Originální název: New Moon

Egmont - 2015
ISBN: 978-80-252-1332-2

Egmont (2015) 978-80-252-1332-2 464
Egmont (2008) 978-80-252-0899-1 464

Pro Bellu Swannovou je jedna věc důležitější než sám život: Edward Cullen. Ale zamilovat se do upíra je daleko nebezpečnější, než si Bella dovede vůbec představit. Zejména když se seznámí s rodinou, jejíž příslušníci se mohou změnit ve vlkodlaky, nesmiřitelné zabijáky upírů. Edward a Bella si uvědomují, že jejich vztah ohrožuje vše, co je jim drahé a že jejich potíže vlastně teprve začínají… Statisíce čtenářů na celém světě uchvátil v roce 2005 bestseller Stephenie Meyerové Stmívání. V pokračování nazvaném Nový měsíc autorka dodává další neodolatelnou kombinaci milostného příběhu a napětí s fantastickou zápletkou. Tato vášnivá, strhující a hluboce dojemná upírská milostná sága míří k literární nesmrtelnosti.

Anael
  1. 9. 2012, 13:22
První díl se mi zdál lepší a některé pasáže mě moc nebavily, ale i tak se mi kniha hezky četla a vtáhla mě do děje.
Tiwala
  2. 10. 2012, 21:50
Tenhle díl byl asi z celé ságy nejslabší. Přehnané scény z kterým potom filmaři udělali ještě větší katastrofu.
anishta
  24. 6. 2013, 12:47
Z celé ságy pro mě nejlepší díl.. Autorka dobře popisuje pocity postavy... Naprosto jsem vše prožívala s Bellou, ale jinak platí to samé, co jsem psala k prvnímu dílu...
VerenaLord
  29. 1. 2013, 11:54
Podle mě jde o nejslabší článek celé série, bohužel nejsem schopna posoudit, zda za to může velice smutný podtext příběhu, nebo o celkovou nepovedenost námětu. Kniha je čtivá, zapadá do zbytku příběhu, ale je smutný a svým způsobem i velice hloupý.
Bloodym
  3. 12. 2013, 14:01
Druhý díl byl stejně čtivý jako ten první a stejně vtáhl do děje. Autorka poslala pryč rodinu upíru a namísto ní nám představuje smečku vlkodlaků, která mi je sympatičtější. Hlavní hrdinka od minulého dílu moc inteligence navíc nepobrala. A tak trochu ustrnula ve vývoji. Díl mě ale bavil víc než první.
Tojaheva
  12. 2. 2016, 13:55
Po dočtení druhého dílu přišlo lehké zklamání. A musím říct, že ani filmařům se nepodařilo mi ho nějak víc přiblížit.
Majuska
  27. 6. 2011, 11:49
Twilight ságu mám opravdu ráda, ale tenhle díl nejméně... Nevím přesněčím to bylo, ale tenhle díl mě nedokázal, tak zaujmout jako ostatní díly. Styl Meyer mám ráda, ale tímhle dílem se mi zdálo, jakoby se prostě snažila natáhntou děj
Miss Utahraptor
  8. 9. 2011, 13:47
"Ty jsi tak divná, i na to, že jsi člověk."

Bezpochyby vrchol celé série. Na víc jak polovinu knížky jsou povzdechy zamilované vyměněny za depkoidní. :D V popisu rozedraného -náctiletého srdce se Meyer určitě vyzná. Náznaky zápletky by tu byly, čtivost zůstává. Sloh velmi dobrý- pokud se v něm nebudete pitvat jako já, a budete ignorovat občasné opakování slov.
Nedávám vyšší hodnocení, kvůli převážné absenci oblíbených postav a nechutně romanťyckému konci. (Ano, nemám ráda happyendy.)
Nantong
  12. 2. 2013, 19:50
Druhý díl série - Nový měsíc - mě oproti prvnímu zklamal...je mým nejméně oblíbeným dílem z celé série.
Lucy Sisk
  20. 6. 2012, 18:04
Druhý díl jke podle mě stěžejním dílem, které ukáže jak silný je doopravy vztah mezi Bellou a Edwardem. Je to vlasntě zkouška, kterou buď složí a všechno bude v nejlepším pořádku, nebo je to zničí oba.

