Nejlepší dobrodružství

Originální název: Nejlepší dobrodružství

Československý spisovatel - 1955

Československý spisovatel (1955)
Nezjištěno / Jiné (1950) 190

Děj se odehrává nedlouho po světové válce v Brně. Všichni jeho tři hlavní hrdinové, profesor, který odešel předčasně do pense, když ztroskotal v manželství, světový varietní impresario, jehož manželka pozbyla paměti, a studentka, všichni se pídí po smyslu života. Každý jej hledá po svém: Gryga v obětování pro druhého, Hertl v umělecké činnosti, Matylda ve vyžití. Každý pokus o individuální a individualistické řešení smyslu života nutně ztroskotává. (Založil/a: TrissRc)

TrissRc
  13. 2. 2011, 13:28
Jakmile jsem se přenesla přes počáteční velmi zvláštní příhodu, které jsem vůbec nerozuměla, do knihy jsem se začetla. Postupně začínalo vše dávat smysl, až nakonec byl obrázek úplný. Toto vyprávění a třech osudech poznamenaných válkou bylo především zajímavé v tom, že se odehrávaly v Brně a zároveň byly od sebe hodně odlišné a přesto nakonec se navzájem propletly do nevyhnutelného konce. Sem tam se v textu objevují zamyšlení, především o smyslu života.

Citace:
"Všechno vnitřní mluvení bylo velmi často prostá řada rovnic, kterými zneklidněná duše vyrovnávala staré účty, i když byly zaplaceny." (str. 36)

"Obyčejný život nepotřebuje dělané historie, vyvíjí se sám za sebe. Film kulhá za ním jako nemluvně." (str. 51)

"Chybí mi neustálá vášeň k životu." (str. 70)

"Motáme se ve strašných vírech, aniž jsme si toho vědomi. Na všech stranách rozhodují o všem jenom peníze a peníze. Jde o šílené vykořisťování člověka a nikdo neví proč. (...) jsme snoby kultury i civilisace a nepozorujeme, že se celá společnost rozkládá časem jako útvar, který nedrží a držeti nebude. (...) Lidstvu chybí v morálce horský vzduch. Bojíme se ho, že bychom se jím nachladili. A zatím nedá se sociální tuberkulosa vyléčiti než horským vzduchem, jasnými činy." (str. 268)