Originální název: Nana

Omega (2015) 978-80-7390-186-8 352
Omega (2013) 978-80-7390-033-5 352
Československý spisovatel (2011) 978-80-87391-53-2 440
Melantrich (1985) 406
SNKLHU-Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění (1965) 01-003-65 312
SNKLHU-Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění (1961) 396

Pokračování románu zabiják.

Příběh pařížské kurtizány, která pochází z nejbídnějšího prostředí, ale díky svým milencům zbohatla. Ti se kvůli ní trápí, sužují a bankrotují, ale nedokáží se jí vzdát.
Émile Zola, představitel naturalismu 19. století, zde vykresluje život a mravy tehdejší společnosti, život bohatých a chudých ukazuje ve velkém kontrastu. (Založil/a: Mirko King)

Ariko
  14. 9. 2014, 21:08
Sice trochu klišoidní, ale čtivé. Příběh ničím nepřekvapí, ale kniha je psána se spádem a dobrým jazykem (čímž tedy tleskám i překladateli)
Lucy Sisk
  28. 2. 2014, 21:46
Je to jeden z dalších stejných příběhů, které jsem četla, a nechtěla bych je číst znovu. Stejně jako mám averzi vůči knihám o válce, v téhle oblasti je to stejné.
cmuchal
  10. 10. 2013, 13:11
Úvodních sto stránek bylo zdlouhavých, ale zbytek knihy byl velice poutavý. Realističnost, naturalismus a špetka dekadence, to miluji.
ROB33
  14. 8. 2015, 9:01
Některé pasáže, především začátek, byl vcelku nudný. Ve své době to musela být velmi kontroverzní kniha, je zde dokonale popsán morální úpadek aristokracie. Vychutnával jsem si postupný úpadek či rozklad Naniných milenců, ač nakonec i sebe pohltila svojí naivitou a hloupostí. Musím souhlasit s většinou, Zabiják byl o třídu lepší.
skjaninka
  23. 4. 2010, 9:26
Od Nany som čakala asi trošku viac...:-( Prišlo mi, že dej v prvých dvoch tretinách knihy nemalo dosť rýchly dej...samé rozsiahle opisovanie vzhľadu salónkov, divadla, rób....
A v posledných sto stránkach ako keby sa to chcelo dohnať...:-)
Záver knihy ma taktiež nenadchol.
Stačilo mi to prečítať raz a viac krát sa k teto knihe vracať nebudem.
Aj keď úplne by som ju nechcela zhodiť, to nie. Asi by som to povedala tak, že ma nenadchla, ale ani veľmi nesklamala. Za jedno prečítanie stojí.
Topka
  17. 11. 2014, 20:50
Po Zabijákovi jsem čekala mnohem víc! Děj se táhl a neříkal v podstatě nic. Kniha se mi vůbec nelíbila.
Karolína.K
  5. 10. 2013, 11:08
Skvělá kniha, která mě přivedla k dílu Emila Zoly. Začátek je sice trochu obtížný a kniha dá zabrat především těm, kteří nemají dobrou paměť na jména postav, neboť jich je v díle velké množství (což je pro díla E.Zoly typické). Dnes je Emil Zola, díky této knize, mým nejoblíbenějším autorem.
-Nikola-
  17. 6. 2013, 22:18
Prvně jsem se nemohla ubránit srovnání s Miláčkem od Maupassanta, ale brzy se děj začal lišit. Nemůžu si pomoct, ale opravdu mě začíná děsit "zvířecí pohlavnost" našich předků. Např. manželé Mignonovi mi vyrazili dech. A taky dodám jeden Nanin citát: "Když se mi mužský líbí, vyspím se s ním."
Zola opravdu důkladně líčí hnilobu společnosti, která se doslovně projeví i na Naně. Ještě stále teď nechápu, jak původně chudá holka může být tak chamtivá, zlomyslná a nevážicí si svého štěstí.
Když to shrnu, tak je to opravdu hodně dobrá kniha, která v některých ohledech odpovidá i dnešní společnosti. A ponaučení? Nebuďte blbí a nešlapte si po štěstí!
Raggen
  10. 11. 2011, 8:15
Myslím si, že se Zbijákem se nedá srovnávat... Celkově je kniha pojatá trochu jinak a podle mě není až tak "drsná" jako Zabiják... Četla se mi dobře, při zvýšené pozornosti se dá zorientovat i ve všech postavách a upřímně mi bylo na konci Nany líto...
Artep524
  9. 7. 2012, 13:46
Stejně jako u Zabijáka jsem se nudila i u Nany. Jsem ráda, že jsem knihu vůbec dočetla, ale trvalo mi to dost dlouho.
Jacinda
  4. 6. 2016, 20:58
