Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Tolkienův prsten

67%
3 6
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Tolkienův prsten
Autor:
Originální název: Tolkien´s Ring

Nejnovější vydání:
Mladá fronta - 1999
ISBN: 80-204-0639-5
Počet stránek: 184
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 1x v oblíbených
v přečtených 13x v přečtených
v knihovně 4x v knihovně
k přečtení 1x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 1x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Mladá fronta (1999) 80-204-0639-5 184

Bohatě ilustrovaný výpravný svazek provází čtenáře po světových legendách a mytologiích, přičemž sleduje zjména příběhy kouzelných prstenů a inspiraci, již Tolkien z těchto textů čerpal při psaní své trilogie Pán prstenů i dalších děl. Britský autor na mnoha příkladech z historie dokládá, že motiv prstenu a jeho moci nad lidskými osudy byl ve světových mytologiích přítomen odnepaměti a přetrval až do současnosti, a na konkrétních motivech a dějových liniích upozorňuje na styčné body mezi tradičními vyprávěními a Tolkienovými díly. Čtivý text, rekapitulující mj. slavné severské ságy, artušovské a karolínské legendy, řecké, keltské a anglosaské mýty či Píseň o Nibelunzích a její wagnerovské zpracování, je doprovázen černovílými i barevnými ilustracemi Alana Leeho, jednoho z nejlepších ilustrátorů Tolkienova díla.

Tato kniha je vlastně úvahou o inspiracích v díle J.R.R.Tolkiena a sbírkou pověstí celého starého světa. Čtenář se zde setká se známými bájemi jako např. o Artušovi a legendárním Excaliburu, nebo méně známými příběhy, kterými bezesporu jsou Sága o Volsuzích a Píseň o Nibelunzích. Jsou zde zastoupeny pověsti snad všech starých národů jako třeba Keltů, Vikingů a Normanů. Všechny perfektně zakomponované do Dayovy úvahy a parádně přeložené kým jiným, než opět Stanislavou Pošustovou. Stejně tak ilustrace od světoznámého Alana Lee jsou bezesporu skvěle zpracované, ovšem ne ve všem se sním shodnu (nejlepší náhled na Středozem má podle mě stejně John Howe). Kniha je tištěna na kvalitním křídovém papíře a vcelém textu nenajdete jedinou chybu tisku nebo korektury, což je opět u Mladé Fronty již tradicí a to je jedině dobře. (Založil/a: TerraDV)

(více)  

Komentáře



Nové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

Tardis
  22. 12. 2016, 14:02
Dobře napsaná tato kniha opravdu není a někdy se v ní vyskytují dokonce vydedukované nesmysly. Těžce se čte a často zabředává do stereotypního vyprávění pověsti, které zas tak poutavé nejsou. Ilustrace jsou ovšem nádherné.
Peter.Melon
80% 80% 80% 80% 80%
  5. 4. 2013, 7:04
Dobrá kniha.Doplnuje poznatky o Tolkienově díle.Je bohatě ilustrovaná.Stojí určitě za zmínku.Přečtěte si ji.