Krajiny vnitřní a vnější

Dokořán - 2005
ISBN: 80-86569-29-2

Dokořán (2005) 80-86569-29-2 231
Dokořán (2002)

Krajina se od 90. let 20. století stala jedním z klíčových pojmů přírodních i některých humanitních věd. Texty V. Cílka se zabývají skutečnou, fyzickou krajinou, jejími proměnami a ochranou, stejně tak jako vnitřními krajinami duše - fenoménem genia loci, postavou Zeleného muže, keltskými bohy v druhohorách atp. Knihu uzavírají Poutníkova pravidla putování po posvátných místech a obsáhlý soupis literárních i hudebních pramenů, které jsou pro vstup do krajiny potřebné. Hlavním motivem knihy zůstává nutnost chránit krajinu kvůli jí samé, kvůli živlům, skalám, vodám a životu, ale také kvůli sobě a vlastní duši.
Toto vydání je rozšířeno o oddíl Právo na krajinu. (Založil/a: Liška)

teite
  29. 11. 2013, 20:51
Skvělé. Propojení vnější krajiny a vnitřního naladění či nastavení člověka je promyšlené a dotýkalo se čehosi hlubšího i v mém nitru. Pro mě nejlepší z autorových knih.
Jandovka
  27. 3. 2013, 8:07
Pan Cílek má bod. Jedná se přesně o ten typ knihy, který vás posune do dalšího rozměru, o kterém jste nevěděli, že existuje. Ne vždy jsem stačila myšlenkovým pochodům mně dosud neznámým, ale už to pomalu rozdýchávám a těším se, až se začtu do další "cílkoviny" a budu žasnout nad tím, kde všude může člověk "civět" s pusou dokořán.
Liška
  12. 12. 2009, 13:26
renecze knihy uveřejněná na serveru scienceworld.cz
www.dokoran.cz/recenze/1056381520.rtf
Apneator
  27. 9. 2013, 9:17
První část popisující krajiny vnější je vynikající. Je souvislá, smysluplná a hravě vysvětlující geologický systém Českého masivu.Rozhodně bych ji doporučil svým studentům. Druhá část knihy o krajinách vnitřních je značně nesourodá s kvalitatou jednotlivých kapitol velmi rozkolísanou. U některých kapitol jsem měl spíše pocit, že se jedná pouze o autorovy vnitřní krajiny, které mě osobně zas až tak nezajímají. To co jsem od toho čekal tam nakonec bylo, ale bylo to nějaké zředěné a roztržité.
mcleod
  15. 9. 2012, 17:34
Styl knihy bych nazval "lidovou filozofií"... Na jednu stranu je pěkné, že se Václav Cílek pokouší ke geologii i ke světu přistupovat trochu jinak než ostatní. Že hledá něco hlubšího, něco, co člověka přesahuje. V této knize jsem však narazil pouze na vcelku povrchní poetické úvahy o věcech, kterým autor při bližším ohledání snad vůbec nerozumí. Může to znít zajímavě, může to být příjemné na čtení, ale vzhledem k tomu, že autor jen klouže po povrchu a k ničemu nedojde, nemůže to čtenáři mnoho přinést...