Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Nezvěstný

90%
5 16
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Nezvěstný Originální název: Nezvěstný

Nejnovější vydání: (Všechna vydání)
Mladá fronta - 2011
ISBN: 978-80-204-2434-1
Počet stránek: 278
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 6x v oblíbených
v přečtených 26x v přečtených
v knihovně 6x v knihovně
k přečtení 18x k přečtení
právě čte 1x právě čte
si přeje 1x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Mladá fronta (2011) 978-80-204-2434-1 278
Erm (1994)

Román zachycuje únorové události r. 1948, jak je autor sám bezprostředně zakusil.
Román se špionážní zápletkou ve stylu Grahama Greena zobrazující odcizenost člověka ve společnosti ovládané totalitní ideologií. Hlavním hrdinou je židovský intelektuál Erik Brunner, tápající mezi strachem z nového režimu a podvědomou touho podvolit se mu. Do spletitého světa tajných služeb uvádí Brunnera komunistický funkcionář Matějka.
Do všeho se plete komická postava Stanleyho Johnsona z Nebrasky, který do Prahy přijíždí krátce před únorovými událostmi pátrat po svém kufru, kde jsou důkazy svědčící o jeho manželské nevěře. To mu ale zfanatizovaní agenti na obou stranách barikády nevěří a vidí v něm zvlášť rafinovaného agenta… (Založil/a: Liška)

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

ForFreedom
80% 80% 80% 80% 80%
  2. 2. 2012, 18:04
Výmluvná ilustrace poválečných změn a následného komunistického převratu bez většího moralizování, které by bylo zrovna u Hostovského (jako u člověka a občana, ne spisovatele!) celkem pochopitelné... Prvotní mlhavá, podvratným ovzduším protklá špionážní zápletka naštěstí brzy pod autorovým existenciálním humanismem částečně upadá do pozadí a Hostovský naplno předvádí svou vytříbenou znalost lidské psychiky i výjmečný cit s jakým dokázal dobře známé skutečnosti i zkušenosti přenést do osudů svých postav.
Žádné komplexní analýzy politické situace nebo společenské sondy, prostě jen několik, celkem "obyčejných" lidí, kteří pod zkušenou taktovkou poněkud zasmušilého Hostovského svádí svůj osobní boj s dobou a tím vlastně i s osudem. Nicméně, i přes ty nesporné kvality je Nezvěstný spíš napínavou story, a ne tak mimořádnou nezapomenutelnou výpovědí senzitivně reflektující tyhle změny, řekněme ještě navíc s nějakým silnějším podtextem. 4/5
stonedstone
100% 100% 100% 100% 100%
  7. 11. 2013, 17:38
Paranoia, nejistota a nedefinovatelný strach Nezvěstným prosakují od první do poslední stránky. Těžko už si dnešní člověk představí dobu před Únorem, ale asi málokterá knížka ho k tomu přiblíží jako tahle.
Ze začátku to vypadá jako normální špionážní román, kde je člověk rád, že se v ději a postavách neztratí. Má celkem zajímavou zápletku a hlavně ta atmosféra zimní Prahy je super. Celý to ale začne být zajímavý v bodě, kdy děj trošku ustoupí do pozadí vykreslení psychologie postav a doby. Ideologie mechanicky ovládající mysli lidí a marný hledání nějaký jistoty nebo pravdy, kterou se všichni ohánějí ale která je stejně tak nějak "nezvěstná".