Cesta jako marijánka

Cesta jako marijánka Originální název: Cesta jako marijánka

Repronis - 2001
ISBN: 978-80-7329-199-0

Repronis (2001) 978-80-7329-199-0 91

Cesta jako mariánka je knihou výletní, skoro by se chtělo říci poutní, neboť kam nás autor zavede, probíhá poetická mše smyslových vjemů a doslova gurmánských počitků z vnímaného. Vaječina z čerstvých hub a vůně nezbytného presa jsou toho příkladem. Autor nás ve své cestovní kuchařce provází beskydskou přírodou, jež tvoří hutný základ naložený ve směsi italských cestovních zážitků, navrch ochucený postřehy z pobytu na Maltě. V Šlosarovi se snoubí cosi z Tomečka, cosi z Pavla, reportáže z italských cest mohou připomenout Čapka. Opojnost naznačená již v titulu knihy na nás dýchá z každého odstavce - stačí jen kouř slov přijmout a delší než malou chvíli v sobě zadržet. Dojde tak zprostředkovaně ke spojení s krásou, která nás na cestách obklopuje, a kterou možná z přemíry všední střízlivosti nejsme s to zplna procítit. Šlosar je zkrátka malíř chutí a vjemů, který z krajiny vykrajuje pro čtenáře ty největší lahůdky. Přesvědčte se, že i láska k přírodě prochází žaludkem. (Založil/a: skjaninka)

Jaromír Šlosar Jaromír Šlosar
*1953