Líbila se mi změna prostředí, z deštivvého Forks na pláže v Jacobově domově, a pak do slunné Itálie - Volterry. Nádhera, jak se člověk dokáže naučit zeměpis aniž si to uvědomuje. Nejde jen o to, že čtete knížku a rozplýváte se nad milostným příběh, ale jde také a především o to, co si z knížky odnesete.
Vikyna
  19. 9. 2011, 9:50
Asi nejméně zajímavý díl série, poměrně zdlouhavé psychologické "rozpitvávání" Belly a jejího tesknění, na druhou stranu na scénu přichází můj oblíbený vlkodlak, jeho příběhová linie se mi naopak líbí moc.
Ailees
  1. 7. 2011, 18:03
Pokud by se tento román stal pouhým odstavcem mezi Stmíváním a Zatměním, vůbec by se nic nestalo - třeba něco ve stylu: Bella a Edward se rozešli, Bella měla dlouhou (opravdu dlouhou) depresi, Bella a Edward se dali opět dohromady. Samozřejmě nesmí chybět závěrečná pasáž s Volturiovými, protože by daný odstavec byl jinak připraven o veškerou akci. Co ještě tak k tomuto dílku dodat? Hm, emocionální zážitek víceméně nulový, umělěcký dojem - no, to snad radši ani neřešit :) Abych to shrnula, Nový měsíc mi - nevadil.

P.S.: To jsem vážně jediná, koho rozčiluje překlad originálního názvu New Moon?
Claire27
  11. 6. 2016, 0:25
Jedná se o nejslabší knížku z celé ságy. Už této upírské mánii neholduji, ale pamatuji si, že u Nového měsíce mě bavil pouze začátek a konec. Prostředek knihy, který je samozřejmě nejdelší, je poměrně nudný.
Samael
  31. 3. 2013, 15:45
Knížka ujde oproti filmu,který stoji za h.v.o
To jak Bella prožívá vztah s Edwardem je zbytečně přehnané.
ronynka
  28. 10. 2011, 12:01
Tenhle dil me moc nebavil, protoze nemam rada Jacoba. ale i tak byla dulezita v ty serii a urcite byl i hezky zfilmovany, takze mi nezbyva nez dat asi tak ty 4 hvezdy :) Knizka pekna, a ctiva
Ange014
  3. 12. 2012, 16:16
Tady jsem opěvovanému fenoménu dala ještě jednu šanci, ale to už byl strop a dál už to nešlo. Dle mého názoru největší chyba autorky spočívá v její neschopnosti dát postavám nějaké vlastnosti a držet se jich. Všechny postavy jsou (nebo jsou tak alespoň popisovány) naprosto povrchní a nezajímavé, v případě Belly navíc neskutečně hloupé.
ideal_alien
  17. 12. 2015, 17:05
Trochu mne unavovala první část knihy, ale jelikož jsem blázen do Twilight, tak knihu nepovažuji za propadák. Je skvělá.
honzik10
  28. 2. 2013, 15:09
No nebyla to zas taková bomba jako první díl, ale číst se to dalo. Na knize se mi ale zároveň nelíbilo, že tam vlastně nebyl vůbec Edward ani Cullenovi. Tahle knížka byla jen o tom jak byla Bella zoufalá a, že byla furt jen s Jacobem. To se mi nelíbilo.
ilon-a
  20. 2. 2013, 8:38
Nuda, nuda, nuda. Celá sága je pro mě jedna velká přehnaná romantická slátanina, ale ten druhý díl úplně ze všech nejvíc.
kajas1993
  24. 8. 2012, 14:48
Když je hlavní hrdinkou dívka s myšlenkovými pochody typu "Je mi osmnáct, proboha, to už jsem stará bába!", nemůžete být z knížky tak nadšení. Navíc rozhodně patřím do týmu obdivovatelek Edwarda a ne nesympatického Jacoba, takže tento díl hodnotím (stejně jako filmové zpracování) jako nejhorší z celé ságy.
Kulekunka
  4. 8. 2012, 20:50
Pro mě z celé série asi nejslabší knížka, většina děje je ubulená limonáda jedné hodně hysterické a "stupidní" puberťačky. Ale napínavým koncem, řadou pěkných romantických scén a vtipných pasáží to autorka vyrovnala. Takže další pěkné nenáročné počtení (po prvním dílu) - s velice nečekaným koncem :D :D :D
Dee-Dee
  9. 9. 2013, 20:11
Na tomto díle mi vadilo, že Bella je pořád v depresi z toho, že Edward odešel. Docela mě to štve, ačkoli se konečně pořádně objevuje Jacob, kterému jsem od začátku fandila.
yanniss
  28. 9. 2012, 18:38
Nový měsíc se mi líbil z tého série asi nejmíň. Myšlenkové pochoby Belly mi přišlo trochu přehnané, ale scény s Jacobem se mi naopak moc líbili. Jinak konec byl pro mě nádhrený :)
Nells
  2. 2. 2012, 19:27
Tuto ságu mám ze všech knih nejradši, ovšem druhý díl mám ze všech 4 dílů nejmíň ráda. Nevím proč, prostě mě moc nebaví!!! Ale určitě stojí za to, si ho přečíst!!!!
tomdra
  28. 1. 2012, 16:08
Druhý díl se četl stejně dobře, jako ten první díl. Sice se to pořád točilo dokola, ale příběh byl docela zajímavý.
LadyEsik
  24. 4. 2011, 10:20
Žánr naprosto typický: Romantický. Když jsme se učili o romantismu, učitelka dala příklad této knihy – že i v současnosti někdo píše jako lidé v romantismu, protože je tam jasně daný kladný hrdina, který je dokonalý a má skvělé vlastnosti a přitom je tajemný, žije v ústraní a víceméně vyvržený a zachraňuje svoji dívku a pro to udělá cokoliv. A záporné postavy jsou záporné nadoraz.

