Pět holek na krku
Originální název: Pět holek na krku
Poprvé vydáno celosvětově: 1966

Albatros - 1997
ISBN: 80-00-00565-4

Albatros (1997) 80-00-00565-4 104
Albatros (1993) 80-00-00275-2 104
Státní nakladatelství dětské knihy (1966) 106

Hrdinkou dívčího románu, jenž se dočkal i filmové podoby (Pět holek na krku, 1967, Evald Schorm), je čtrnáctiletá Nataša. Pro určité výsady, kterým se těší díky svým dobře postaveným rodičům, musí překonávat nedůvěru, závist a přezírání spolužaček a marně se snaží získat jejich přátelství. Pak se v jejím životě objeví ´Princ´, šestnáctiletý student Petr, do kterého se zbláznila celá dívčí parta. Hloupý žert holek, jehož terčem se stanou Nataša s Princem, přinese hrdince nečekaný trumf - může konečně získat přízeň party. Anebo - první lásku. (Založil/a: monikas)

Ariko
  11. 9. 2014, 22:45
V mládí se mi tato kniha četla hezky. Útlá knížečka, nekomplikovaný děj, ale puberťačky asi ještě nehledají komplikovanost a dějové zvraty
chrispe
  29. 9. 2012, 11:52
Moje oblíbená knížka z dospívání, kterou si občas připomenu i dnes (vlastně všechny čtyři knihy o pěti odlišných holkách, které tvoří podivnou partu). První díl se mi líbí nejvíc. Zachycuje snahu Nataši dostat se do party a být její nedílnou součástí skrze nového kluka, který se přistěhuje do místního zámku, protože vše ostatní už nevyšlo. Narozdíl od filmu, který byl podle knihy natočen, má knižní Nataša v sobě určitou vnitřní sílu, která ji i přes všechny prohry žene dál, a to se mi moc líbilo jako náctileté i dnes.
Buřinka
  8. 10. 2016, 17:56
Pět holek na krku byla první kniha Ivy Hercíkové, kterou jsem jako holka četla. Od té doby napsala bezpočet dalších a všechny jsem je samozřejmě nečetla. V jejím psaní jde za tu dobu znát velký posun. Docela by mě zajímalo, jak by knihu, tolik let od prvního vydání (opravdu je to v roce 1966??), hodnotila nějaká 16.ti letá holka dnes v roce 2016. V principu totiž zůstávají starosti stejné - kdysi jako dnes...
maratach
  19. 6. 2011, 12:02
Příběh Ivy Hercíkové je klasickým příkladem toho, co s holkami udělá hezký a sympatický kluk. Podivně nesourodá parta holek skládající se z Nataši, Jiřiny, Jany, Zdeny a tlusté Libuše si zvolí za svůj cíl útoku poněkud plachého chlapce, kterému dají přezdívku Princ, protože bydlí s rodiči v muzeu na zámku. Kromě Nataši, která je z celé party nejrozumnější, ho holky s oblibou sledují a někdy ho dokonce honí. Princovi to není zrovna nejpříjemnější, a tak se holkám pokud možno obloukem vyhýbá. Ty zatím kujou pikle, jak se vetřít do jeho přízně. Jen Nataša se do jejich potupných plánů nezapojuje a trápí se nad vlastním životem. Má sice bohaté rodiče, a tak si může dovolit mnohem více než její kamarádky, které jí závidí, pomlouvají ji, ale to jim nebrání v tom, aby ji šikovně využívaly. S rodiči si ale moc dobře nerozumí a to ji moc trápí. Šťastnou či nešťastnou náhodou se jednou s Princem blíže seznámí a začnou spolu chodit, což ještě znásobí závist a nenávist kamarádek.