dobový text oceňuju, rozšiřuje mi slovní zásobu. Obsahovost - nana je kráva a osud jí přeju. nevím do jaké míry je možno, aby se děj stal skutečným. Co se týče diskuze ohledně neštovic, dřív byly jiné podmínky a jiné nemoci, dnešní neštovice jsou slabým nedochůdčetem tehdejších neštovic. Nejvíc jsem si oblíbila postavu Jiřího, ačkoli to byla snad největší obět v knize. V dnešní době si myslím,že by podobnou zlatokopku kdejaký milionář prohodil oknem. Bohužel kniha se vleče, přeskočila jsem dohromady několik stran keců a pomluv osob, které jsem ani nevěděla kam patří. Vydavatelství omega tradiční chyby a překlepy. Ne vážně, děláte si legraci? Jo a ocenila bych u francouzských knih seznam jmen se správnou výslovností. Takhle jsem si v hlavě furt říkala f-a-u-ch-e-r-y
Xaire
  10. 11. 2015, 15:15
Ze začátku mi to přišlo složitější na oddechovou četbu, ale nakonec se ukázalo, že se to číst dá a má to alespon nějaký děj.
HDosoudilová
  25. 6. 2015, 9:11
I přesto, že Zola patří k mým nejoblíbenějším autorům a právě na Nanu jsem se dost těšila, jsem naopak dost zklamaná. děj jako takový mě celkem sice bavil, ale bylo zde dost nudných pasáží a několikrát jsem chtěla knihu odložit. Dost tomu přidávalo i to, že jsem měla vydání od Omegy, které bylo plné pravopisných chyb a překlepů.
Shamus
  16. 10. 2011, 21:19
Zabiják je lepší, o tom žádná. Na druhou stranu, Nana je slušně napsaný a celkem i sugestivní román, který dává věrně nahlédnout na zkaženou morálku pařížské smetánky v 19. století a zase jiným způsobem, než to dělal De Sade. Přišlo mi, že Zola sem tam v náznacích moralizoval, což mi trošku vadilo. Začátek může leckoho odradit. Do děje vstupuje velké množství postav bez podrobnějšího popisu, což je ovšem později vynahrazeno příběhem, který má spád a dynamiku. Kdo vydrží, dostane se mu velmi kvalitního naturalistického románu. Sice ne tak tvrdého a syrového jako Zabiják, ale i tak je to skvělá četba.
cicwi
  20. 9. 2015, 23:28
Když jsem začala knížku číst nechápala jsem co je na ní užasného. Do prvních 200 stránek jsem se musela nutit. Byly to stránky nekonečných rozhovorů, ve kterých jsem se ztrácela a nevěděla pořádně kdo je kdo. Poté co jsem se prokousala 200 stránkami, Zola začal psát konečně příběh s dějem, který měl spád a nakonec se mi i zalíbil. Nezasáhla mě sice, tak jako Zabiják, ale patří mezi ty povedenější od Zoly.
El.Berno
  16. 6. 2015, 20:09
O stupeň horší, než mnou milovaný Zabiják. Problém jsem měl zejména s orientací ve jménech postav, kterých je na čtenáře v prvních dvou kapitolách chrleno poměrně velké množství. I přes to však dílo hodnotím jako velice čtivé. Zatímco u Zabijáka jste mohli bezvýsledně polemizovat nad tím, zda si za svoji situaci daná postava může sama nebo ne, v případě Nany je to naprosto jasné...
carott
  13. 11. 2014, 17:39
Oproti Zabijákovi, který měl spád, je tato kniha poměrně nudná. Nedá se však upřít snaha o popis "morálky za oponou". Znovu bych však knihu nečetl.
Lupen37
  13. 8. 2013, 18:02
Vzestup a pád pařížské kurtizány. Kniha nebyla depresivní jako Zabiják, ale opět zachycuje drsné pády až na samé dno. Začátek byl pro mne poněkud náročnější vzhledem k množství postav a jmen. Příběh ukazuje, že společenské postavení ještě není zárukou dobrých mravů, ba naopak. Velmi čtivá kniha.
Katka
  2. 10. 2012, 21:44
Po přečtení komentářů jsme se celkem bála, jak na mě kniha zapůsobí, protože jsem už měla přečteného Zabijáka a ten mě uchvátil. Jak už tu bylo řečeno, ze začátku je kniha méně čtivá, plná informací a člověk se v nich trochu ztrácí, ale jakmile jsem se prokousala k půlce už se zde začal projevovat Zolův skvělý naturalismus a tak tomu bylo až do konce! Ale i tak u mě Zabiják zůstává na prvním místě.
Chewie
  25. 6. 2012, 10:32
Zolu jsme měli ve škole jako povinnou četbu a velice mě mrzí, že jsem šáhla po Naně. Do půlky knihy jsem marně doufala, avšak byl to pro mě jen sled nudných pasáží s protivnou hlavní hrdinkou. Chápu autorův záměr, ale přesto nemám kladného slova.
Zgorboid
  31. 10. 2011, 23:21
Jak podotkl Shamus, Nana se se Zabijákem nedá srovnat. Ale řekl bych, že hodnotit nějak výrazně záporně je zbytečné, protože Zola vystřihl v knize několik skvělých pasáží a nebýt skutečně těžkého startu, hodnotil bych čtyřmi. Rozhodně se jedná o špičkovou klasiku a není důvod se knize vyhýbat.