránky mizely nepochopitelně rychle.

"Ne abys ho unavoval," varovala bábi Morkie, která vždy ošetřovala každého, kdo byl tak nemocen, že se jí neubránil.
Tojaheva
  12. 5. 2015, 14:19
Nejoblíbenější postava ? Rozhodně babička Morkostie. Tato Dáma na mě skutečně zapůsobila svým přístupem a rázným milým jednáním.
Velmi se líbí, jak se TP dívá na svět. Miluju scénu přepadení ... ano či ne ? Jak jednoduchý.
Bred
  15. 9. 2013, 19:47
Třikrát sláva, trochu podloudné SF literatury v díle Terryho Pratcheta! Jsem zvědavý na pokračování této minisérie
ilon-a
  11. 3. 2013, 12:58
I když si myslím, že "Na cestu" nepatří k Pratchettovým nejlpeším a nejzábavnějším knihám, tak i tak mě kniha moc bavila. Prostě miluju Terryho Partchetta za to, že si dokáže vytvořit své vlastní světy a popsat je tak věrně, že čtenář mu to prostě baští. Nómové, kteří žijí v Obchodě, jejich "bohem" je bří Arnoldové (zal. 1905) a nevěří, že existuje nějaké Zvenčí, mi přišli úžasní! A jejich učení se řízení náklaďáku bylo prostě komický.
Zhabza
  19. 9. 2012, 21:32
Je to už dlouho, co jsem tuto knihu četl, ale doteď si vzpomínám na poměrně špatný dojem, který ve mě zanechala. Bohužel to byla i má první Prachettova kniha a málem jsem tak zůstal ochuzen o Zeměplochu.
Veree
  19. 12. 2012, 12:01
Já nevím kolik bylo Zhabzovi když knihu četl, ale já jsem jí dnes přečetla a je mi 13 let a musím říct že na mě udělal celkem dobrý dojem. Neříkám že je to knižní pecka a a to nejlepší od Pratchetta, ale určitě mě to nabudilo k dalšímu čtení Prachettových knih.
Neo_3Dfx
  3. 2. 2014, 20:18
Tenhle kousek jsem cetl jiz drive...ted jsem jej dostal pod stromecek jako darek i s dalsimi dvema dily. No neubranil jsem se a behem jednoho dne povidku zhltnul jak talir pismenkove polivky.
barbarobka
  5. 9. 2011, 20:06
Byla to sice zábavná kniha, ale ne zas tak moc, aby mě chytla a nepustila, dokud ji nedočtu. Popravdě, četla jsem ji asi měsíc, sem tam jsem se zasmála, no, zkrátka, u Pratchetta jsem zvyklá na něco lepšího :) Kniha má ale pěkný námět a rozhodně to není nějaký brak. Nenáročné, jednoduché, zábavné, taková oddechovka.