Bláznovy zápisky

Bláznovy zápisky

Garamond - 2008
ISBN: 978-80-7407-025-9

Garamond (2008) 978-80-7407-025-9 180

Dvojjazyčné vydání (Založil/a: slide)

Archangel_P
  19. 1. 2016, 10:34
Ztělesnění psychické poruchy, nulové naděje k procitnutí a neuvěřitelná inkonzistence. Jedná se prakticky monolog, tím je kniha zajímavá.
Nedávalo to moc smysl, četné odbočky, vzpomínky. Jako by to nepsal nikdo normální, spíše nějaký... blázen. Jako by mu někdo vzal zápisky... jeho zápisky - Bláznovy zápisky. Tak je asi vše v pořádku.
Nedovolím si toto dílo hodnotit, je to úplně jiná kategorie než cokoliv, o jsem četl doteď.
Ronnie
  28. 11. 2016, 15:26
Obsahuje spoiler spoiler Gogol je úžasný spisovatel. Oba příběhy, které knížka obsahuje, Bláznovy zápisky a Nos jsem měla přečtená během dvou hodin a velmi jsem se nad jejich neuvěřitelností a "nesmyslností" pobavila. Ostatně absurdnost povídky Nos, kde je nejprve nos nalezen v bochníku chleba, a poté se jej jeho majitel marně snaží přesvědčit, že patří k němu, na konci příběhu přiznává i sám autor. A jak je pro něj typické, opět s jemným nádechem ironie, možná až sarkasmu. ;)

"Tak takovýhle příběh se tedy stal v našem hlavním městě. (...) Teprve teď, když to tak všechno rozvážíme, vidíme, že je v něm mnoho nepravděpodobného. Pomineme-li, že je vskutku podivné, aby se takto nadpřirozeně nos oddělil a vyskytoval se pak na různých místech jako státní rada - jak je možné, že Kovajlovi nenapadlo, že v novinách se nedá uveřejňovat oznámení o nose? Neříkám to proto, že by se mi poplatek za takové oznámení zdál příliš vysoký, to ne, to je hloupost, a já rozhodně nepatřím k lidem hamižným. Ale vždyť se to nesluší a je to trapné a neestetické. Anebo tohle - jak se mohl nos dostat do upečeného chleba a co vlastně Ivan Jakovlevič? Ne, to tedy už vůbec nechápu. Ale co je na tom nejpodivnější a co nikdy nepochopím - jak si mohou někteří spisovatelé vybírat takové náměty." :D

A co se týče první povídky - Bláznovy zápisky - ta také nemá chybu. Viz dvě následující ukázky (první z nich je ze začátku příběhu, kdy hlavní hrdina začíná s luštěním dopisů, které si mezi sebou posílají dva zamilovaní psi, druhá ukázka už je z doby, kdy je hrdina přesvědčen o tom, že je španělský král a tráví čas, aniž by to věděl, v blázinci)

"Tak se na to podíváme: dopis je dosti čitelný. Až na to, že podle rukopisu je přece jenom vidět, že to psal pes. Dám se do toho: "Milá Fidélko, stále nemohu přivyknout tvému mešťáckému jménu. To už ti nemohli dát nějaké lepší? Fidél, Roza - něco tak otřepaného! Ale konečně to nechme být. Jsem velmi ráda, že si teď budeme dopisovat." V dopisu není chybičky. Interpunkce, ba i tvrdé a měkké "i" všude jak má být. Zkrátka a dobře, tak to nenapíše ani náš přednosta oddělení, a to o sobě říká, že studoval někde na univerzitě."

"Když jsem zůstal sám, rozhodl jsem se, že se budu zabývat státními záležitostmi. Přišel jsem na to, že Čína a Španělsko je vlastně táž země a že jen z nevědomosti jsou pokládány za dva různé státy. Radím každému, ať si schválně napíše na papír Španělsko, a uvidí, že mu vyjde Čína. Ale co mne zvlášť zarmoutilo, byla událost, ke které má dojít zítra. Zítra v sedm hodin nastane zvláštní jev: Země usedne na Měsíc."
Bayanus
  10. 8. 2011, 12:38
Přiznám se, že jsem tuto knihu nepochopil. Chaotické, hrubé, bez začátku, skutečného příběhu a konce. Opravdu jako by to blázen psal ..... ale to byl asi účel, ne ?