Šunkový nářez

Poprvé vydáno celosvětově: 1982

PRAGMA - 1995
ISBN: 80-85213-73-7

PRAGMA (1995) 80-85213-73-7 228

Bukowski nechává čtenáři nahlédnout do nitra člověka, který si je vědom toho, že není zcela duševně zdráv, že má náslilnické sklony a proto hledá místo, kde by se mohl skrýt. Jako červená nit se textem táhne odpor k otci, který přispívá k celkovému pocitu odcizení. Na autorovy poměry je kniha poměrně málo vulgární. (Založil/a: Mirko King)

ForFreedom
  19. 5. 2011, 18:32
Šunkový nářez je bezpochyby to nejlepší (nebo jedno z těch nej), co za svou působivou kariéru vyplodil. Typicky Bukowský styl - tudíž hodně (respektivě v porovnání s jinými knihami) sexu, hoven a vůbec všech lidských věcí, o kterých neradi mluvíme, jazyk jednoduchý, dialogy se počítám účelně zdají být až fádní, hodně chmurných vibrací a násilí. Je evidentní, že Charles vychází z toho, co zná - autobiografie z toho úplně sálá - a nechybí dokonce i myšlenka, specifický náboj, vražedné tempo... Nicméně - pořád musím trvat na tom, že Bukowski žádný extra talent nebyl - tohle téma mohlo jenom z psychologické stránky vynést mnohem víc, než nám autor předvedl - střídavě přidává a zbytečně ubírá plyn do nic neříkajících popisů násilností. Zkrátka, příběh je silný, myšlenka dobrá, osobitý ráz to má - ale komplexně to na mě působí mlhavě, prvoplánovitě, příliš jednoduše. Kdyby to šlo tak mu dávám 3,5.
Abigor
  24. 5. 2014, 13:46
Asi nejsyrovější próza od Buka. Nejsyrovější a možná nejponurejší. Škoda jen, že je to tak krátký. Prostě a jednoduše Bukowský od začátku, tím myslím od dětství. Nečekej kladný hrdiny a když už, tak čekej to, že dopadnou špatně! Ostatně jako v realitě. Poetika v syrovosti a krutým světě, proto ho čtem, proto ho milujem! A tady se ukázal!
cheyene
  13. 1. 2014, 10:33
Prozatím jedna z nejlepších knih (vedle Ženy a Kapitán odešel na oběd...), co jsem od Buka četl. Nádherný pohled do života malého Hanka, co vše si vytrpěl a jak se protloukal životem. Typicky břitkým jazykem Bukowski vypráví různé příběhy, co malý Chinaski zažil. Často vtipné, nechutné, drsné nebo smutné.
-Nikola-
  28. 6. 2015, 15:55
Paráda. Pomohlo mi to v lepší orientaci (pro mě tak) nepochopitelného člověka. Vždycky jsem si říkala, že kdybych se někdy setkala s Ch. B., tak bych mu vlepila jednu facku. Teď si ovšem nejsem jistá, jak bych se zachovala. Má právo být naštvaný na celký svět, když se celý svět spikne proti němu. Je to brilantní autor a obdivuji jeho tvorbu!
Lindice
  4. 7. 2012, 19:13
Myslím, že ten, kdo chce hlouběji porozumět díle Charlese Bukowskiho, by si měl Šunkový nářez přečíst. Ta kniha mě moc bavila. Děti jsou všeobecně zábavné a když je tím dítětem Henry...
borghi
  6. 8. 2010, 10:11
Moje první setkání s Bukowskim a Henrym Chinaskim. Snad i proto mi tahle kniha připadá jako nejlepší Bukowskiho dílo. Silný příběh s autobiografickými prvky je místy plný děsivých obrazů ze života mladého člověka. Knize v mých očích pomáhá i to, že se Bukowski udržel a vynechal obvyklý kýbl vulgarit.
alena.marie
  4. 10. 2011, 22:16
Kniha s neskutečnou frekvencí prostých slov. Mě se to vlastně líbí, má to chytlavý příběh svou drsností, jen mi vadí ta děsná vulgarita Bukowského.. Ale to by zas nebyl on, že? ;)
knuP HNF
  23. 11. 2016, 12:47
Po hodne dlouhe dobe jsem si dal zase Buka a to tento Šunkový nářez, a dlouho jsem se takhle u knihy nepobavil:)
Catherinne
  29. 8. 2013, 21:04
Mě osobně tato kniha nenadchla a měla jsem potíže ji vůbec dočíst. Dvě hvězdy dávám za námět a základní myšlenku, zpracování mě ale zklamalo. Moje první kniha od Bukowského a nejspíš i poslední. Tento styl nebude pro mě. Z pasáží s akné mi bylo na zvracení.