Originální název: Post Office

Argo - 2014
ISBN: 978-80-257-1026-5

Argo (2014) 978-80-257-1026-5 204 Vyšlo pod názvem Na poště
PRAGMA (1996) 80-7205-048-6 130

Poštovní úřad je první román amerického spisovatele Charlese Bukowského vydaný v roce 1971. Bukowski pracoval dlouhou dobu na poště a na sklonku podzimu 1969 byl vedením upozorněn, že bude propuštěn kvůli častým absencím. Ačkoli sám tvrdil, že odešel dobrovolně, aby se mohl věnovat psaní, poštovní záznamy vypovídají něco jiného.
Poštovní úřad je prošpikován spoustou dialogů – po vzoru Fanteho a Hemingwaye. Konkrétně od Johna Fanteho převzal nápad rozdělit román do velmi krátkých kapitol. I když celek nemusí působit soudržným dojmem, způsob, jakým je popsáno nezáživné rutinní zaměstnání, kterým si projde zřejmě každý, je velmi přesvědčivý. Navíc jsou eskapády Henryho Chinaskiho – hlavní postavy příběhu - podtrhnuty sardonickým humorem, což románu dodává potřebné odlehčení a udržuje čtenáře v tempu. Nechybí ani postelové téma, u Zápisků starého prasáka se Bukowski naučil, že sex u čtenářů boduje. (Založil/a: Mirko King)

