Originální název: Cold Mountain

Daranus - 2011
ISBN: 978-80-87423-13-4

Daranus (2011) 978-80-87423-13-4 448
Knižní klub (2000) 80-242-0315-4 320

Děj románu Charlese Fraziera CHLADNÁ HORA se odehrává v Americe v době války Severu proti Jihu. Hlavní hrdina Inman dezertoval z jižanské armády a vrací se domů, do údolí pod Chladnou horou, za svou láskou z mládí Adou. Jeho touha po domově a stesk po Adě mu pomáhají překonat nástrahy cesty ve válečné době i jeho osamělost.
Druhou linii příběhu tvoří Adin život na farmě pod Chladnou horou, který se po smrti jejího otce změnil na pouhé přežívání. Jedinou spřízněnou duší je jí přítelkyně Ruby, která ji učí poznávat svět.
Román dvou cest. Té fyzické, Inmanovy, a té vnitřní, Adiny. Cest, které jsou tak rozdílné a současně tolik podobné. Román lásky, ale zároveň i nepředstavitelných hrůz a utrpení, které s sebou válka přináší.

Román byl také zfilmován jako NÁVRAT DO COLD MOUNTAIN. (Založil/a: Charlie91)

Charles Frazier Charles Frazier
*04.11.1950

Jacinda
  4. 6. 2016, 21:02
Obsahuje spoiler spoiler Velice zvláštní kniha. Do přečtení jsem si myslela, že popis lesa Terryho Goodkinga na 6 stran je maximum. Ovšem Frazier dokázal popsat les na 100 stran. Popis popis popis. Současně jsem viděla i film. Resp 15 min z filmu, pak jsem přečetla 2/3 knihy, pak dokoukala film a pak dočetla knihu. Rozdíly malé ale zároven i značné. Především v knize není láska IA nijak vášnivá. Kdyby se děj nestřídal, nepochopila bych ani, že se mají rádi a o čem to vůbec je. Inman je nepříjemná postava. Reálně zničená válkou, ale knižně otravná. Jeho smrt byla rozhodně smutnější ve filmu, v knize mi to bylo jedno. Jejich láska je vystavená na ničem. Navíc jsem celkem brzo začala přeskakovat. Nejdřív odstavce, poté některé stránky naprosto zbytečných a nedůležitých příběhů. Knížka je dobrá zhlediska slovní zásoby a cvičení popisu, dle mého názoru je ale prostá jakéhokoli příběhu než popisného putování dvou osob.
hemma
  3. 10. 2014, 21:17
Musím přiznat, že film "Návrat do Cold Mountain" patří k mým oblíbeným a tak jsem knížku četla s velkým očekáváním. Sice nerada srovnávám, ale tady se tomu vyhnout nejde - film je podle mne mnohem lepší. Možná je to překladem, nevím, ale jazyk, jakým Frazier píše, mi připadá dost "neohrabaný". Úplně to zabíjí poetiku tohoto příběhu (kterou ale skvěle vystihl film).
Škoda.