Bylo mi patnáct

Poprvé vydáno celosvětově: 2010

Prostor - 2010
ISBN: 978-80-7260-222-3

Prostor (2010) 978-80-7260-222-3 91

Patnáctiletá židovská dívka z Prahy si začala psát deník koncem listopadu 1939 a pokračovala až do prosince roku 1940. Před nástupem celé rodiny do transportu v roce 1942 se podařilo deník ukrýt u známých. Eva Rodenová přežila Osvětim i Bergen-Belsen a k deníku se ještě krátce vrátila po návratu domů v roce 1945. Po kumunistickém převratu uprchla Eva Rodenová i s manželem Rudolfem do Kanady, kde žijí dodnes. Deník obráží její vnímání světa, zachycuje atmosféru po likvidaci Československa, zejména narůstající pocit stísněnosti a ohrožení, stále silnější útlak Židů, jejich úřední vytlačování z české národní pospolitosti a posléze z jakéhokoli normálního života vůbec. Deníkové zápisky si získají čtenáře nepředstíranou bezprostředností, s jakou líčí citové zmatky pubertální dívky, která navzdory všudypřítomnému a stupňujícímu se ohrožení touží prožít plný život, naplněný hlubokým citem. Deník je působivým a nanejvýš autentickým svědectvím o tom, jak lidé tváří v tvář absurdní a hrůzné době zápasí o svou elementární lidskost a důstojnost. (Založil/a: skjaninka)

Eva Rodenová Eva Rodenová
*01.02.1924

anetkamuck
  13. 3. 2016, 8:21
Kniha se četla pěkně, ale očekávala jsem od ní víc. Myslela jsem, že bude víc dopodrobna vyprávět o pobytu v koncentračním táboře. knihu jsem přečetla během dne.