Bludný Holanďan v La Manchi nezabloudil

Originální název: Bludný Holanďan v La Manchi nezabloudil

Mladá fronta - 2006
ISBN: 80-204-1575-0

Mladá fronta (2006) 80-204-1575-0 126

Richardu Haanovi by slušelo označení "veleúspěšný obojživelník". Vodní skupenství se stalo jeho vášní, jeho prioritou je však voda studená a hlavně jí musí být hodně. V roce 2005 se mu podařilo překonat Lamanšský průliv, což je mezi plavci jakýsi Mount Everest. Pravda, vítězství nad zrádným Kanálem La Manche předcházely tři neúspěšné pokusy, ale i to svědčí o buldočí povaze Richarda Haana, které je cizí smířit se s porážkou a rezignovat na sny a sebesmělejší plány. Navíc si svůj letitý sen splnil ve věku, kdy už většina pánů spíše registruje sportovní výkony jiných prostřednictvím televizní obrazovky v pohodlném křesílku s kafíčkem. Pokořitelů zákeřného Kanálu jsou stovky a i u nás jejich počet už přesáhl desítku. Těžko by se ale mezi nimi našel někdo, kdo dovede, podobně jako Richard, vedle plaveckých úspěchů nadchnout publikum také pěveckými výkony na předních operních scénách. Ráno je schopen skočit do vody, která je ještě málem pokrytá ledem, absolvovat pár stovek metrů a v předvečer pospíchá do Státní opery nebo do jiného operního stánku, kde se jeho baryton zmocňuje slavných verdiovských či wagnerovských postav i jiných rolí domácího a světového operního repertoáru. (Založil/a: skjaninka)

Jiří Levý Jiří Levý
*08.08.1926 - †17.01.1967