Démosthenés

Originální název: Démosthenés

TeMi CZ - 2008
ISBN: 978-80-86410-54-8

TeMi CZ (2008) 978-80-86410-54-8 111

Démosthenés (384322 př. Kr.) je považován za největšího řečníka starověku, a to nejen pro svůj řečnický styl. Svůj život a dílo spjal s politickými dějinami Athén a Řecka. Jako přívrženec demokracie vystupoval proti rostoucímu vlivu makedonského panovníka Filippa II. a proti makedonské expanzi, neboť jako první rozeznal nebezpečí ohrožující řeckou samostatnost. Podnítil vytvoření koalice řeckých států k boji proti Filippovi a postavil se do jejího čela. Jeho proslulé řeči, jimiž proti mocnému protivníkovi bojoval, byly proto pžíznačně nazvány filipikami. Po porážce koalice byl odsouzen k smrti a unikl jí vlastní rukou. Pod jeho jménem se dochoval impozantní soubor 60 řečí a dalších textů. Osobitým stylem, formální dokonalostí a myšlenkovým obsahem ovlivnil vývoj řečnictví jako žánru a své obdivovate/ale a následovníky měl od antiky, počínaje největším římským řečníkem Ciceronem, až do novověku. Jeho řeči byly překládány a studovány jako vzor, stejně tak byl hojně popisován a hodnocen jeho život a politická kariéra. Kniha je doplněna řadou černobílých fotografií a ilustrací. (Založil/a: skjaninka)

Iwíček
  29. 6. 2015, 12:06
Kniha mě bavila do poloviny a pak jsem měla problém ji dočíst. Bylo to ke konci takové zdlouhavé. Spousta informací na malém prostoru. Více zmíním ve své recenzi na stránkách: http://iwikovaknihovna.blogspot.cz/2015/06/byl-jednou-jeden-rek.html