Smrtonoš

Smrtonoš Originální název: The Hound of Death

Knižní klub - 2010

Knižní klub (2010) 224

Soubor dvanácti povídek vydaný v roce 1933 (v českém prostředí doposud známý pod titulem Ohař s cejchem smrti) je pozoruhodný především tím, že téměř všechny příběhy se ve větší či menší míře zabývají nadpřirozenými silami, ať už jde o dům, ve kterém straší, hlasy dávno zesnulých linoucí se z rádia či zničující spiritistické seance. Jediný z nich – Svědkyně obžaloby – žádnou podobnou záhadu nepřináší, zato je z této sbírky nejznámější, protože jeho námět Agatha Christie zdramatizovala (úspěšná divadelní hra Svědek obžaloby, v češtině vydaná pod názvem Korunní svědek, měla premiéru o dvacet let později, neméně slavné je rovněž filmové zpracování s Marlene Dietrichovou z roku 1957). Česky vychází poprvé. (Založil/a: Rakohammas)

Agatha Christie Agatha Christie
*15.09.1890 - †12.01.1976

Nestea
  6. 8. 2011, 21:28
dostala jsem knihu k narozeninám a čekala klasickou Agáthu. Poirota či Marplovou a nic. :o) Je to soubor povídek o např. duchařině a musím přiznat, že mě to moc neoslovilo. Bohužel - klasická detektivka s Poirotem tomu se nic nevyrovná. :o)
Venceslao90
  20. 7. 2012, 17:30
Budu se opakovat - nejsem povídkový typ, ale musím se přiznat, že tento soubor se mi líbil. Některé ty příběhy ani nejsou ve své podstatě detektivní, ale jsou to spíše duchařiny apod. Někdy vysvětlitelné rozumem, jindy nikoliv. První povídky jsou slabší, ale pak se to příjemně rozjíždí :) Výjimečně mi tu ani nechyběl Poirot :)

PS: Přiznám se, že od slavné povídky "Svědkyně obžaloby" jsem čekal trochu víc.
NinadeL
  23. 2. 2016, 1:38
I kdybych měla mít celý sborník jen kvůli Svědkyni obžaloby, stálo by to za to. Protože tato miniatura z roku 1925 inspirovala znovu po válce nejen Agathu, ale i tým Billyho Wildera a dopřála Marlene jednu z nejlepších rolí 50. let. Co na tom, že paní Voleová byla původně rakouská herečka a pro Marlene se z ní stala německá zpěvačka?
delfinek
  23. 3. 2013, 10:55
Nedávno jsem dočetla Detektivní hry od paní Agathy a proto jsem se zase vrátila k této povídkové knize,protože je tu jiným způsobem zpracovaná povídka Svědkyně obhajoby. Povídky jsou brilantní a dokonalé.Skvělá kniha.
Majdule
  9. 4. 2011, 12:54
Smrtonoš (někdo zná tento soubor povídek pod názvem Ohař s cejchem smrti) je soubor trochu netypický, vymykající se dílu Agathy Christie,neboť je jsou to povídky převažně mysteriózní,některé skoro horrorové. A některé špatně končí, což je asi můj největší problém. Nesmiřuji se se špatnými konci úplně lehce :-) K mým nejoblíbenějším povídkám patří Červená, které vedle šťastného konce disponuje i romantickým zabarvením. A určitě podivný případ sira Arthura Carmichaela, ten hlavně pro svou neobvyklou zápletku výměny těl a samozřejmě pro šťastný konec!