Podtitul: kniha míst

Dokořán - 2007
ISBN: 978-80-7363-120-8

Dokořán (2007) 978-80-7363-120-8 299
Dokořán (2004)

Slovo makom pochází z hebrejštiny. Znamená místo, ale je to spíš místo v srdci, protože vesmír jsou (jak se říká) hlavně vztahy. V kabale je význam slova makom ještě závažnější představuje šesté nebe, kde se vše předurčuje. Uprostřed šestého nebe je temná propast Daat Berija, z níž vychází hlas, jež dává poznání. Předkládaná kniha má prostší cíl. Navazuje na knihu o krajinách vnitřních a vnějších a v první části se obrací k reálným místům k čarodějnému lesu u Kuksu, k paládiu ve Staré Boleslavi, k Vojtěšské huti na Kladně i k situacím, kdy Balkán je víc než celá Evropa. Ptáme se zde, kde žijeme a odkud pocházíme. V druhé části, nazvané Zeitgeist duch doby nás víc zajímá, v jaké době to vlastně žijeme a kam směřujeme. V části třetí, nazvané Bohové, buddhové a trpaslíci se nám jedná zejména o trpaslíky, o to co nás přesahuje a co vůbec nezapadá do každenního života.

Kniha oceněna cenou Toma Stopparda za rok 2004. (Založil/a: Liška)

teite
  29. 11. 2013, 20:52
Po krajinách vnitřních a vnějších pro mne druhá nejlepší autorova kniha. Jeho pohled na svět je pro mne nesmírně inspirující.
RockWagram
  10. 9. 2013, 16:01
Kniha pro každého tuláka. Pro mě bylo velice příjemným zjištěním, když jsem pana Cílka ,,objevil'', že i v dnešní přeinformované době se najde člověk, který si dokáže udržet jakýs takýs všeobecný přehled. Nejen to, Václav Cílek ty informace dokáže napojit do souvislostí a vytvořit tak velmi pěknou slátaninu (v pozitivním slova smyslu). Makom je nabitá jeho citem pro krásu české krajiny, ale zároveň klimatologií, geografií, sociologií, historií, literaturou a atmosférou východní filosofie.
Liška
  12. 12. 2009, 13:34
Zde odkaz na ukázku z knihy
Forestova
  23. 3. 2016, 12:58
Jiz skoro 5 let ziji trvale v zahtranici, Cilkova kniha o geniu loci me dostala, opet pripomnela krasy ceskych mestecek, jejich tajemstvi sahajici daleko do historie. Vysvetluje i chovani ceskeho naroda, a jinych narodu, diky jejich krajine, podle toho kde ziji!!!
Kutnou Horu jsem dokonce jela osobne navstivit s knihou v ruce a patrala po tajemnych osach namestich a zakoutich.
Cilek ma neuveritelny prehled a s humorem vysvetluje geologicke souvislosti.
Doporucuji.
Vindicta
  20. 1. 2012, 12:13
Výborná kniha, četl jsem Makom při cestách vlakem do školy a musím říct, že jsem se začal na krajinu, ubíhající za oknem, dívat úplně jiným pohledem. Někdy člověka až zamrazí, při pomyšlení, že některé věci se nemění po staletí.