Abigor
  24. 5. 2014, 13:51
Pár nadržených historek, spousta chlastu a velmi deprimující popis práce na poště. Těžko říct, jak to bylo, on měl přece proti práci bytostnej odpor, tak kolik z toho mu máme věřit? Nevím, ale jako umění to sakra dobře zabírá! Skvělost!
domingo
  6. 3. 2010, 13:41
Pro neznalé Bukowského poezie, případně beatnického hnutí jako takového, je Poštovní úřad takřka ideálním "prostředníkem." Kniha je to totiž do značné míry fascinující; provokuje jazykem i postojem, ale i přes deklasované postoje hlavního hrdiny má v sobě cosi noblesního, cosi, co Bukowského postavám propůjčuje jakousi formu morální nadřazenosti nad těmi "správnými", učesanými, upravenými a vzornými.
Novelka je i přes slabou naraci velice čtivá (nepopisuje totiž příběh, ale prostředí), v určitých pasážích poměrně vtipná a s rozsahem 130 stránek ji přečtete do dvou až tří hodinek. Nicméně pro pravé klenoty beat generation musíte sáhnout jinam. (4/5)
LadysR2
  17. 5. 2015, 16:01
Po letech jsem oprášil Bukowskiho a spokojenost.
Jeho styl, kde jakoby o nic nejde a přitom se hodně děje pod povrchem mě bavil.
No a jako Čech pamatující si socialismus musím říct jedno: Socialismus byl nesmysl a zaplaťpábůh, že je pryč, ale kapitalismus s lidskou tváří taky neexistuje. A Bukowski to viděl už tenkrát.
Ramirez85
  29. 5. 2015, 19:16
Klasickej Chuck, na Poštovní úřad jsem se chystal dlouho a po jeho přečtení určitě nejsem zklamanej, přestože kvalit Bukowského nejlepšího románu (Faktótum) určitě nedosahuje. Ale narozdíl od takového Hollywoodu anebo Kapitán odešel na oběd... tu je Henry Chinaski ještě ve formě, i když prací na poště skoro polomrtvej :-) Psát o obyčejných věcech tak zábavně umí asi fakt jenom ten Bukowski...
schumick
  31. 1. 2015, 13:29
Popravdě - čekal jsem něco jiného. Něco strašně úchylného, šokujícího, pobuřujícího, něco, za co by si Bukowski zasloužil odsoudit (když je skoro taky ten beatnik).
A ve skutečnosti je to normální příběh chlápka, který se snaží protlouct se jak umí. Prostě obyčejný život, kde se dějí celkem normální a obyčejné věci. Akorát je to docela mile, ale na rovinu a po lopatě popsané.
ondrej_plevak
  1. 4. 2014, 22:25
U povídek Bukowskiho mě mrzí, že vždy něco nakousne a pak to rychle skončí. Proto mám od něj radši delší věci, kde se můžu začíst. Je pravda, že tenhle chlápek mi asi svými myšlenkami život nezmění, ale proč se někdy prostě jen nepobavit. To Bukowski splňuje.
1307_A_0507
  17. 2. 2013, 11:34
stejně jako u nás Hrabala, nemusím ani Bukowskeho. Dostala jsem se k němu hlavně proto, jak si ho pochvalovali starší spolužáci, ale k srdci mi nepřirostl. Možná je to tím jazykem, možná všudypřítomným alkoholem, životním smutkem hraničícím s depresí nebo neotesaností hlavního hrdiny...možná jsem byla moc mladá, když jsem od něj četla pár knih, možná se k němu ještě zkusím vrátit teď, když už mám střední školu daleko za sebou.
centos
  29. 12. 2012, 18:55
Nic se tam neděje a postavy jsou naprosto neprokreslené (včetně hl. hrdiny). Dělal jsem si čárky za každou emoci, kterou ve mně Poštovní úřad vyvolal - ani jednu, přátelé.
Ale aspoň je to čtivé, když už nic. Silnější dvě nebo slabé 3*.
Bukowski se přesouvá do kolonky "až ostatní knihy dojdou, bude nuda a nebude se ti chtít přemýšlet".
knihoshit
  26. 1. 2015, 12:20
Charles Bukowski, spisovatel a pojem zárověň, formát rozhodně.
Co si pod jeho literaturou představit? Rozhodně Bukowskiho nečte nikdo, kdo by předem neočekával příval vulgarity, místné a nemístné nechutnosti.
Nepředstavitelné je, že jeho díla vycházela v raně poválečné době, kdy zatím nabírala na na vší té zkaženosti, která mě jakožto velkého obdivovatele Bukovského baví.
danekk1165
  4. 12. 2013, 6:24
Nazvat beatniky hnutím a ještě k nim přiřadit Bukowského.. Že ty jsi autorem učebnic pro střední školy?
Jinak Poštovní úřad je pro mě jedna z nejslabších Bukowskeho knih, možná na úrovni Kapitán odešel na oběd. S takovým Faktorem se nedá v žádném případě srovnat.
Dokonce se ani tak dobře nečte, jako jeho ostatní povídky - s Poštovním úřadem jsem to zabalil pár stran před koncem, protože už jsem prostě nemohl.
Bukowskeho mám rád, hlavně mi na kocovinu pomáhá jako lák z okurek, takže mám vždycky v zásobě alespoň jednu jeho knížku..
PinPrick
  23. 1. 2010, 1:18
Typický Bukowski. Nic se tam nedějě, ale vy to stejně čtete a smějete se.
Sniper37
  20. 9. 2015, 15:56
První seznámení s autorem, jsem s knihou moc spokojený, je to taková odpočinková četba, není u ní nutno přemýšlet a čte se sama. Jdu číst další knížku, doporučuji
MrPierc
  28. 2. 2015, 10:47
Dělal jsem 2 roky na České poště a dokonale chápu autorův odpor vůči byrokratickému systému jménem Pošta. Je to kolos, který člověka naláká na hezké řeči a pak ho žere zaživa. Chinaski žije svůj život, mění holky, sází a někdy napíše životní moudro. Práce ho ubíjí a pošta mu dává sežrat každou chybu, ničí ho svými předpisy a úřednickými nesmysly. Sleduje devastaci lidí kolem sebe a on sám také upadá v trosku. Není člověkem ale strojem, který musí den co den házet obálky do přihrádek. Nemá nárok na chyby, na změnu a ani na zlepšení. Jakmile se trochu nadechne, hned ho zase zašlapou do země. Život utíká jako voda a i on si uvědomuje mizérii z které se nedá dostat. Vlastně náš každodenní hrdina, který prožívá stejně nudné okamžiky jako my v práci. Všichni si užívají a jen on musí trčet v práci. Vidím to někdy stejně a tak mi tato kniha připomněla slasti s trasti každého dne za stolem. Pěkně se mi to četlo a často jsem se nad řádky ušklíbal s pochopením.
Stick
  3. 12. 2013, 20:46
Nevim jestli bych takové knihy dokázal číst systematičtěji, to asi ne, ale pokaždé když si na tu knihu vzpomenu, vyvstane mi v těle přijemný pocit z dobře prožité knížky
lukalukasik
  3. 1. 2012, 20:57
Pro mě souhrn toho, jaký Charles Bukowski umí být. Vždy vtipný, i když ne k popukání, vnímavý, sedřený a pořád trochu smutný, i když to nedával najevo.
Astu.
  2. 4. 2010, 12:02
Nevím, jak PINPRICK, ale já se u Bukowskiho moc nesměju. Poštovní úřad je první věc, co jsem od něj četl a rozhodně nejoblíbenější. Jeho naturalistické příběhy plné smutku a alkoholu mě nepřestanou uchvacovat.