Hodně lidem se druhý díl Twilight ságy zdá hodně roztahaný, ale mě se moc líbil. Co mě trošku štvalo byla ta hluboká deprese. Popsána fakt skvěle, ale snad to bylo roztahané, ve filmu to dost zkrátili a umírnili, za což jsem vděčná :D
Kniha je napsána moc pěkně – tedy...já četla amatérský překlad, který byl fakt krásný. Vyjadřovací prostředky, složitost, popis, vše dokonalé, ale když jsem četla kousek z knihy prodávané, zdálo se mi to napsáno dost lehce, jen jak pro malý puberťačky. Takže v tomto směru nevím, ty knihy bych si nekoupila. I pro to, jak byla kniha přeložena, se mi moc líbila. A ten nápad a jeho propracovanost, i to se mi fakt líbilo. Čtete pořád nějaký romantický bláboly, pořád dokola, toto by mohlo být podobné, ale je tam upír a člověk. A ten vztah... Bella tedy někdy dost naivní a se sebevražednými sklony (tak by se snad nemohl nikdo chovat, ale bůhví, jak to upíří lákadlo (to Edward popisoval, co vše ji na něm přitahuje) působí. Asi hodně. A Edward tak dokonalý, že to někdy až štve :D Ale to až později. A nejlepší postava asi Alice, i ve filmu, dokonalá :) Hlavně charakterem. Celkově se mi začal líbit i film – spíše postavy, dá se tím hodně žít :) Určitě doporučuji tuto knihu :) (ale pozor, NEDÁ se od toho odtrhnout)
misssicccka
  23. 5. 2011, 9:01
Jediné, co je na tom pozitivního je to, že se to dá plynule číst při jízdě na rotopedu :) ježiš marjá - ty dlouhé omáčkové pasáže jsou jen drobounký nedostatek, horší je, že je to fakt strašný s... :(
typický příklad plýtvání papíru....
Sherylis
  2. 1. 2011, 23:08
Tento díl se mi líbil nejvíc. Asi proto, že jsem nemusela neustále dokola číst, jak Edwardovi voní dech po jahodách...Na druhou stranu se stoupajícím počtem stran vám vrtá hlavou, kdy už se tam konečně objeví.
MiriamBlahova
  24. 2. 2016, 10:56
Díl je kvalitativně stejný jako první. Bella je stále stejné "dítě" jaké byla. Je možná ještě více nesnesitelnější, trucovitější a protivnější po odjezdu Edwarda (a trochu mi lezla na nervy). Vpád vlčí smečky děj oživil! Tímhle příhodným nápadem autorka oživila knihu a pomyslně ji vynesla do stejných výšin jako stmívání. Kniha se mi líbila.
Yggdrasil
  6. 3. 2015, 19:30
V první řadě je třeba si uvědomit, že zřejmě vysoce intelektuální osobnosti toužící po poznání a hloubce filozofie asi tady nenajde to své. Žánr je prostě namířen pro jinou skupinu lidí. A teď k druhému dílu :)
Asi nemůže nikdy být další díl tohoto žánru tak dobrý jako ten první. První díl je o poznávání, poznávání postav a celého příběhu. Je to nové, čerstvé a pokud je to dobrý příběh dochází k prvotnímu okouzlení - takové té prvotní zamilovanosti. Ale já osobně bych neřekla, že druhý díl je o mnohem horší. Když jsem viděla film, říkala jsem si - hm tak jo je to dobrý, ale na jedničku to nemá. Ovšem v knize je to, co ve filmu nikdy nenajdeme, ty city. Jak je Stephenie popisuje je naprosto strhující, já se nemohla odtrhnout - pro mne si rozhodně s prvním dílem kvalitně notuje. To co bylo v první knize takové prvotní - povrchnější, je tady popsáno do hloubky, jejich pohnutky a pocity.
romualko
  23. 11. 2012, 21:28
Druhý díl Twilight ságy je podle mě o trošičku slabší než první díl.
Líbilo se mně, že se autorka více zaměřila na vztah mezi Bellou a Jacobem.
Luciferka
  30. 9. 2012, 10:36
