Wittgensteinův vražedný komplex

Poprvé vydáno celosvětově: 1992

Mustang - 1995
ISBN: 80-7191-004-X

Mustang (1995) 80-7191-004-X 309

Rok 2013: Londýn je světem skvělých technologií, ale i násilí a strachu. A den za dnem přibývají mrtvá těla. Všechny vraždy však mají něco společného – souvisejí s vládním programem Lombroso. Postupně umírají oběti s krycím jménem Dickens, Shakespeare, Sokrates… Komisařka Jake Jakowiczová se odhodlává k nezvyklému pátrání. Hledá muže jménem Wittgenstein, který si pravděpodobně myslí, že je jedním z největších filozofů 20. století. Vede filozofický dialog s vrahem. Nejrafinovanějším, na jakého kdy narazila. Bojují spolu o čas, ale i o smysl lidské existence. (Založil/a: malc8k)

Tardis
  30. 9. 2014, 21:06

Detektivní romány nemám jako otravně elitářský čtenář ve velké oblibě. Ovšem tohle dílko je nečím jiné. Bežná schématická zápletka je oživena zajímavými úvahami, poměrně nečekaným chováním hlavních postav a deníkovými zápisy neodolatelně přemýšlivého vraha-to vše vedlo ke změně mého názoru jak na detektivky obecně, tak na osobu samotného filosofa Wittgensteina (do té doby to pro mě jeho jméno bylo jen součástí všeobecného vzdělání, ale po dočtení jsem shlédla stejnojmenný film a začala číst jeho Filosofická zkoumání), tak na analytickou filosofii, kterou, ač mi kvůli náklonnosti k naprosto chaotickému způsobu myšlení není blízká, nemám nadále důvod považovat za nesmyslnou.

"Když si dnes myslíme, že vrah věří tomu, co říká, považujeme náboženské důvody za důkaz nepříčetnosti. Takové vysvětlení všech odporných zločinů jsou pro nás dokonale pochopitelná. Není to moc originální, ale my chápeme, že člověk potřebuje nějaké opravdu zvláštní vysvětlení, proč udělal něco tak ohavného, a zabil mámu, tátu i svýho milovanýho pejska. A v jistém smyslu je to jediné vysvětlení, kterému mohou (normální) lidé porozumět."