Útesy křiku

Útesy křiku Originální název: Útesy křiku

Klub Julese Vernea - 2004
ISBN: 80-85892-74-X

Klub Julese Vernea (2004) 80-85892-74-X 448

Nikdy nebyla doba divočejší, než na sklonku osmého století, kdy se na moři mezi Irskem a Skotskem setkávají lodě vikingů a UíNéillů, tehdy nejmocnějšího rodu na britských ostrovech, potomků legendárního krále Nialla. Pobřežní království se kořila nájezdníkům ze severu a keltští králové umírali s norskou ocelí v těle...
Jen pár z nich zachránily jejich dcery, panny z královské krve, jež se oddaly žlutovousým a rezovlasým vikingským jarlům, se slzami v očích poslušně uléhaly na jejich lože a se svou nevinností přinášely seveřanským náčelníkům věnem i země svých otců.
Za toho divokého času se cosi stane. Němý muž přiveze vzkaz a ještě tu noc jej kdosi zavraždí... Král Orkádie, Owain mac Sigurd, syn vikingského jarla a keltské princezny, má prvně v životě hrůzu z toho, co ho čeká. Přesto však zavelí vyplout z Včelí zátoky, nad níž stojí jeho hrad, a stočit přídě lodí k západu...
Příběh lásky, zrady, nenávisti, strachu a přátelství je, jak už jsme u autora zvyklí, zasazen do historických reálií té doby jako skvostný kámen do šperku. Tentokrát do stříbrného šperku. Stříbro v mořské vodě zčerná, a doba, kdy žil Owain mac Sigurd, byla temná zrovna tak, temnější než oko krkavce, hodujícího den po bitvě na těch, co už poznali tmu a ticho...

Richie
  26. 5. 2014, 10:48
Trochu nepřehledná směsice dobrodružného vikingského cestování, bojů, vítězstvích a ještě více porážek, nějaká ta drsná romantika divoké doby, přemíra nečekaných zvratů v ději. Přítomnost jakési obludy - Netvora, částečně obdařené lidskou inteligencí, dělá z příběhu spíše historickou fantasy.
Místami se román četl dobře a s napětím, ale občas příběh zadrhával a děj se zbytečně komplikoval. Jakoby autor za chodu vymýšlel stále nové a nové problémy hrdinů. Oceňuji, že autor i přes popisy drsného prostředí vikingských nájezdníků nepoužíval vulgaritu ani zbytečné násilí.
Podivně neuzavřený konec mě ale příliš neuspokojil a snížil mé hodnocení. I kdyby bylo nějaké pokračování, nebudu už asi mít chuť ho číst. Celkově cca 65%.
Neferit
  22. 5. 2011, 14:39
Tohle byla druhá kniha od pana Mosteckého, která se mi dostala do rukou - a obávám se, že si s panem Mosteckým zrovna dvakrát nesedneme. Ne že by kniha byla úplně špatná nebo tak něco. Bylo to celkem zajímavé čtení. Ale je to pro mě jedna z toho druhu knih, které si přečtu jednou, pak je založím do police, jednou dvakrát za rok je v záchvatu pořádkumilnosti opráším a nakonec jsem hrozně ráda, že si tu knihu někdo vypůjčí a "zapomene" ji vrátit.