Originální název: La peste

Garamond (2007) 978-80-86955-75-9 245
Hynek (1997) 80-85906-63-5 258
Odeon (1993) 80-207-0371-3 218
Státní nakladatelství krásné literatury a umění (1963) 256

Jednoho dne najde lékař Bernard Rieux před svou ordinací mrtvou krysu. Na zdánlivě banální událost vzápětí zapomene, ale ve dnech následujících začnou krysy houfně vylézat ze svých děr a kanálů a v agonii umírají na chodníku. Brzy se příznaky podivné epidemie objeví i u lidí a obětí přibývá geometrickou řadou. O Moru (1947) si Albert Camus poznamenal do svého Zápisníku, že má ráz „mytického příběhu“. Mytický a filozofický význam má především epidemie sama – lze ji chápat jako alegorii okupačních let, ale i v mnohem existenciálnějším měřítku jako samo zkonkretizované absurdno, jemuž Bernard Rieux, typický Camusův hrdina, vzdoruje civilně a bez hrdinských gest. (Založil/a: Liška)

ForFreedom
  20. 12. 2011, 16:30
Stále v tom mám spoustu založených pasáží u kterých si prostě nejsem schopná definovat, co tím Camus naznažoval. Neskutečně mnohovýznamové dílo. Narozdíl od plně pochopitelného Cizince je Mor o dost složitější a filosofičtější, víc sofistikovanější a "plnější". Camusova teze absurdity samozřejmě zůstává pořád dál platná, nijak se svému, byť popíranému, existenciálnímu "zanícení" nevzdaluje, ba jej ještě s vervou doplňuje a rozšiřuje o mistrovské kousky, za jaký se Mor dá v celkovém kontextu rozhodně považovat.
Uvažovat o moru čistě jen v rovině nějaké zrůdné idealogie, nebo dokonce upustit od symbolických významů a vnímat to prostě jen jako mor, to celkový význam rozhodně neobsáhne, naopak, přikláním se k názoru, že mor symbolizuje daleko víc, je to zlo samo o sobě, zlo života, možná i ? - nakonec, jak tvrdí jedna z postav -,,Co je to mor? Je to život a basta." Čtu to už téměř třetí měsíc a pokaždé v tom najdu nějaký další nový smysl, který mi předtím unikl. Rozhodně ne na jedno přečtení... Úžasné, ale dokážu si představit, že mnoho lidí z toho nebude příliš moudrých, jestli vůbec kdo...
jehlaspichlas
  9. 6. 2016, 22:06
Knížka je o boji lidí s nemocí, jak se se situací vyrovnávají nebo upadají do netečnosti a objektivním vyprávěním vypravěče jenž měl pochopení pro lidské slabosti i strasti, ačkoliv přišel o svou lásku a přátele jako ostatní. Knížka se mi docela líbila a jedna věc mě na ní upoutala. Že jakmile jde lidem o život, dokáží někdy zmobilizovat veškeré své síly.
soniaf
  19. 8. 2011, 17:56
Naprosto souhlasím s uživatelem ŠTUDENT. Knížka není jen obyčejný popis morové epidemie v jednom menším městě. Je to sonda do lidského myšlení, kniha s velkou dávkou filozofie. Možná to někdo nepochopí a nebo čeká pouze naturalistické líčení morové epidemie. V tom případě se v knize může zklamat. Už úvod knížky mně naprosto nadchnul a dokonce jsem první tři strany četla třikrát- tak moc se mi zalíbil styl Camusova vyprávění. Mor je první knížka, kterou jsem od něj četla a už se netrpělivě třesu na legendárního Cizince. Jestli jsou všechny knihy napsané na této úrovni, pak je Camus opravdu pan Autor.
Ann-K.
  11. 6. 2016, 17:36
V pořadí druhá kniha (a myslím, že ne poslední), kterou jsem od tohoto autora četla. Přečtení této knihy mi zabralo asi měsíc. Těžko posoudit, jestli to bylo zrovna tím, že jsem maturovala a dělala přijímačky na VŠ, a nebo tím, že kniha je hůř čitelná. Rozhodně si nemyslím, že Mor je katastrofickou popřípadě naturalistickou knihou, nebo že mor symbolizuje jen fašismus. To by bylo až moc jednoduché. Mor ukazuje (jak přede mnou již mnozí řekli :)) chování různých lidí v různých situácí. Kniha nahlíží do lidských srdcí a přibližuje problematiku moru - co to mor vlastně je, odkud se vzal, proč se objevil a zdali to má nějaký důvod. Rozhodně zajímavá kniha, kterou si budu muset v budocnu ještě někdy přečíst.
