Všechny řitě světa i ta má

Všechny řitě světa i ta má Originální název: South of No North

PRAGMA - 1991
ISBN: 80-85213-05-2

PRAGMA (1991) 80-85213-05-2 186

Charlese Bukowski - někdejší tulák dlouholezý alkoholik a autor řady próz a básní se z úplně neznámého autora stal světově uznávaným autorem. Tato kniha obsahuje jeho syrové povídky s autobiografickými prvky. (Založil/a: Mirko King)

barbiegrrrl
  8. 12. 2010, 20:51
Musím říct, že mě to tedy vůbec nebavilo. Díky krátkému rozsahu jednotlivých povídek a nenáročnosti větné skladby i děje se to sice dobře četlo, ale jinak nuda. Tak úplně to ale ztráta času přecejen nebyla, a to proto, že jsem se alespoň seznámila s tím slavným Bukowskim. Ačkoli ho tolik lidí obdivuje, mě nezaujal. Protože mi bylo řečeno, že jsem si nevybrala moc dobře, a že lepší by byl Šunkový nářez nebo Škvár, možná mu ještě někdy v budoucnu dám šanci. Zatím po něm ale rozhodně netoužím. Jinak jediná povídka, která dle mého stojí za zmínku jsou "Vrazi". U té jediné mám pocit, že měla nějaký smysl, nějakou pointu.
soniaf
  17. 10. 2012, 1:39
Moje první setkání s Bukowským. Hlavně autobiografický prvek ve většině povídek ve mne zanechal lehkou depresi. Krátké povídky, zobrazující na první pohled banální střípky každodenního života přímo dýchají smutkem. Vulgární slovník, sex, chlast... nic "přehnaně šokujícího", jen smutného. Některé povídky mi utkvěli v paměti, ostatní informace se mi slily, ale velice si cením dojmu, který po přečtení zůstává. To se opravdu jen tak nevidí.
Abigor
  24. 5. 2014, 13:49
Z těch horších věcí od Buka, vůbec mě to (až na 2 vyjímky) nevzalo. Bral jsem je jednu po druhý a vůbec žádný pocity to nevzbuzovalo. Čekej sex, prasáctví, hazard a chudinskej život. Ale kvalit jeho jiných povídkových sbírek tato nedosahuje.
Ghoulman
  23. 6. 2013, 0:04
Málokdo má takový smysl pro absurdno jako Bukowski. Jeho častá zakončení, alá "celá tahle povídka byla vlastně úplně o hovně", jsou pro mě nekonečným zdrojem potěšení a fascinace...
23.44
  10. 8. 2015, 21:25
Má to šťávu! Chlapi musejí smrdět, mít velké přirození a neustálou chuť na sex, ženské se nesmějí upejpat....čím podivnější typ, tím lépe ! Něco autobiografie, trochu fantazie a potřeba šokovat!
cheyene
  22. 5. 2014, 9:20
Pro mě se Všechny řitě zařadí mezi nejlepší knihy od Buka. Vedle Šunkového nářezu, Ženy a Kapitán odešel na oběd. Je tu řada vtipných povídek nebo zajímavých myšlenek ze života.
lucy.sankova
  12. 11. 2012, 17:07
Sex, ženské a alkohol, hlavní témata Bukowkého. Musím říct, že jsem nečekala od téhle knihy nic. Ale zaujala mě! :) A taky velké plus tomu, že příběhy jsou krátké :) Knihu jsem přímo hltala, ano, bavila mě! :))
SallyZen
  22. 9. 2012, 21:50
Bukowski mě bavil. Je fakt rozdíl číst knížky o něčem, kde z knížky je 1/3 popis okolí a detailů kolem a knížky, kde se fakt jedná hlavně o děj a s ničím se nesere. Druhej případ je tato knížka. Mě teda docela bavila. Moje první seznámení s Bukowskim dopadlo nadprůměrně. Líbila se mi hodně ta ironie a nápaditost povídek. Mezi mé nejoblíbenější patří - Láska za 17,50 ... Vrazi ... ďábel byl celý žhavý ... Krátce o vlajce Vietcongu a samozřejmě - Všechny řiťe světa i ta má. :)
DannyBoy80
  28. 9. 2010, 15:22
Příjde mi t oo ničem. Některé historky jsou fajn, ale je jich dost málo. Zbytek se točí pořád dokola a je t ofurt o tom samém. Pak už to začíná být docela nuda.
Floween
  21. 4. 2013, 21:11
Říkám si, že rodiče měli víc cenzurovat, co jsem četla, když se ke mně tahle knížka dostala někde kolem cca dvanácti let. Asi to nebude vinou právě tohohle, že dnes sem tam "mluvím jak kanál", nicméně vzpomínám na jednu povídku o platonické lásce k figuríně. Už proto se Bukowski nezapomíná.
Anu.a
  26. 8. 2010, 12:28
Zpětně mi několik povídek přijde úplně slitých do sebe, protože téma je v podstatě pořád dost podobné. Nicméně nezapomenu na "Ty, tvoje pivo a jak seš skvělej". Prostě Bukowski :))
Fridolín
  25. 6. 2015, 13:25
Nějak mi uniká pointa ze všech těch "povídek". Nebo jen neumím povídky vnímat? Je to spíš takový slovník sprostých slov. Nic proti sprostým slovům, je to součást našeho světa. U někoho víc, u někoho míň. Ale tady se asi trochu s panem Bukowskim nepotkávám. Chápu, že jemu už je to u prdele, ale mě ostatně taky. Ani jsem to nedočetl, takže hodnotit nebudu. Navíc mi nepřísluší hodnotit něco, čemu nerozumím.

Jaroslaf
  23. 3. 2015, 4:07
Když mi bylo 14 let, přišel za mnou otec s touto knihou se slovy: "Na, myslim, že už na to máš věk." A tím odstartoval jednu velkou éru. Bukowskiho éru. Bukowského čtu tedy již 11 let a stále mě baví. V této povídkové sbírce nacházíme i lehké sci-fi až absurdně divné povídky jako je: "Tudy se nejde do ráje," kde je popisováno jak žena drží v klícce čtyři malinkaté lidi, co mezi sebou souloží, nebo "láska za 17,50" Kde se muž zamiluje do umělohmotné figuríny. Tyto bizardní příběhy Bukowski dále rozvíjí například v knize "Nejkrásnější ženská ve městě" kde se dovídáme o existenci jakési Nitroždímačky, která vysává z lidí duši a dělá z nich stádní, omezené ovce, kterými Bukowski vždy tak opovrhoval nebo o "Šukací Mašině" což je ve své podstatě dokonalá žena. Dle mě tedy Bukowski není rozhodně autorem jediného stylu a právě v těchto až sci-fi povídkách spočívala jeho největší síla. Je to můj první "dospělý autor" a navždy jej budu zbožňovat .)
Sati
  5. 7. 2013, 20:19
Některé povídky mi splývaly v jedno, některé byly zajímavější, jako třeba Láska za 17,50 Maja Thurup, Vrazi.

A taky doufám, že nikdy nedostanu hemeroidy, abych si vzpomněla na Všechny řitě světa i ta má...
LuckaLu
  6. 10. 2012, 19:19
Šáhla jsem po téhle knize, resp. po tomto autorovi kvůli kamarádce, která jeho knihy miluje. A musím říct, že první kniha od tohoto autora nebude poslední. Bylo to prostě něco naprosto jiného, než na co jsem zvyklá, takové nekonvenční, bylo to skvělé odreagování, nenáročné čtení, často šokující...A co mě fakt dostalo - Maja Thurup, Vrazi..