Kniha Nový měsíc se mi moc nelíbila. Byla jsem ráda, když jsem ji přečetla. První díl ve mě cosi zanechal a myslela jsem, že ve druhém dílu to bude pokračovat, bohužel:)
monsulka
  10. 3. 2012, 21:32
Druhý díl se mi z celé ságy je úplně na posledním místě. Někteří lidé prostě milují Jacoba, ale mně přijde prostě jako malý děcko, takže mě nijak nenadchnul, i když byly momenty, kdy jsem se musela zasmát.
racice3
  29. 3. 2013, 22:42
Stejně jako 1. díl, i tento druhý díl jsem přečetla ani ne za 2 dny, strhl mě, strhl mě úplně jiným způsobem než díl 1., vnitřně mě dost drásal a tlačil slzy z očí, miluju (pravda, zároveń nenávidím) knihy, které toto se mnou dělají...
mishelin
  11. 3. 2012, 17:51
Ať si kdo chce, co chce říká úpírská sága je další geniální věc po HP (sice už taky nejsem nejmladší, ale do děje mě vtáhla uplně stejně)
Jan_Makula
  2. 1. 2012, 11:42
Druhý díl, abych se přiznal, mě moc nebavil, připadalo mi, jakoby to psisovatelka psala z donucení, že si může ještě více přivydělat, určitě však měla promyšleno, že ani druhým dílem tato sága končit nebude. Líbilo se mi ale, že tam bylo pak spoustu chvil, kdy Bella trávila svůj čas s Jacobem, ale jen proto, že Edward zmizel...Příběh ke konci dobře provedený s napětím a s akcí, proto si myslím, že čtyři hvězdičky, si to přeci jen zaslouží.
Majdule
  9. 7. 2011, 19:51
U druhého dílu mě nebavilo nekonečné období odloučení hlavních hrdinů, vadilo mi, jak lehce Bella uvěřila Edwardovu zdůvodnění, proč odchází, bavil mě Jacob. Konec mi ale dojem výrazně zlepšil, celá Itálie i návrat domů je radost číst, odsýpá to, má to ten správný romantický šmrnc a hlavní hrdinové se konečně zase dají dohromady. Přiznávám rovnou, že pokud se někdy k Novému měsíci vrátím, tak až na konec.
Lomeril
  8. 3. 2011, 0:02
O fous lepší než první díl, protože se nezabývá jen mnohastránkovým zíráním na třpytící se dokonalost. Meyerová se tu asi nejvíc přibližuje skutečnému vývoji postav a paradoxně první část se mi líbila nejvíc. Ano, Bella je poněkud emo, ale kupodivu mi to ani nějak nevadilo. Vtipkování s Jacobem trochu pročistilo vzduch. Když budu ignorovat všechno od chvíle, kdy se Bella rozhodla pokusit se o bungee bez lana (a bohužel to přežila), je to asi nejlepší díl ságy a kdyby bral sám sebe trochu méně vážně, nebyl by špatný.
Wiktoria
  12. 1. 2011, 21:38
Vzdych sem, vzdych tam... A kam zmizel děj? Hlavně mě štve ta hloupá holka Bella, kterou jsem v knížce tak nějak docela chápala, ale film hrůza! (hlavně ten zbožňovaný Robertek P. se tam absolutně nehodí) Možná že moje mínění film ovlivnil, ale stejně nechápu, jak mu mohla odpustit =D. Každopádně o stupeň níž než první díl.
ARosen1
  6. 7. 2016, 12:14
Oproti prvnímu dílu to bylo trochu slabší, chyběl mi tam Edward a nic moc se tam nedělo, ale bylo to celkem ucházející.
Veve721
  10. 2. 2016, 18:53
O dost lepší než první díl. Pořád udivuje Bellina naivita, ale rozhodně se to čte dobře. Film se mi moc nelíbil, ale knížku si určitě ještě přečtu.
mrviste
  19. 3. 2012, 8:21
Tak tenhle díl autorka neskutečně zazdila. Fakt, že je Jacob vlkodlak je mi jasnej už od chvíle, co se podívám na přebal knihy a Bellino ukňouraný "VRAŤ SE MI, EDWARDE", který je nechutně rozprostřený do všech 464 stran tomu taky moc nepřidává...

