Divoký západ III. - Cesta na Severozápad a trapeř

Divoký západ III. - Cesta na Severozápad a trapeř Originální název: Divoký západ III. - Cesta na Severozápad a trapeř

Libri - 2003
ISBN: 80-7277-190-6

Libri (2003) 80-7277-190-6 179
(Založil/a: skjaninka)

Daniel IV
  14. 10. 2016, 16:06
Jiří Černík ve své knize vypráví příběh Lewise a Clarka na cestě k pacifickému pobřeží a následné úžasné objevy a dobrodružství znamých trapperů jako byl Bridger, Glass a Colter. Kniha se nikterak nezdržuje a informace na nás chrlí trochu rychlejším tempem, což by některým čtenářům mohlo vadit. Mě osobně bylo líto, že kniha nejde více do detailů, jelikož jsou to příběhy vskutku impozantní.
cyklokocovnik
  18. 10. 2015, 17:19
Je to jeden z velkých romantických a dobrodružných příběhů, kdy poté, co se stal v r. 1801 prezidentem Spojených Států Thomas Jefferson, rozhodl se od Napoleona odkoupit New Orleans za dva miliony dolarů. Vyslal do Paříže amerického ministra zahraničí Jamese Monroea, aby společně s velvyslancem Robertem Livingstonem koupi dojednali. Napoleon, rozhodnutý soustředit se na dění v Evropě, nabídl omráčeným diplomatům za směšných jedenáct milionů dolarů odkoupit celou Louisianu, která se rozprostírala od Mexického zálivu až k dnešní Kanadě. Tak spadlo USA do klína obrovské neprobádané území amerického středozápadu a desítky let před otevřením známé oregonské stezky, se na tříletou výpravu vydali kapitáni Lewis a Clark, aby našli schůdné obchodní cesty vedoucí k Pacifiku, navázali diplomatické vztahy s indiány, sestavili první mapy a vůbec zaznamenali to nejdůležitější, co cesta přinese. Výprava byla dotažena až do konce a počtení je to velmi zajímavé a přínosné, čerpající z více zdrojů, než pouze s Lewisových zápisků. Proč tedy dávám "jen" tři hvězdičky? Protože Cesta na severozápad tvoří jen polovinu knihy, dále se autor Jiří Černík zabývá osudy amerických traperů a obchodem s kožešinami a to pro mě nebylo až tak poutavé. Výjimkou je vyprávění o Jimu Bridgerovi. Jedno doporučení k četbě: zkuste si čtenářský zážitek podbarvit zhudebněním příběhu Lewise a Clarka v podání kytaristy Tommyho Emmanuela.