Konec dějin a poslední člověk

Konec dějin a poslední člověk Originální název: The End of History and The Last Man

Rybka Publishers - 2002
ISBN: 80-86182-27-4

Rybka Publishers (2002) 80-86182-27-4 382

Provokativní dílo, považované za jednu ze stěžejních politicko-filozofických a historických prací devadesátých let, hledá odpověď na základní otázky historického vývoje.
Fukuyama, jenž rozvíjí zdánlivě neaktuální hegelovskou filozofii dějin, se zamýšlí nad otázkou, zda lidstvo dospěje jednou ke stabilnímu stavu, v němž dojde konečného uspokojení, nebo se v historickém vývoji vždy znovu a znovu prosadí něco, co zvrátí tuto konečnou rovnováhu a navrátí lidstvo zpět do dějin, tak jak je pojímá klasická historiografie. Kniha hledá odpověď na základní otázky historického vývoje: Mají dějiny konec? A pokud ano, kde se nacházíme nyní, poté, co se socialismus, monarchie a fašismus zdiskreditovaly? Rozšíří se model liberální demokracie postupně po celém světě?

zdroj: kosmas.cz (Založil/a: Misoponia)

Francis Fukuyama Francis Fukuyama
*27.10.1952

achilles
  29. 9. 2015, 9:59
Velkolepé dílo, autor si zaslouží alespoň za snahu 4*, ale...příliš moc rozvláčné, filosofické a "užvaněné". Zdaleka to nedosahuje kvalit Huntingtonova Střetu civilizací. Ačkoliv to pro dílo možná bylo důležité, tak příklady z Hegela, Hobbese, Nietzscheho ad. na poutavosti moc nepřidalo. A nic nového jsem se nedověděl.
zeus
  18. 11. 2015, 21:44
Nezbývá než souhlasit s antickým kolegou. Rozvláčné, proti fenomenu Huntington zcela nedostižné. Přesto doporučuji přečíst.