Zen a umění údržby motocyklu

Zen a umění údržby motocyklu Originální název: Zen and the Art of Motorcycle Maintenance

Volvox Globator - 2006
ISBN: 80-7207-600-0

Volvox Globator (2006) 80-7207-600-0 343

„Hvězdné nebe nade mnou, seřízený motor pode mnou a zenový klid ve mně,“ nabízí se poznamenat po přečtení této knihy. Pirsig se svým Zkoumáním hodnot (jak zní podtitul svazku) vlétl do rozčarovaných 70. let jako sršeň do vosího hnízda a způsobil na literární, filozofické i vědecké scéně menší zemětřesení. Kniha se stala okamžitě bestsellerem, následovala vlna více či méně úspěšných epigonů a překlady do mnoha světových jazyků. Text tak v sobě spojuje zdánlivě neslučitelné žánry cestovního deníku, románu a filozofických úvah. Zážitky z cesty jsou komentovány a uváděny do souvislostí s vykládanou metafyzikou, která neméně závažně ovlivňuje vypravěčův vnitřní život a vztah k jeho synovi. Pirsig tu usiluje o smíření dvou zásadních směrů lidského chápání, které až doposud existovaly ve vzájemné opozici. Na jedné straně stojí západní, racionální, čili klasický způsob myšlení, na straně druhé přístup východní, emocionální, čili romantický. Takřka až detektivním pátráním dochází Pirsig k odhalení klíčového pojmu své filozofie, Kvality, váže jej k mystickým pojmům východních filozofií a svérázným způsobem se také vyrovnává s filozofickými „viníky“ ze starověkého Řecka, kteří v jeho interpretaci zapříčinili rozkol ve vnímání dobra a pravdy. Největším přínosem Pirsigových myšlenek je však skutečnost, že „zamazal filozofii od oleje“, což znamená, že ji převratně použil v každodenní realitě, ať už jde o údržbu motocyklu, překládání knih či umývání nádobí. Jinými slovy: filozofie, která nám nedokáže pomoci s (frustrací nad) strženým šroubem, je filozofií k ničemu. (Založil/a: ErnestGaskin)

Robert M. Pirsig Robert M. Pirsig
*06.09.1928

lusk_lusk
  5. 12. 2012, 21:49
Poprvé v životě jsem začala do knihy psát a črtat. Ne proto že by mne myšlenky autora tak zaujaly, ale většinou právě naopak. Předpokládám že právě zvolená forma prolínání filosofických textů s cestovatelským deníkem získala Pirsigovi tolik čtenářů. Většina z nich by pravděpodobně po čistě filosofickém textu nesáhla. Já sama jsem se s touto kombinací na počátku nemohla smířit. Než jsem dosáhla první čtvrtiny knihy dvakrát jsem ji na několik měsíců odložila, protože mi připadala nesourodá. Po začtení jsem ale pochopila, že to má svůj účel a pociťovala jsem jiný problém. Mé názory jsou k autorovým tak odlišné, že se okraje stránek a vakáty na konci začaly plnit poznámkami a připomínkami, občas i nadávkami. Chápu že pro čtenáře bez předchozího seznámení s filozofickými myšlenkami, určitým vzděláním v této oblasti a v jistém směru podobnými životními zkušenostmi, musí kniha působit úžasně. Když už však čtenář ví co bude následovat po pár stranách a k jak se nutně musí příběh (Faidra) vyvinout, navíc myšlenkové pochody musí vést k určitému vyústění… navíc pocit nižšího hodnocení rozdílného přístupu k životu mi v samotné postatě toho, jak se sám autor snaží vystupovat připadá paradoxní. Možná právě kvůli spoustě nadšených komentářů je to pro mne takové zklamání. Kniha je výborná, to ano. Jistě si také dokážu představit že znamená určitý přínos v moderní filozofii, ale nelze ji brát jako všeobecně úžasné dílo, které každému musí vzít dech. Když bych ale měla něco vyzvednout, nebude to úvodní věta z popisu knihy tady nad příspěvky, která bezesporu každého k četbě navnadí, ale jedna z posledních v základním textu, která mi připadá mnohem důležitější, ne-li větší než celá kniha. „Životní zkoušky samozřejmě nikdy nekončí, to jistě. Neštěstí a smůla se budou objevovat, pokud budou žít lidé, jenže teď je tady pocit, který dříve neexistoval a který nelpí jen na povrchu věcí, ale proniká jimi naskrz: Dokázali jsme to.Teď už to bude lepší. Tyhle věci se dají tak nějak vytušit."
tricky
  27. 6. 2011, 15:13
Knihu čtu už 2. rok , mám v ní spoustu papírků , stále se vracím.
O Kvalitě jsem často s kamarády hovořili dávno předtím , než jsem poznal Pirsiga , ale takhle rozsekanou na atomy a pojatou jako fundament všeho jsem ji vstřebával dlouho a dlouho budu.
Faidros!!
Taková malá bible..
Milan Prustoměrský
  22. 11. 2016, 4:11
Na tuto knihu jsem byl několikrát upozorněn motocyklisty při mé cestě Kanadou, taktéž na motorce. Tak se mi ji podařilo v jednom knihkupectví kdesi na břehu Tichého Oceánu i v originále sehnat a mohl jsem se do ní ponořit. Počátek slibný, opravdu to s motocykly má něco společného a Pirsigův pohled na svět skrz motorky mě uchvátil. Jenže jak se autor začal více ponořovat do svého filozofického vnímání světa, ztrácelo to celé nosnou nit (pro mě). Skladba rozhodně není ucelená a zhruba od půlky je to těžké čtivo. I z toho důvodu jsem zbytek jen prolétnul a nedočetl, i když doufám že se k tomu někdy vrátím. Jen se mi vůbec nepozdává, že by všichni ti motorkáři, které jsem potkal, byli tak světa- a literatury- znalí, aby dokázali obsáhnout celou knížku...
ErnestGaskin
  27. 11. 2010, 20:15
Cestopis, román, filozofická kontemplace. Příběh syna, který hledá svého otce, přilepen k jeho zádům za jízdy na motorce; otce, který hledá sám sebe, své dřívější, šílené já, vyléčené elektrošoky.

Tato kniha není v žádném případě dobře napsaná, ba co víc, dala by se označit za "bordel jako svině". Obsahuje až příliš mnoho lyrických i epických rovin, promíchaných sice v nějakém nosném konstruktu, přesto ale naprosto nepřehledně. V některých rovinách se dočkáme zajímavé gradace, jindy se snažíme orientovat v přehršli někdy až příliš hlubokých myšlenek.
Nicméně, i přesto bych knihu označil za jednu z nejlepších, co jsem kdy četl. V každé z těch rovin je skvělá; nejen, že poskytuje zajímavé pohledy na brázdění amerických šířek motocyklem (v cestopisné úrovni), nutí vás zatajovat dech popisem vnitřního souboje Pirsigova charakteru s démonem uvnitř - s člověkem, kterým před léčbou býval (v beletristické úrovni) - ale také předkládá silné, přitom jednoduše srozumitelné koncepty filozofického poznání, které i neznalý hlupák (jako jsem sám) dokáže aplikovat na jakoukoliv problematiku všedního života, práce a snahy - v úrovni filozofické.
V tomto konceptu bych se nebál tvrdit, že je kniha i univerzálním manuálem k jakémukoliv úkonu, ať už údržbě či opravě jakékoliv mašinérie, tak i vlastního charakteru.