JarKun
  27. 7. 2014, 13:57
Jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četl. Civilnost vyprávění hlavního hrdiny po létech paradoxně ještě víc vtáhne čtenáře do děje a do pocitů marnosti, bezradnosti, čekání na naději. A je jedno, jestli Camus mluví o epidemii, nebo přes Mor napadá válku. Je to upřímně děsivý náhled do síly i slabin lidstva, když se ocitne v něčem, co nemůže porazit a musí v tom jen čekat a nepřestat žít. Jedna z knížek, na které nezapomenu, včetně zajímavých postav. Rieux, Tarrou, Grand, Rambert - opravdoví lidští hrdinové, kteří neztratili tvář.
jana80
  19. 1. 2012, 9:10
Musím souhlasit s študent. Knihu jsem přečetla jedním dechem a strašně se mi líbila ani nevím proč. Jakoby ve vás něco zanechala. Jinak se mi líbila daleko víc než Cizinec.
Mersault
  1. 5. 2012, 11:34
Skvělé dílo, i když Cizince hodnotím ještě lépe. Opravdu neskutečně mnohovýznamové, jak je zde již popsáno, myslím si, že každého přinutí k přemýšlení o jiných věcech. Albert Camus je pro mě (zatím) snad jediný autor, jehož díla bych si po přečtení klidně někdy přečetl znovu a věřím, že by to byla úplně stejná zábava jako při prvním čtení.
Tagena
  26. 7. 2015, 11:07
Především tahle kniha není vůbec o moru. Místo nemoci je sem možno dosadit jakoukoliv jinou pohromu dopadající na uzavřenou společnost, zde třeba na menší alžírské městečko. Nejde ani o drama, ani katastrofický thriller, autor se nesnaží o nic jiného, než o filosofickou reflexi napadené komunity a jejich individuálních jedinců, to vše podává očima nezaujatého doktora Rieuxe, který prostě jen dělá svojí práci a snaží se být ve vší pokoře správným člověkem. Dostává se nám tu i pohledů jeho různorodých přátel, v nichž je vždycky trochu samotného Camuse a kteří mají podtrhnout celkovou ideu tak, že na ní nahlížejí z mnoha stran a úhlů. Kniha je i při svém provedení překvapivě čtivá a člověku po ní zbude dojem, že mu bylo cosi poučného předáno, co však – alespoň v mém případě – není schopný definovat. Tak… asi díky.
koki7ek
  21. 1. 2014, 15:56
Je těžké hodnotit tuto knihu, neboť v ní jde spíše o jakési poslání, či nástin myšlenek. JE to kniha, která se nepřečte jedním dechem, proto někdo může říci, četl jsem knihy daleko záživnější. Mnohdy to, ale byly knihy, které zaujaly jen napínavostí či dějem. Ale tato kniha ve vás zanechá mnohem více. Nejde jen o nástin hrůzy moru... Je mnoho knih, které přečtete a řeknete si toto je dobrá kniha, ale později se k ní už nevrátite, jelikož víte o co šlo, takže vás znovu nepřekvapí. Ale Mor vás po opětovném přečtení znovu a znovu obohatí a najdete v něm vždy nové myšlenky. Kvůli tomu je dobré mít tuto knihu ve své knihovně.
Johnny Násilník
  24. 7. 2011, 22:26
Jako studie lidského chování v případě epidemie - dost dobrý. Bohužel, měl Mor mě nebavil a měl jsem co dělat, abych ho vůbec dočetl. Připadalo mi to jako obyčejný, kvalitně popsaný, americký katastrofický film.
študent
  18. 1. 2011, 22:59
Neskutečná kniha. Nějak jsem to přečetl, a když jsem zavřel knihu, věděl jsem, že je to jedna z nejlepších, jaké jsem kdy četl. A to jsem těch dobrých četl hodně. Nevím čím to je, ale doporučuji.
Planturel
  28. 12. 2009, 15:03
Úžasná studie lidského chování v krizové situaci a k tomu skvělý a přesný popis průběhu morové epidemie.