Originální název: The Carpet People

BETA Dobrovský - 2014
ISBN: 978-80-7197-551-9

BETA Dobrovský (2014) 978-80-7197-551-9 224 s ilustracemi Terryho Pratchetta
Talpress (2001) 80-7197-156-1 208

Na začátku nebylo nic, jen obyčejná nekonečná plochost. Pak se zjevil koberec... Ten starý příběh všichni znají a všichni milují (i když mu doopravdy nevěří). Postupem času se však koberec stal domovem mnoha rozličných kmenů a lidí a vzniká i nový příběh. Je o Velké pračce, která po sobě zanechává cestu zkázy napříč celým Kobercem. Příběh o Pelichánech posedlých touhou po moci a o dvou bratrech z kmene Munrungů, kteří se potom, co byla jejich vesnice vyhlazena, vydali za dobrodružstvím, aby ukončili všechna dobrodružství...

Terry Pratchett Terry Pratchett
*28.04.1948 - †12.03.2015

jehlaspichlas
  19. 8. 2012, 21:24
Povedená knížečka se zajímavými postavami a ještě zajímavějšími jmény jako: Pomočul,
Nerudel, které mi navždy uvízly v hlavě.
wwwhisk@s
  12. 6. 2013, 19:32
Vyhledáno, půjčeno, čteno, nedočteno. Stylem a epizodním způsobem vypravování mi Kobercové těžce připomínají Barvu kouzel. Souhlasím, že Zkáza je převtělený Sam Elánius, ale Sam má větší grády:D Zase ale klobouk dolů, že tohle Pratchett napsal v sedmnácti, i když zásahy z jeho pozdějších let jsou tam patrné. Celkově nic moc, po Barvě kouzel druhá nedočtená kniha.
Gustik5
  26. 2. 2012, 14:41
Nevím, ale Zkáza mi těžce připomínal velitele Elánia ze Zeměplochy, jinak knihu jsem dočetl, a ptavdou je, že mne bavila. Popravdě se mi ještě nestalo, že bych narazil na knihu od Pratchetta, která by mne vyloženě nudila, nebo bych ji nedočetl, a že jsem jich přečetl hodně!
huttershofen
  8. 2. 2013, 17:06
Bezvadna knížečka ve které už je znát autorova chuť vymýšlet si své světy, v mnohém pozdější Zeměplochu už připomíná. Příjemné, nenáročné čtení.
Lúthien Celebrindal
  21. 6. 2015, 17:41
Trochu mě to zklamalo. Myšlenka Koberce mi přišla ohromně zajímavá, ale taky docela málo využitá - příběh mohl být spletitější a delší, takže proto je moje hodnocení nižší.
Babsi
  21. 1. 2014, 14:06
První knížka od Pratchetta, kterou jsem četla. Touhle knížkou jsem si ho zamilovala a díky téhle knížce jsem se dostala k Zeměploše. Jako vždy skvěle napsané postavy, je to trapné, ale zamilovala jsem se do Zkázy, který byl podle mého borec a trošku lituju,že ho nikdy nepotkám v Zeměploše.
Janiska
  19. 6. 2010, 8:14
Tohle je první knížka, kterou od T.P. čtu a taky ji budu muset odložit, prostě mě nebaví a příjde mi jaksi scuhá /snad mi nadšenci odpustí/, ale chystám se tedy vyzkoušet jinou knihu, zřejmě první díly Zeměplochy s nadějí, že to bude lepší :-)))

---------------------

Já vím, že to je kniha z jeho raného věku, ale i tak :))) prostě mi dělalo problémy ji číst s dávkou pozornosti. Ale určitě se jednou vrhnu na zeměplochu :-)) Možná to bylo i tím, že jsem si jí od něj vybrala jako první, ale rozhodně mě neodradila od jeho dalších knih.
zelvicka
  19. 6. 2010, 18:50
Určitě je dost jiná než Zeměplochy, i když i tady vidíme, že se tu jistý náznak Zeměplochy rýsuje. Příběhově dost jednoduché.
Já ji dočetl :) A náhodou pokud si pamatuju, tak Zkáza byl strašnej frajer :)
snowflake
  25. 2. 2011, 21:25
Tento pribeh vysel poprve v roce 1971 a Terry ho napsal ve svych 17 letech. V uvodu ale uvadi, ze je to kniha "dvou autoru". V puvodni verzi se moc neprodavala a lide se o ni zacali zajimat v dobe, kdy se objevily romany o Zemeplose.
Terry si knihu precetl jeste jednou a rozhodl se, ze ji trosku prepise. "Kousek tady a kousek tamhle..."
A tak se dockala dalsiho vydani v Londyne v roce 1993.
Lusahu
  18. 2. 2011, 10:16
Pokud se nemýlím, je to snad první kniha, kterou Terry napsal, a to ve velmi mladém věku. Proto jsem mu odpustila množství nedostatků a knihu dočetla, ikdyž mne nijak významě nenadchla.
veraSKA
  7. 2. 2010, 18:19
Jediná knížka kterou jsem od páně Pratchetta nedočetla. A ne proto, že bych ji už musela vrátit do knihovny. Jako jednu z mála mám totiž tuhle doma ve své vlastní, ale nějak mě nechytla tak, jako všechny ostatní čtené předtím...a i potom.