---------------------

Matěj
  21. 1. 2013, 11:52
Poté co jsem dočetl první díl a svět již stravovala rakovina v podobě filmového zpracování, jsem se rozhodl pokročit přes všechny pochybnosti k dílu druhému. Děs, hrůza a nekonečná agonie...je to jen sbírka nelogických, věčně ufňukaných žvástů...ach Edwarde proč si mě opustil? Proč? Proč? Proč? Proč? Když už se něco děje tak to zase zabije nějaká romantika, která si má raději zrovna stavět iglů daleko na Antarktidě a ne ničit něco co vypadá, že u toho člověk každým okamžikem neusne. Kniha pro pravidelné čtenáře Brava a podobných slátanin. Dočteno s velkým sebezapřením.
zichisek
  12. 10. 2011, 11:39
Děj trošku přestřelený a přehnaný,ale stejně jsem to přečetla a byly tam pasáže které se mi líbily.Jako celek bych knihu hodnotila tak průměrně.
Ivana Sobotková
  25. 9. 2016, 10:20
Sice jsem o těchto knihách dříve nechtěla ani slyšet,natož je vidět v telce,protože v té době po Edwardovi a Belle byla všude doslova mánie a já do ní rozhodně nechtěla patřit :D Ale co se nestalo,nakonec jsem si knížky všechny pořídila,a můžu říct,že se mi líbily všechny,zatím jsem teda přečetla jen 3 díly a na poslední se chystám,ale určitě si celou sérii zase přečtu.Více se mi líbí knížky než filmové zpracování,jen ale kvůli tomu,že v knize je to více popsáno,tak mi ve filmech něco vždycky chybí.
Lucie Kalendová
  6. 9. 2016, 18:41
Malinko slabší než první díl, ale i tak skvělé :)
Rvu si vlasy za to, že jsem se vůbec dívala na filmy a ještě před knihami :(
janazu
  31. 8. 2016, 16:49
Tato kniha podle mého názoru byla tato kniha horší než první díl (Stmívání), ale i přesto se mi kniha líbila a dobře se mi četla.
Anetttt
  26. 12. 2015, 18:43
První díl byl rozhodně o dost lepší.. Nebavila mě tak jako první, ale i tak jsem si moc ráda tuto knihu přečetla a nenechala ujít :-)
SarkaD
  10. 7. 2015, 14:21
Druhý díl ještě napínavější než prví.I když tlouštka knihy s každým dílem stoupá,mě to neodradilo.Jestli vás bavil první díl a vtáhl vás do děje určitě budete chtít pokračovat ve čtení dále.
natulenka123
  30. 6. 2014, 13:00
I kdyz tato saga nepatri mezi moje oblibene ale i tak kdyz jsme to celta jsem od teto knizky cekala trochu vic.