Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Globalizace, demokracie a terorismus

70%
4 2
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Globalizace, demokracie a terorismus
Autor:
Originální název: Globalisation, Democrasy and Terrorism

Nejnovější vydání:
Academia - 2009
ISBN: 978-80-200-1725-3
Počet stránek: 136
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 1x v oblíbených
v přečtených 5x v přečtených
v knihovně 1x v knihovně
k přečtení 6x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Academia (2009) 978-80-200-1725-3 136

Proslulý britský historik Eric Hobsbawm se ve své dosud nejnovější knize zabývá tématy, která jsou v současném světě vnímána jako navýsost palčivá a určující hlavní směry současné politiky jak vnitřní, tak mezinárodní. Hobsbawm se obrací k otázkám, jako je role války, působení impérií, povaha nacionalismu, vyhlídky liberální demokracie a dopady politického násilí a terorismu, přičemž všechny tyto fenomény primárně nahlíží s úmyslem pochopit stav světa na počátku třetího tisíciletí. Společným jmenovatelem uvedených témat pak je důraz, který Eric Hobsbawm klade na dvojtvářnost globalizace, již chápe jako základní rámec dnešního dění. (Založil/a: Misoponia)

(více)  

Štítky

více  
Eric Hobsbawm Eric Hobsbawm
*09.06.1917 - †01.10.2012

Další díla
Zobrazit další díla autora  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

Mayaku
80% 80% 80% 80% 80%
  21. 10. 2016, 16:19
Dle mého názoru jde o poměrně pěkný, stručný a čtivý soubor přednášek, mapující problematiku eroze demokracie a veřejného pořádku v souvislosti s působením globalizace a do určité míry též terorismu, přičemž autor dost zdůrazňuje úlohu Spojených států v rámci procesu globalizace a docela neúspěšných pokusů o demokratizaci celosvětové společnosti.

Na ukázku lze uvést jednu z myšlenek, která se v knize objevuje poměrně často, na různých místech: "Za normálních okolností lze v této zemi - nehledě na nějaké to občasné selhání - chovat k rovnováze stanovené vládou a silami veřejného pořádku více méně důvěru. Ale od 11. září okolnosti nejsou normální. Utápíme se v záplavě politické rétoriky o neznámých, ale úděsných nebezpečích ze zahraničí, ve strachu ze zbraní hromadného ničení, v nesprávně nazvané "válce proti terorismu" a v "obraně našeho způsobu života" před mlhavě definovanými vnějšími nepřáteli a jejich teroristickými pomahači uvnitř státu. Tato rétorika nemá ani tak za úkol bojovat proti teroru jako spíše nahánět husí kůži občanům, a to s určitými cíli, jejichž domyšlení nechám na vás. Vždyť nahánění husí kůže nebo vyvolávání paniky je právě to, čeho se snaží dosáhnout teroristé. Jejich politických cílů nelze dosáhnout vražděním jako takovým, ale publicitou, která je mu věnována a která demoralizuje občany." (s. 106)