Originální název: Hollywood

ISBN: 978-80-257-1155-2

Argo (2014) 978-80-257-1155-2 235
PRAGMA (2002) 80-7205-926-2 204
PRAGMA (1992) 80-85213-16-8 204

Charles Bukowski HOLLYWOOD Bukowski symbolizuje svou tvorbou a svou filozofií novou literární epochu a on sám je jejím vyhraněným mluvčím. Nezná opojení kulturou, hudbou, světem, volností, jaké táhlo na cestu jeho vrstevníky z beat generation. Kde Kerouakův vypravěč přirovnává ženu k Modiglianiho figuře, přidrží se Bukowského charaktika spadlých punčoch a kvalit zadnice. V knize Hollywood píše Bukowského dvojník Chinaski scénář pro jednu hollywoodskou společnost a je vtažen do světa, ve kterém se necítí dobře. Proto jej značně osobitě odmítá. (Založil/a: Mirko King)

Ghoulman
  27. 4. 2016, 14:24
Tak a tentokrát si „starej prasák“ Bukowski bere na paškál Hollywood. No jen si to představte – autor, jež je znám pro svoji syrovost, neurvalost, nekonečný loser, alkoholik a vyděděnec, versus filmový průmysl plný pozlátka, boháčů, celebritek a načančanosti. Není třeba zmiňovat, že směs těchto protipólů je vskutku výbušná. Ale žádné strachy, k žádnému násilí nedojde. Výbuchy se týkají především smíchu a jestli máte autora rádi, bude ho dosti.
ForFreedom
  15. 9. 2011, 19:08
Pravděpodobně nejrozporuplnější věc, co Bukowski vyplodil. Nabubřelou pózu relativně mladého opilce-samotáře vystřídala usedlá stařecká rezignace - konec s velkými rvačkami, monstrózními kocovinami, ženskými, úctyhodnými souložemi a orgasmy, konec s prasárnami, konec s provokacemi - prostě, jako by i Bukowski konečně přišel na to, že s pózou dědka, který zamrzl někde na rozhraní puberty a čerstvé adolescence nelze vystačit donekonečna. Avšak to, že se bolestínské kouzlo pasivní sebedestrukce šedesátiletému spisovateli konečně podařilo usměrnit - k velkému překvapení vůbec není naškodu. Díkybohu za to, protože teprve v Hollywoodu je vidět, že Bukowski nakonec nebyl jen jedním z mnoha nahluchlých přisprostlých pisálků, že dokonce měl jakoustakous básnickou senzitivitu, co uměl zachytit, že pokud nepočítáme přemíru osobních a pracovních apologií, které nám tu beze skrytu sype na hlavu, je přece jen právoplatný spisovatel...
Hodnocení tak 3,8 za jeho nesouměrné zběsilé tempo, které střídá dost prázdnou výřečnou nudou, a taktéž pro mojí osobní ambivalenci k tomuto pánovi...

Abigor
  5. 7. 2014, 5:03
Obsahuje spoiler spoiler Buk beletrizuje svoji snahu o napsání scénáře a problémy s tvorbou filmu. Nic víc, ani míň. Je to dobrý, ale měl i lepší věci. Šak si to přečti, ať poznáš, jak žije slavnej umělec.
LadysR2
  2. 2. 2013, 15:32
Bukowski je proslavenej svýma silně provokujícíma knihama. Pro mě je tahle jeho druhá. A vůbec mě to nebavilo. Nepotřebuju, aby mě pořád šokoval svou otevřeností, ale tohle bylo nic o ničem
cmuchal
  1. 1. 2014, 21:59
Kniha mě velmi chytla a četla se mi rychle, čekal jsem však, že bude mnohem kontroverznější. Proto zkusím pro příště vybrat si k četbě něco z jeho ranější tvorby. Už dlouho jsem se však nesetkal s tak negativním hlavním hrdinou knihy, jehož smyslem života je pouze psaní poezie, románů, povídek, vsázení na dostizích, návrat domů kvůli kočičkám a HLAVNĚ zatracený chlast, o kterém je zmínka na každé straně! Realisticky a věrně vylíčený Hollywood, řekl bych.
Morloth
  4. 5. 2010, 0:08
Tímto mne pan Autor neuchvátil. Ač pravděpodobně je mé hodnocení částečně zkresleno časem od přečtení oné knihy. Každopádně, těším se na další knihy, zvláštní, ne?
KayTee
  5. 1. 2013, 17:18
Chápu, že ve své době to bylo asi něco extra a jen díky tomu jsem to dočetla. Pořád jsem si říkala - vydrž, něco na tom přece musí být!
No, nevím. Nelíbil se mi styl, nevím jestli je to jen překladem, nebo je tak kostrbatý i originál. Pro mě prostě nuda. Ano, chápu, co tím chtěl autor říct, ale už jsem prostě četla lepší na tento styl.
PinPrick
  23. 1. 2010, 1:20
Bukowski je již pán v letech, takže každodenní kocoviny, děvky a chlast jsou pryč. I tak je to ale kniha kvalitní a poskytuje nám zajímavou sondu do filmového průmyslu.
JHfr3ak
  13. 2. 2015, 23:19
Dle ohlasů od kamrádů a názorů obecně, kdy je toto dílo hodnoceno jako to nejslabší co autor napsal, jsem já kupodivu opačného názoru. Hollywood mě bavil od začátku do konce a i když značně ubylo Charlieho trademarků (nebojte ony tam stále jsou, jen vás jimi tentokrát Bukowski nemlátí přes obličej), tak jde stále o starou dobrou "dělnickou" sondu zkrachovalého pisálka :)
Leonita
  2. 5. 2014, 11:40
Už si nevzpomínám, jak to nakonec dopadlo, ale mám za to, že se ten film přece jen natočil a někdo ho i viděl. Stránku za stránkou jsem nevěřila, že k finalizaci filmu dojde.
ErnestGaskin
  27. 11. 2010, 20:26
Když jsem okolo patnácti let svého věku hltal jednu Bukovu knihu za druhou, rozhodl jsem se nějakých pět, co mi zbylo nepřečtených, nechat na pozdější období života; rozložit si jeho literaturu tak, abych se o ní na několik dlouhých let nepřipravil.

Se sedmiletým, téměř absolutním, odstupem k jeho tvorbě vrátil touto knihou, nepociťoval jsem ani zlomek dávného nadšení. Udělal jsem chybu, neměl jsem ten proud nekritického obdivu přerušovat.

Kniha je dle mého názoru stejně dobrá jako ostatní, nehledě na fakt, že se v ní "tolik" nestane. Rozlišovat kvalitativně knihy autora píšícího takovým stylem je prostě nemožné, hodnotili bychom potom epizody, které jsou nám popisovány, ne knihy jako takové.
Charlesi, stydím se ti dávat tři hvězdičky - doufám, že mi to odpustíš, alespoň za všechny ty noci probděné kdysi nad tvou literaturou.